Błotniaka zbożowego sfotografowałem niejako przypadkiem w czatowni, niestety z niezadowalającej odległości. Ciekawym jest dla tych błotniaków, wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec popielaty, ale tylko z zewnętrzną powierzchnią skrzydeł. Wewnętrzna biała. Kilka razy w okolicach gdzie fotografowałem sieweczkę, derkacza widziałem właśnie samca błotniaka łąkowego, niestety nie na tyle długo i na tyle blisko, aby wykonać zdjęcie. Błotniak łąkowy jest nieco mniejszy od stawowego, bo masa jego ciała nie przekracza 0,4 kg, a rozpiętość skrzydeł to około 1,1 metra.
Z ostatniej chwili 12/2013
Dodałem kilka zdjęć błotniaka do galerii, niestety także o charakterze dokumentacyjnym. Błotniak przebywał w okolicy przez kilka godzin, niestety poza zasięgiem obiektywu. Na domiar złego i przeźroczystość, i intensywność światła pozostawiała wiele do życzenia. Jednym słowem - nie jest to jeszcze czas dla błotniaka i powstania zdjęć na miarę galerii, a nie dokumentu.
Z ostatniej chwili-02/2023
Wreszcie po niemal 10-ciu latach zmiany w galerii błotniaka zbożowego. Do galerii trafiają zdjęcia samicy błotniaka zbożowego i to nie w dokumentacyjnej jakości zdjęć. Tym razem zdjęcia nie są przypadkowe. Wiadomość, że przed czatownią pojawia się samica błotniaka zbożowego spowodowała próbę zrobienia zdjęć, jakże  rzadkiego ptaka w naszym kraju. Ptak był bardzo płochliwy i trzeba było całodniowego wyczekiwania, aby móc zrobić zdjęcia. Pojawił się dwa razy. Niestety pierwszy raz to tylko krótki przelot i nie powstały żadne zdjęcia. Ale po chyba dwóch godzinach samica wylądowała przed czatownią na solidny posiłek. Okazał się na tyle duży, że do końca dnia już się nie pojawiła. Ale powstałe zdjęcia wprowadzają duże urozmaicenie w moim dotychczasowym skromnym dorobku w tej galerii i galeria przestała być dokumentacyjną.