Gdzieś w Mongolii, w górzystym terenie poszukiwaliśmy nagórników. Nad naszymi głowami co jakiś czas pojawiali się przedstawiciele ptaków szponiastych: orłosęp, sęp kasztanowaty, płowy, orzeł stepowy, orzeł przedni. Wybrałem miejsce, zorganizowałem nęcisko i postanowiłem na godzinę przed wschodem usiąść pod niewielkimi drzewami w namiocie maskującym. Pierwsze pojawiły się sroki, kruk, a czasami na nęcisku przebywało 6 kani czarnych. Sęp kasztanowaty pojawił się dwa razy, ale nie zdecydował się ostatecznie na posiłek i odleciał. Około 10 przyjechał nasz przewodnik płosząc wszystko, co dotychczas się pojawiło. Pomyślałem, że lepiej, aby miał ważny powód. I miał. W nocy padł źrebak w stadzie naszego gospodarza. Zgodnie ze zwyczajami Mongołów padłe zwierzę musi być usunięte z najbliższej okolicy od jurty, bo trudno mówić - z gospodarstwa, bo w Mongolii nie ma ogrodzeń, czy wyraźnie zaznaczonych terenów należących do danego koczownika. Każdy od państwa dostaje 0,7 hektara, a wypasanie zwierząt jest niczym nieograniczone i każdy wypasa swoje stado (średnie może liczyć nawet do tysiąca zwierząt - koni, jaków, wielbłądów, kóz czy owiec) gdzie chce. Obcokrajowcy nie mogą nabywać prawa do gruntu. Takich zdarzeń, jak tej nocy przytrafiło się w stadzie naszego gospodarza, rocznie jest rzeczywiście sporo pośród 55 milionów zwierząt wypasanych swobodnie w Mongolii. To jest też powód, dlaczego tak duża jest populacja sępów kasztanowatych, płowych, czy orłów stepowych i kań czarnych. Miało to swoje potwierdzenie już godzinę po oddaleniu się samochodu. Nagle pojawiło się 6 sępów. Początkowo myślałem, że były 4 sępy płowe i dwa kasztanowate. Ale dwa płowe, wyraźnie bardziej agresywne od pozostałych, okazały się sępami himalajskimi. Jeden z nich, mimo, że był kaleką (brak jednej nogi) po przegonieniu wszystkich pozostałych z zapałem zasiadł do jedzenia. Niesamowity, silny ptak rozrywający skórę źrebaka. Połykał całkiem duże kęsy mięsa i skóry. Gdy zaspokoił głód, natychmiast oddalił się, a jego miejsce zajęły sępy płowe.

Link do diaporamy Sępy - na YouTube (tu kliknij)

Mongolia - wykaz j. POLSKI

Body

Mongolia tekst wprowadzający - pustynnik
Galerie nowopowstałe:

PTAKI: 1.Pustynnik (T,G)2.Sęp himalajski(T)3.Bielik wschodni(T) 4.Żuraw stepowy (T) 5.Myszołów mongolski (T) 6.Uhla zajatycka(T) 7.Nagórnik (T) 8.Raróg (T).9.Orzeł przedni (T).10.Sikora lazurowa (G,T).11.Górniczek (T,G).12.Wrończyk (T, G)13.Kalandra mongolska (T).14.Mewa mongolska (T,G).15.Gęś tybetańska (T,G).16.Kobczyk amurski (T,V).17.Wróbel skalny (T,G).18.Trznadel białogłowy (T,V).19.Białorzytka pustynna (T,G).20.Drzemlik.21.Dzierzba pustynna (T).22.Remiz jasnogłowy (T,G).23.Sieweczka stepowa (T).24.Pliszka cytrynowa (T).25.Świergotek szponiasty. 26.Sieweczka pustynna (T).27.Hełmiatka (T).28.Pleszka chińska (T).29.Błotniak wschodni (T).30.Gęś łabędzionosa (T).31.Świstunka brunatna.32.Muchołówka rdzawogardła.33.Jerzyk białorzytny (T). 34.Trzciniak grubodzioby.35.Muchołówka brunatna.36.Kawka srokata.37.Cyranka.38.Skowrończyk mongolski.
SSAKI: 1.Koń Przewalskiego (T). 2.Suseł długoogoniasty (T,G).3.Gazela mongolska (T).4.Lis stepowy (T).5.Baktrian-wielbłąd dwugarbny (T). 6.Jak (T).7.Świstak stepowy (T).8.Szczekuszka mongolska.
GADY: 1. Krągłogłówka różnobarwna. 2. Wąż diony (T).
PŁAZY: Ropucha mongolska.
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Sęp kasztanowaty (T).2.Kania czarna (T, G ).3.Świstunka ałtajska (T,G).4.Świergotek tajgowy.(T,G).5 Biegus malutki (T).6.Świerszczak melodyjny (T).7.Kobuz (T).8.Słowik rubinowy (T,G).9.Czarnowron (T,G).10.Świstunka złotawa (T).11.Szczudłak (T,G). 12.Kazarka rdzawa (T).13.Sieweczka morska (T).14.Czapla siwa (T).15.Dudek (T).16.Sęp płowy (T).17.Świstunka północna.18.Jerzyk.19.Ohar.20.Łabędź krzykliwy.21.Orłosęp (T).22.Orzeł stepowy.23.Perkoz rogaty. 24.Rybitwa białoskrzydła. 25.Szablodziób. 26.Białorzytka płowa.27.Kamusznik.28.Kormoran.29.Białorzytka.30.Gągoł.31.Krwawodziób. 32.Mazurek.33.Skowronek.
Przejdź do galeri: MONGOLIA -FAUNA                  MONGOLIA- DIAPORAMA