home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Szponiaste > Orzeł przedni Aquila chrysaetos

informacje

Wreszcie powstały pierwsze zdjęcia inicjujące powstanie galerii orła przedniego na mojej stronie. Niestety najciekawsze z nich to zdjęcia młodego osobnika. Dorosłe ptaki można było jedynie obserwować szybujące nad naszymi głowami. Ale wreszcie udało się zobaczyć dzikie orły przednie. Bez wątpienia nie będą to ostatnie zdjęcia przedstawicieli tego gatunku na mojej stronie….
Z ostatniej chwili 11/2016
Premierę nowej wersji mojej strony internetowej otwiera galeria orła przedniego, a właściwie zmiany, jakie zaszły w tej galerii. Galeria powstała nie tak dawno, bo kilka miesięcy temu, a zainicjowana została przez kilka dokumentacyjnych zdjęć wykonanych w Mongolii. A tu proszę, taka niespodzianka. Udało się w Polsce wykonać dużo lepszej jakości i ciekawsze ujęcia orła przedniego, a właściwie dwóch orłów przednich, które  pojawiły się przed obiektywami. Emocji było co niemiara, bo to niesamowity, silny, odważny i rzadki ptak. Mimo, że pewnie tylko przelotnie pojawił się w miejscu, gdzie go fotografowałem, od razu zmienił obowiązujący porządek, jaki panował na polanie przed jego przybyciem. Dorosłe, większe od niego bieliki praktycznie bez walki ustępowały mu pola. Myszołowy znikały bez śladu na widok orła przedniego. Bywało, że brakowało światła, bywało, że odległość była za duża, bywało, że kruki wchodziły w kadr, ale galeria i tak otrzymuje 3 gwiazdki, jako dobra, bo to w końcu orzeł przedni - obiekt marzeń chyba wszystkich fotografów przyrody.

I tu właśnie trzeba wyjaśnić kilka zmian, jakie zaszły w konstrukcji nowej wersji strony. Dotychczas na mojej stronie ilość i jakość galerii były wymieszane, nieuporządkowane. Powoli ambicje ilościowe zaczynają ustępować na rzecz jakości. W swoim dorobku obserwacyjno-fotograficznym chciałem mieć 10% światowej populacji ptaków, a więc 1 050 gatunków. Do osiągnięcia tego celu pozostaje zatem jeszcze sfotografowanie 120 gatunków ptaków. Powstała więc potrzeba lepszego katalogowania i lepszej prezentacji wykonanych zdjęć. Pisałem już o tym w styczniu przy biegusie łyżkodziobym. Prace nad budową nowej strony trwały ponad rok, ale udało się zrealizować wszystkie zamierzenia. Nowa strona jest wyposażona w zaawansowaną wyszukiwarkę. Można w niej pominąć galerie o dokumentacyjnej zawartości (jedna gwiazdka pod nazwą danego gatunku). Można wyszukać galerie tylko np. dobrej i bardzo dobrej jakości (3 i 4 gwiazdki pod nazwą galerii gatunku), z danej ptasiej krainy geograficznej i np. ze ścieżką dźwiękową danego gatunku. Poza wyszukiwarką zmieni się też sposób i format prezentowanych zdjęć. Zdjęcia będą prezentowane w większym formacie. Niestety ponad 20.000 zdjęć dotychczas zamieszczonych na mojej stronie to ilość, której nie da się w jeden dzień powtórnie przygotować na potrzeby nowej wersji strony. Część z nich jest też źle przygotowana. Galerie dokumentacyjne i o dostatecznej jakości nie będą zmieniane. Zmienione pod względem formatowo-jakościowym zdjęcia, mimo że nie pojawią się w nowościach, zastąpią z czasem stare zdjęcia na nowej wersji strony. Dotyczyć to będzie trzy i cztero-gwiazdkowych galerii, a więc dobrych i bardzo dobrych (moim zdaniem). Czasami kategorię 4-gwiazdkową otrzyma galeria, która może nie zawiera bardzo dobrych zdjęć, ale przedstawia bardzo rzadki gatunek, lub powstała w ciekawych okolicznościach, posiada ciekawą ścieżkę dźwiękową, jednym słowem jest ciekawa z ornitologicznego punktu widzenia. Celowo nie zamieściłem kategorii 5-gwiazdkowych galerii, która to kategoria kojarzy się z czymś najlepszym, najdoskonalszym. Mam po prostu cichą nadzieję, że to jeszcze przede mną...
Z ostatniej chwili - 09/2017
Powodem wyjazdu do Hiszpanii był bezsprzecznie orłosęp. Ale skoro okazało się, że można sfotografować orła przedniego, tego chyba najodważniejszego ptaka na ziemi, który potrafi polować na większe i też niebezpieczne zwierzęta, jakimi są wilki czy lisy, trudno było się temu oprzeć. Tym razem nie było to chwilowe i przypadkowe fotografowanie. Orzeł przedni pokazał jak szybki i odważny może być. Ptak początkowo przyleciał na nęcisko, ale zrobił to tak szybko, że można powiedzieć, że spadł dosłownie z nieba. Posilił się i odleciał tak samo szybko jak się pojawił. Pozostała jeszcze spora porcja nęciska i dlatego też pewnie czuwał gdzieś niedaleko na staży swego posiłku. W momencie kiedy dostrzegł, że nęciskiem interesują się sępy, pojawił się tak samo nagle jak poprzednio, i mimo że było już wiele sępów płowych w okolicy, przegonił je i żaden nie odważył się zbliżyć do nęciska, czekając nieopodal lub krążąc niewysoko nad naszą czatownią. Drugi jego przylot w celu zabezpieczenia posiłku zakończył się nagraniem głosu orła przedniego. Orzeł usiadł nad nęciskiem, rozpostarł skrzydła, nastroszył się i wydawał pisk, który szczerze mówiąc nie pasował do takiego myśliwego. Zresztą posłuchajcie sami. Tym razem udało się sfotografować dorosłe osobniki, a sama obserwacja tego ptaka, która miała miejsce kilkukrotnie, była niesamowita. Galeria została przebudowana i znów trafia do nowości.
Z ostatniej chwili - 06/2018 – Hiszpania
Do galerii orła przedniego dodałem kilka zdjęć zrobionych w Hiszpanii. Kilka zdjęć opuściło galerię, a na ich miejsce wstawione zostały lepsze, dynamiczne ujęcia. Doskonalenie galerii trwa...

Mongolia - wykaz j. POLSKI

Mongolia tekst wprowadzający - pustynnik
Galerie nowopowstałe:

PTAKI: 1.Pustynnik (T,G) 2.Sęp himalajski (T) 3. Bielik wschodni (T) 4.Żuraw stepowy (T) 5.Myszołów mongolski (T) 6. Uhla garbonosa (T) 7. Nagórnik (T) 8.Raróg (T). 9. Orzeł przedni (T). 10.Sikora lazurowa (G,T). 11.Górniczek (T,G). 12.Wrończyk (T, G) 13.Kalandra mongolska (T). 14.Mewa mongolska (T,G). 15.Gęś tybetańska (T,G). 16.Kobczyk amurski (T,V). 17. Wróbel skalny (T,G). 18.Trznadel białogłowy (T,V). 19. Białorzytka pustynna (T,G). 20. Drzemlik. 21.Dzierzba pustynna (T). 22. Remiz jasnogłowy (T,G). 23.Sieweczka stepowa (T). 24.Pliszka cytrynowa (T). 25.Świergotek szponiasty.  26.Sieweczka pustynna (T). 27.Hełmiatka (T). 28. Pleszka chińska (T). 29. Błotniak wschodni (T). 30.Gęś łabędzionosa (T). 31.Świstunka brunatna. 32.Muchołówka rdzawogardła. 33.Jerzyk białorzytny (T). 34.Trzciniak grubodzioby. 35. Muchołówka brunatna. 36.Kawka srokata.
SSAKI: 1.Koń Przewalskiego (T), 2.Suseł długoogoniasty (T,G). 3.Gazela mongolska (T). 4.Lis stepowy (T). 5.Baktrian-wielbłąd dwugarbny (T). 6.Jak (T). 7.Świstak stepowy (T). 8. Szczekuszka mongolska.
GADY: 1. Krągłogłówka różnobarwna. 2. Wąż diony (T).
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Sęp kasztanowaty (T). 2. Kania czarna (T, G ). 3.Świstunka ałtajska (T,G). 4. Świergotek tajgowy. (T,G). 5 Biegus malutki (T). 6.Świerszczak melodyjny (T). 7. Kobuz (T). 8. Słowik rubinowy (T,G). 9.Czarnowron (T,G). 10.Świstunka złotawa (T). 11.Szczudłak (T,G). 12.Kazarka rdzawa (T). 13.Sieweczka morska (T). 14. Czapla siwa (T). 15. Dudek (T). 16.Sęp płowy (T). 17. Świstunka północna. 18. Jerzyk. 19. Ohar. 20. Łabędź krzykliwy. 21. Orłosęp (T). 22. Skowrończyk maly. 23. Orzeł stepowy. 24.Perkoz rogaty. 25.Rybitwa białoskrzydła. 26.Szablodziób. 27.Białorzytka płowa. 28. Kamusznik.29.Kormoran.30.Białorzytka.31.Gągoł. 32. Krwawodziób. 33.Cyranka
Przejdź do galerii: MONGOLIA -FAUNA

Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos
Aquila chrysaetos