Zdjęcia powstały w Jastarni w kwietniu 2014 roku. Niestety stadko samic świstunów było bardzo płochliwe i nie pozwoliły zmniejszyć odległości poniżej 100 metrów. Powstało kilka dokumentacyjnych zdjęć inicjujących galerię tego gatunku na mojej stronie internetowej. Świstuny osiągają wagę do jednego kilograma i rozpiętości skrzydeł do 80 cm.
Z ostatniej chwili 06/2014 – Islandia
Świstun na Islandii był podobnie płochliwy jak podczas mojego pierwszego spotkania z przedstawicielami tego gatunku w Polsce. Niemniej jednak, udało się wykonać kilka zdjęć świstunów wzbogacające dotychczasowe, dokumentacyjne zdjęcia w mojej galerii tego gatunku.
Z ostatniej chwili 06/2015
W drodze na Nordcapp jeden raz udało sie spotkać ze świstunami w miejscowości Karasjok w zakolu rzeki, niedaleko lapońskiego parlamentu. Niestety świstuny były dość daleko i były bardzo płochliwe. Dodałem tylko kilka zdjęć i to dość znacznie kadrowanych.
Z ostatniej chwili – Islandia 06/2018
Trzeba przyznać, że ze świstunami się nie powiodło tym razem na Islandii. Widzieliśmy je wielokrotnie, i to w stadach przekraczających sto osobników, ale zawsze były bardzo płochliwe i nie dało się do nich podejść. Nawet próba z czatowni stacjonarnej zakończyła się niepowodzeniem. Niemniej jednak dotychczasowa dokumentacyjna galeria do udanych nie należała, nawet te ostatnio zrobione zdjęcia i tak są lepsze, więc galeria została przebudowana. Kto wie, kiedy nadejdzie ten czas i miejsce, że świstuny okażą się bardziej skore do pozowania?
Z ostatniej chwili-09/2022-Londyn
O atrakcyjności fotografowania ptaków w parkach dużych miast już pisałem na mojej stronie przy okazji fotografowania w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Do tego parku zawsze lubię wracać, szczególnie jesienią. Park Św. Jakuba (St James’s Park) przeszedł najśmielsze moje oczekiwania. Mimo, że jego powierzchnia jest polową naszych Łazienek, a może dlatego, dało się tam zaobserwować kilkadziesiąt gatunków ptaków. Można było je fotografować bez jakiegokolwiek maskowania i to nieraz z bardzo bliskiej odległości. Czaple siwe zmniejszały odległość do kilku metrów. Niestety w tym dniu wystąpiły trzy ograniczenia. Pierwsze to czasowe. Niestety mój pobyt w Londynie był bardzo krótki i nie mogłem poświęcić więcej niż niespełna 3 godziny na fotografowanie ptaków. Drugie ograniczenie to światło. W czasie w którym miałem przyjemność fotografować było dość ostre, kontrastowe światło i nie sprzyjało to powstaniu bardzo dobrych zdjęć. Trzecie utrudnienie to zbliżający się dzień pogrzebu Królowej. Nie tylko Londyn był przepełniony ludźmi, ale także sam park w którym ludzie dosłownie się ocierali o siebie i były ich tysiące. Pewnie będzie trzeba tam wrócić, bo jak przystało na dużą aglomerację, Londyn ma kilka parków i kto wie co się jeszcze uda tam zaobserwować i sfotografować. Jak na krótki pobyt w tym miejscu to efekt jest imponujący. Dodałem nową galerię ptaka należącego do fauny Polski i jest nią sterniczka (393/467). Ptak ten pojawił się w Polsce niespełna 20 razy, a więc jest wielką rzadkością w naszym kraju. Powstała też galeria śnieżycy małej. Dodałem też zdjęcia do galerii bernikli rdzawoszyjej, gęsiówki egipskiej i wiewiórki szarej. Tu największe zadowolenie ze zdjęć bernikli rdzawoszyjej. Tak piękny ptak, do tej pory miał jedynie kilka dokumentacyjnych zdjęć wykonanych ze znacznej odległości. Wreszcie tu nastąpiły zmiany po 8 latach galeria zmienia swój wystrój i status jakościowy zdjęć. Niniejszy tekst jest wspólny dla wszystkich galerii powstałych i zmienionych po wizycie w parku w Londynie.