Jest ptakiem wodnym, z rodziny chruścieli, powszechnie występującym w Polsce. Masa ciała to około 1 kilogram, przy rozpiętości skrzydeł około 70 cm. Po okresie lęgowy widuje się duże stada łysek, które na ich nieszczęście przyciągają uwagę bielików, które prócz ryb i padliny są ich ulubionym pokarmem. Lubi wody stojące zarośnięte trzciną, w których w sytuacji zagrożenia natychmiast znika.
Z ostatniej chwili -09/2013
Wychodząc na plener fotograficzny, na staw rybny, właśnie liczyłem na wykonanie pięknych, anatomicznych zdjęć łysek, czernic i głowienek. I znów okazało się, że plany planami, a pod obiektyw zawitały perkozy i łabędzie. Łyski wprawdzie pojawiły się w zadowalającej odległości, ale to już nie to poranne światło, a tym samym i efekt nie ten. Łyski, jak wszystkie pozornie kruczo czarne ptaki dość trudno jest fotografować. Najlepiej, aby światło było dość intensywne, ale równe, stonowane. Można oddać wówczas właściwie i wiernie przedstawić ptaka. Tak, jak udało mi się raz z gawronem, jesienią w parku. Na tle opadłych liści i zielonej trawy widać dokładnie całą strukturę upierzenia gawrona. Wcale nie jest kruczo czarny. Podobnie sądzę, ze będzie z łyską, choć jeszcze czekam na ten moment, gdzie wykonam stonowane, ale w ciepłych barwach zdjęcie. Tak, wiec poprawa jest, ale jeszcze nie taka jaką bym sobie tego życzył, zwłaszcza, że to taki powszechnie występujący ptak.
Z ostatniej chwili - 04/2016
Przy okazji fotografowania perkoza rdzawoszyjego powstało kilka zdjęć łyski, która żerowała w pobliżu. Zdjęcia wprowadziły zmiany do dotychczasowej galerii łyski.
Z ostatniej chwilii-04/2017
Nastąpiła nieoczekiwana zmiana zdjęć w galerii. A wszystko za sprawą łyski, która opierając się zalotom samca przyjęła strategię podpływania do mnie, by trzymać na odległość samca. Fotografowałem zauszniki i leżałem niezamaskowany na brzegu niewielkiego stawu. Łyska (chyba samica) podpływała nieraz na odległość niespełna dwóch metrów. Dość zaborczy i agresywny samiec nie był już tak odważny i trzymał się na odległość kilkunastu metrów. Zdarzało się, że pięknie eksponował swe skrzydła w zalotach godowych. W porannym świetle powstały wreszcie najlepsze moje zdjęcia łysek, przedstawiające cały urok tego ptaka. Galeria zmieniła się nie do poznania i trafia do nowości.
Z ostatniej chwili-05/2020
Dodałem kilka zdjęć łysek powstałych z czatowni podczas wyczekiwania za krakwami.
Z ostatniej chwili-06/2022
Z ostatniej chwili-04/2023

Wiele razy na wiosnę obserwowałem godowe kłótnie w stadach łysek. Wykonanie zdjęć to już zupełnie odmienne sprawa. Tym razem udało się zrobić kilka tych dynamicznych ujęć łyskom, podczas obserwowania perkozów dwuczubych. Niestety ptaki były bardzo nieprzewidywalne, szybko się przemieszczały i niemal zawsze były za daleko podczas swych kłótni, aby zrobić bardzo dobre zdjęcia. Niemniej jednak powstało sporo nowych, dynamicznych ujęć, galeria została przebudowana i trafia do nowości.