home

Posłuchaj nagrania

> Ssaki > Jeleń szlachetny Cervus elaphus elaphus

informacje

Mimo, że nie mam jak dotąd ciekawej i imponującej galerii jeleni, to chyba ten gatunek zawsze będzie ciekawym obiektem do fotografii przyrodniczej. Szczególnie u samców, jest coś majestatycznego w ich postawie, porożu i zachowaniu. Jak na duże zwierzęta, bo mogą ważyć około 200 kg, są nad wyraz płochliwe i trudne w obserwacji. Zmysły powonienia mają tak wyczulone, że najmniejszy powiew wiatru z naszym zapachem, nawet z dużej odległości, może spowodować, że nie zobaczymy jeleni. Sądzę, że jelenie mają też dobry słuch, bo ilekroć nadusiłem migawkę aparatu, dla seryjnych ujęć, zawsze kończyło się, albo spojrzeniem w moja stronę, albo ucieczką. Wszystko to chyba jest zasadne, patrząc na środowisko, w którym żyją. W lasach trudno jest o dobrą widoczność, panuje tam cisza i spokój. Tak, więc zapach, czy hałas ostrzega je o potencjalnym zagrożeniu. Warto o tym pamiętać wchodząc do lasu. Jeżeli coś chcemy zobaczyć, to najlepiej rozważnie stawiać kroki, nie mówiąc już o hałasowaniu. Polecam…
Z ostatniej chwili - 09/2013
Dwie próby sfotografowania jeleni we wrześniu 13' jak widać nie przyniosły jakiś radykalnych zmian w galerii jelenia. Zdjęć może nie udało się wykonać, ale emocji było co nie miara. Podążając za ryczącymi samcami, lub oczekując na ich wyjście z zadrzewień słychać było donośny ich głos. Zapewniam, że w lesie gdy jest jeszcze ciemno lub wschodzi słońce, po bezszelestnym poruszaniu się po lesie (2-3 kilometry) nagle rozlega się donośny ryk jelenia, robi to niemałe wrażenie i jest niesamowitym przeżyciem. Udało się nagrać ryczące jelenie, a ich głos wzbogacił moją galerię. Podobno tylko podczas rykowiska może udać się je sfotografować, bo są tak zajęte rywalizacją o samice, że nie jedzą, a ich czujność znacznie spada, dając szansę ich podejścia. Obserwowany przeze mnie jeden z jeleni miał rzeczywiście imponujące poroże. Stojąc w wysokiej trawie, rycząc o wschodzie słońca, tworzył przepiękną scenę z życia naszej fauny. Niestety światła było za mało, aby wykonać właściwej jakości zdjęcie, ale ten przepiękny widok zostanie w mojej pamięci.
Z ostatniej chwili 09/2013
Kolejna próba podejścia jeleni na rykowisku nie zaowocowała jakąś radykalną zmianą galerii. Ale kilka zdjąć udało sie zrobić, a co ważniejsze przeszły przed obiektywem dziki, sarny. Niestety w gęstym lesie o poranku światło jest właściwe tylko o bezchmurnym wschodzie słońca. Czyli tak, jak było to w prognozie. Nad ranem kilka stopni ciepła, bezchmurny wschód słońca, czyli pod koniec września recepta na rykowisko. Tym czasem był pochmurny poranek z niewielkimi opadami deszczu. To też był powód tak kiepskich zdjęć, zwłaszcza dzików, które mogły radykalnie zmienić dotychczasową moją galerię w tym gatunku. Zniechęcony warunkami oświetleniowymi oraz niewielkimi rozmiarami poroży fotografowanych jeleni postanowiłem przenieść się na bardziej doświetlone miejsca, otwartą przestrzeń. I ku mojemu zaskoczeniu obserwowałem duże stado grubodziobów, które nie podjęły jednak współpracy. Przelatywały z korony jednego drzewa na drugie nie zlatując w niższe partie lasu, nie dając szansy na wykonanie ciekawych i ładnych zdjęć.
Z ostatniej chwili-10/2013
Zbliża się połowa października i tym samym nadszedł koniec rykowiska. Łącznie sześć prób sfotografowania nie zakończyło się wykonaniem zdjęć, jakie mi się marzyły, zainspirowany pracami innych w tym zakresie. Po takim trudzie i wysiłkach dopiero człowiek docenia ile trzeba mieć szczęścia, determinacji i właściwych warunków  oświetleniowych, aby wykonać ryczące byki z imponującym porożem o mroźnym poranku. Wprawdzie to jeszcze nie te ujęcia, ale galeria była tak kiepska, że nigdy nie trafiła do nowości witryny. Na zakończenie i zrobienie byka w oszronionej trawie (Jakub- podziękowania) postanowiłem wprowadzić je do nowości, mimo, że już dziś wiem, że będę dążył do radykalnej zmiany tej galerii w przyszłym roku . Wrażeń i doświadczeń podczas rykowiska było co nie miara. Dzięki ostatnim dwóm oczekiwaniom za jeleniami udało się wykonać lepsze zdjęcia dzięcioła zielonego, paszkota, krogulca, bielika, myszołowa i lisa. Powstały nagrania dźwięków jeleni, żurawi, myszołowów, kruków. Niestety dźwięki nie są doskonałymi nagraniami, ale coraz trudniej o takie nagrania. Nagrywając dźwięki słychać często tło, które wcale nie jest odgłosami natury. Sprawdźcie za rok, czy udało się "przebudować" galerię jeleni.
Z ostatniej chwili - 12/2013
Fotografując sójki, niespodziewanie z prawej strony nadeszła grupa 5 młodych jeleni. Na moje nieszczęście tak czujna, że zorientowawszy się, że są uwieczniane, natychmiast zawróciły. Zdjęcia są więc typowym przykładem fotografii zadniej, czyli fotografujących zad/tył odchodzącego/odlatującego zwierzęcia. A, że galeria jelenia nadal skromną jest, to każde nowe zdjęcie jest mile widziane.
Z ostatniej chwili - 02/2017
Wyczekując bezskutecznie na jastrzębia, w czatowni na sam koniec dnia nieoczekiwanie pojawiło się małe stado jeleni. Dodałem kilka zdjęć do galerii.
Z ostatniej chwili- 09/2020
W ostatnim czasie naoglądałem się wielu pięknych zdjęć jeleni i chciało by się zmienić skromny mój dorobek w tym zakresie. Niestety wprawdzie zmiany nastąpiły, ale nie tak radykalne i znaczące, aby galeria trafiła do nowości na mojej stronie. Więcej wrażeń niż zdjęć tym razem pozostało z fotografowania. Jeszcze o ciemku ryk jeleni robi wrażenie, zwłaszcza, jak jest ich wiele i są dość blisko. Niestety poranne światło skłania je do powrotu z otwartych terenów i coraz trudniej o wykonanie zdjęć. No cóż pozostanę przy ptakach, a z jeleniami może się kiedyś uda, całkiem przypadkiem, jak to czasami ma miejsce w fotografii przyrodniczej…

Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny
Jeleń szlachetny