Poza kaczką krzyżówką i łyskami chyba najpopularniejszy ptak wodny, przynajmniej w Wielkopolsce. Jest niezwykle piękny i z uwagi na płochliwość trudny w fotografowaniu. Często widać go na samym środku jeziora, gdzie czuje się bezpieczny z dala od brzegu. Znakomicie nurkuje w poszukiwaniu ryb. Młode perkozy dwuczube w całości połykają znacznej wielkości ryby, a wygląda to tak, że ma się wrażenie, że zakończy się zadławieniem. Perkozy ważą do 1,5 kilograma, a ich rozpiętość skrzydeł nie przekracza metra.
Z ostatniej chwili -09/2013
Tu zaszła znaczna poprawa w jakości i ujęciach prezentowanych zdjęć. A wszystko przez dobór właściwego miejsca i maskowanie. Z maskowaniem trzeba jeszcze popracować, a właściwie należałoby postawić kilka małych czatowni z przeznaczeniem fotografowania na wiosnę następnego roku. Zmniejszenie odległości i właściwe poranne światło to jest to, co determinuje możliwość wykonania ciekawych zdjęć, przynajmniej tych, które mi zapadają w pamięci. Podczas czatowania, około godziny dwóch po wschodzie słońca udało się zrobić najlepsze zdjęcia przynajmniej perkozom i łabędziom. Wyczekując na właściwy moment dało się zaobserwować niezwykły apetyt tych ptaków. Perkoz po schwytaniu małego karpia, kilka minut usiłował go połknąć. W momencie kiedy połknięta jest ryba do wysokości początku płetwy grzbietowej, odwrotu już nie ma. Perkoz nawet gdyby chciał nie mógłby wypluć częściowo połkniętej ryby. Tak wiec musi dobrze ocenić możliwości swojego przełyku, choć mam wrażenie, że połykana ryba była już granicznych rozmiarów. Połykanie trwało kilka minut i wyraźnie było widać, jaki to był wysiłek dla perkoza. Małe perkozy bacznie obserwują rodziców, nie przegapiając żadnej możliwości przejęcia upolowanej przez nich zdobyczy. Natychmiastowo ruszają w ich kierunku licząc na posiłek.
Z ostatniej chwili 08/2014
Niespodziewanie udało się uwiecznić na środku jeziora dwa perkozy, które swym zachowaniem przypominały okres godowy. Dodałem kilka zdjęć.
Z ostatniej chwili 05-2017
Jakoś nie było czasu i szczęścia do radykalnej poprawy zdjęć w galerii perkoza dwuczubego. Niemniej jednak przy fotografowaniu zauszników powstało kilka lepszych, ciekawszych ujęć. Galeria została przebudowana.
Z ostatniej chwili - 07-2022
Nie są to jeszcze zmiany, aby nadać tej galerii status bardzo dobrej. Pisałem o tym w informacjach z czerwca 2022 w galerii czernicy. To chęć zrobienia dobrych zdjęć perkozów dwuczubych, zwłaszcza ich zachowań godowych spowodował, że nastąpiły próby fotografowania z pływadełka, z wody. Powstało kilka zdjęć wprowadzających urozmaicenie w galerii perkoza dwuczubego, ale jeszcze to nie to co mam nadzieję pojawi się w tej galerii i wówczas galeria nie tylko otrzyma status bardzo dobrej ale także trafi do galerii ulubionych. Mam nadzieję i czas pokaże co uda się zrealizować z tych planów...
Z ostatniej chwili - 04/2023
Jest wreszcie progres w galerii perkoza dwuczubego. Dwa poranki spędzone w wodzie spowodowały radykalną zmianę w zawartości galerii. Od lat przyglądam się przy każdej okazji tym ptakom i przygotowywałem się do kolejnego spotkania z nimi. Ich zachowania godowe na wiosnę to przepiękny przyrodniczy spektakl. To co udało się zaobserwować chciałoby się mieć na zdjęciach. Niestety te kadry jak na razie mam w pamięci, w głowie, a nie na kartach pamięci mojego aparatu. Ale wiadomo do czego dążyć i trzeba próbować. Niewiele zostało po dotychczasowej zawartości galerii, która została przebudowana i trafia do nowości.