Nie tak dawno byłem w naszych Tatrach, m.in. aby wreszcie sfotografować drozda obrożnego. Nie udało się. W Norwegii podczas rejsu po fiordach fotografowałem nurniki i na szczęście zauważyłem na brzegu niewielką sylwetkę ptaka, który okazał się drozdem obrożnym. Tak właśnie się okazało dopiero na ekranie komputera. Zdjęcia mają charakter dokumentacyjny, ale niestety nie było więcej spotkań z tym ptakiem. Mam nadzieję, że szybko ulegnie to zmianie i te dwa dokumentacyjne zdjęcia zostaną zastąpione takimi, które oddadzą urok tego bardzo płochliwego ptaka. Waga drozda obrożnego to około 100-140 gramów, a rozpiętość skrzydeł to niespełna 40 centymetrów.
Z ostatniej chwili-05/2019
Wreszcie po czterech latach nastąpiło moje drugie spotkanie z drozdem obrożnym. Tak samo przypadkowe i nieplanowane jak pierwsze, ale o ile bardziej owocne. Powstało wreszcie kilka dobrych zdjęć tych pięknych ptaków, no i nagranie głosów drozdów. Podziękowania dla Kaliny i Jacka za informację z obserwacji drozdów. Drozdy występowały u podnóża Śnieżki, ale po czeskiej stronie. Było ich kilka i niestety były dość płochliwe. Ciekawe, że można było powoli zmniejszać dystans do ptaków żerujących na trawie na otwartej przestrzeni i zrobić prezentowane zdjęcia. Kiedy wzbijały się w powietrze, prawie zawsze siadały potem w takiej gęstwinie, że trudno było o zdjęcie. Kilka godzin prób i jednozdjęciowa galeria zmieniła się nie do poznania, i to z nagraniem głosów drozdów obrożnych.

W drodze na Nordcapp-j POLSKI

Body

W drodze na Nordcapp- tekst przewodni - Sikora północna
Galerie nowopowstałe:

1.Sikora północna. 2. Czeczotka tundrowa. 3. Drozd obrożny.
Zmiany w galeriach:
1.Muchołówka żałobna. 2. Brzegówka. 3. Jer. 4. Nurnik. 5. Bielik. 6. Ostrygojad. 7. Mewa trójpalczasta. 8. Mewa siodłata. 9. Świstun. 10. Cyraneczka. 11. Gągoł. 12. Czyż. 13. Pierwiosnek. 14. Kormoran czubaty. 15. Maskonur. 16. Alka. 17. Nurzyk. 18. Foka szara. 19. Renifer.   20. Wiewiórka ruda.