informacje
Uważany jest pośród rolników na Maderze za szkodnika. Rolnictwo na Maderze jest ekstremalnie trudne i kosztowne. Wydarte naturze kawałki ziemi na zboczach gór dają nawet plony 4-ro krotnie w ciągu roku, jak to ma miejsce z ziemniakami. Niestety samo dojście do tych poletek jest już czasami trudne, nie mówiąc już, że wszystko wykonuje się tam ręcznie. Jest zatem związane z dużym wysiłkiem i nakładem fizycznej pracy, bo o mechanizacji na tak małym terenie nie ma mowy. Żerujące na tych poletkach gołębie ograniczają wielkość zbiorów, przez co postrzegane są jako szkodniki. Z tych też powodów podobno redukuje się ich populację na Maderze i to jest przyczyną ich płochliwości. Miałem szczęście przez 12 sekund, z dość dużej odległości obserwować gołębia maderskiego. W chwili gdy zobaczył, że go obserwuję natychmiast odleciał…
MADERA 05/2021 polski
Madera 05/2021- tekst wprowadzający- Zniczek maderski
Galerie nowopowstałe:
1.Zniczek maderski (T,G). 2. Tajfunnik cienkodzioby (T). 3. Gołąb maderski (T). 4.Murówka maderańska. 5. Szarańcza wędrowna.
Zmiany w galeriach:
1. Burzyk duży (T). 2.Burzyk północny (T). 3.Świergotek kanaryjski. 4. Pliszka górska (T). 5. Zięba. 6.Astryld falisty. 7.Mewa romańska. 8.Kanarek 9. Kapturka. 10. Kos. 11. Piżmówka. 12. Rybitwa rzeczna. 13.Gołąb skalny. 14. Monarcha.
Przejdź do galeri : MADERA MADERA FAUNA MADERA FLORA MADERA KRAJOBRAZ