home

Wykaz alfabetyczny

Galerie 1 - 10 z dostępnych w tej kategorii 69    |    Strona 1 z 7
Rab
Chorwacja
Dobre
Rakojad
Pelikanowe

Dość niesamowity i specyficzny ptak ze względu na swój masywny, jak na ptaka z rodziny czaplowatych, dziób. Z rakojadem były dwa spotkania. Pierwsze dość zabawne, patrząc na to teraz z perspektywy, pisząc niniejszy tekst w bezpiecznym miejscu. Przewodnik zawiózł nas na skraj podmokłego namorzynowego lasu. Ostrzegł nas, że może tam być duża liczba moskitów i lepiej się zabezpieczyć (długi rękaw, środki odstraszające owady). Mieliśmy poruszać się bardzo cicho, bo ptaki są płochliwe i siedzą w koronach niewysokich drzew na zalewowych terenach.

Dobre
Raniuszek
Wróblowe

Czasami jak pokazuje zdjęcia raniuszka, ludzie patrzą z niedowierzaniem, że tak śliczny, urokliwy ptak, wygląda niemal jak pluszowa maskotka, mieszka w Polsce i to przez cały rok. Raniuszki, żyją w lasach liściastych i mieszanych. Często udało mi się zaobserwować całe stadka, które, przy zachowaniu pewnej odległości, bez maskowania dają się fotografować. Zwiedzając w Sanoku skansen, zauważyłem dość liczne ich stado na pojedynczym drzewie. Oczywiście w niedalekiej odległości lasu. W Poznaniu dało się je podziwiać w parku miejskim.

Bardzo dobre
Raróg
Sokołowe

Szkoda, że w Mongolii nie udało się wykonać lepszych zdjęć rarogów. Kilka dokumentacyjnych zdjęć utworzyło galerię tego gatunku na mojej stronie. W stepie widywaliśmy przygotowane dla rarogów miejsca na ich gniazdowanie. Pojedynczy palik wysokości około 2 metrów, na szczycie którego przymocowany był metalowy pojemnik z dużym otworem bocznym. W kilku takich miejscach, oraz na trójnogach linii energetycznej widywaliśmy rarogi. Najczęściej w gnieździe były 3 podrośnięte młode. Niestety na takich dokumentacyjnych zdjęciach się zakończyło.

Dostateczne
Raróg górski
Sokołowe

W Maroku niewiele było spotkań z przedstawicielami ptaków szponiastych. Tym bardziej ucieszył fakt sfotografowania raroga górskiego. Jak się okazało podczas pobytu w Maroku powód do radości był podwójny z powstałych zdjęć tego ptaka. Raz, że to piękny ptak i nowy sfotografowany gatunek dla mnie, a dwa, że właśnie się dowiedziałem, że został zaliczony do Polskiej awiafauny. Ta lista jak dokładnie sprawdziłem, została rozbudowana o 8 nowych gatunków, a z listy skreślono dwa dotychczasowe gatunki.

Dostateczne
Rączak dwuobrożny
Siewkowe
Bardzo dobre
Rączak mały
Siewkowe

Etiopia-12/2019
Z ostatniej chwili - Botswana -11/12-2022

Dobre
Rączak ozdobny
Siewkowe

Tanzania-12/2017
Z ostatniej chwili - Etiopia-12/2019

Bardzo dobre
Rejkiawik
Islandia
Bardzo dobre
Remiz
Wróblowe

Założyłem galerię tego ptaka, bo to pierwsze moje zdjęcia, tego gatunku. Nie ma co ukrywać -powodów do zadowolenia z przedstawienia tego gatunku i jakości zdjęć - nie ma. Mam nadzieję, że to krótkotrwały stan i obecnie będzie jeszcze większa determinacja do wprowadzenia tych zmian. Sam remiz, może niczym znaczącym pod względem wyglądu, spośród wróblowatych, się nie wyróżnia, ale jego gniazdo budzi szacunek i podziw dla tego małego budowniczego.  Wiele razy przemierzałem miejsca, gdzie miał występować, niestety zawsze bez obserwacji.

Bardzo dobre

Strony