home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Dzięciołowe > Dzięcioł duży Dendrocopos major

informacje

To chyba najczęściej spotykany dzięcioł z występujących w naszym kraju. Można go spotkać prawie wszędzie, od parków miejskich zaczynając po różnego rodzaju lasy. Daje się dość łatwo fotografować, niestety rzadko można go zobaczyć w niższych partiach lasu tak, więc dłuższe ogniskowe obiektywów mile widziane. Szczególnie da nam dość dużo czasu, gdy zastaniemy go przy kuźni czyli przy wgłębieniu drzewa, w które wcisnął szyszkę i wydłubuje z niej nasiona. Przy takiej dłubni jest tak zaabsorbowanym, że jak zachowamy spokój i ciszę sesja może trwać nawet kilkanaście minut. Mimo, że z nazwy powinien być dużym ptakiem, to tak naprawdę należy do średniej wielkości ptaków. Waga jego to około 80g, rozpiętość skrzydeł to około 40 cm. Jest na pewno większy od bardzo podobnych do siebie dzięcioła średniego i dzięciołka.
Z ostatniej chwili 09/2013
Dzięcioł duży to chyba najliczniej występujący dzięcioł w naszym kraju. Fotografowanie go z pewnej odległości nie nastarcza trudności, problem pojawia się, gdy chcemy wykonać zbliżeniowe, wręcz anatomiczne zdjęcia. Tu dzięcioły nie są już tak ufne i przyjazne, odlatując na bezpieczną dla nich odległość. Tak naprawdę siedziałem zamaskowany i czekałem na bobrzą rodzinę z nadzieją na sfotografowanie dzięcioła czarnego. Przy ostatniej zasiadce dało się wykonać kilka zdjęć dzięciołów czarnych i nagrania ich dźwięków. Tym razem zamaskowanie było dużo lepsze, a efekty odwrotnie proponcjonalne do wkładu pracy w maskowanie. Nie dość, że nie udało się sfotografować bobrów to dzięcioł czarny przeleciał kilkukrotnie nie siadając ani na chwilę w polu mojego widzenia. I aby nie było całkowitego „bezrybia” z odsieczą przyleciały raniuszki i dzięcioł duży. Usiadł kilka metrów przed czatownią, na brzozie z której spokojnie wybierał owady. Szkoda, że stosunkowo wysoko się usadowił, bo fotografowanie w górę nie należy do ulubionych moich kadrów, nie mówiąc już o odbiorze takich zdjęć. Ale cóż, dobrze że się pojawił, bo są to chyba najlepsze moje zdjęcia dzięcioła dużego, a może to tylko emocje i radość z nowo zrobionych zdjęć?
Z ostatniej chwili 02/2015
Udało wykonać się kilka ciekawych zdjęc dzięcioła dużego. Nastąpiła przebudowa galerii.
Z ostatniej chwili - 02/2017
Dotychczasowe zdjęcia dzięcioła dużego, średniego i zielonosiwego powstały niejako z przypadku i wykonane były w parkach, podczas przypadkowych spotkań z tymi ptakami. Tym razem usiadłem w dobrze zorganizowanej czatowni gdzie pojawiały sie przy karmnikach właśnie te wymienione gatunki dzięciołów, niezależnie innych wróblaków. Jakość zdjęć jest diametralnie lepsza i nastąpiła przebudowa galerii tych ptaków na mojej stronie. Niestety nie pojawił sie dzięcioł białogrzbiety, na którego bardzo liczyłem. Niniejszy tekst jest wspólny dla tych trzech gatunków dzięciołów, a dzięcioł duży i średni trafiają do nowości.
Z ostatniej chwili - 02/2018
Podobnie jak z dzięciołem średnim w lutym 2018 roku przy karmniku nadarzyła się okazja do poprawienia galerii. Ciekawszych zdjęć powstało na tyle dużo, że nastąpiła przebudowa galerii.
Z ostatniej chwili - 06/2019 - Hiszpania
Z ostatniej chwili- 11/2019
Jesienne posiedzenia przy-karmnikowych czatowniach zaowocowały też dodaniem kilku zdjęć dzięcioła dużego do jego galerii. Tym razem dość dynamiczne ujęcia.
Z ostatniej chwili-06/2023

Nad jeziorem Majcz Wielki 06/2023

Nad jeziorem Majcz Wielki- tekst przewodni – Muchołówka mała.
Zmiany w galeriach ptaków:

1.Muchołówka mała (T,G). 2.Rybołów (T). 3.Śpiewak (T). 4.Gil. 5.Sójka. 6.Czubatka. 7.Sosnówka. 8.Dzięcioł duży. 9.Mazurek. 10.Gągoł. 11.Rudzik. 12.Kapturka. 13.Zięba. 14.Kos. 15.Kowalik. 16.Czarnogłówka. 17.Bogatka.  18.Trznadel. 19.Potrzos. 20.Rokitniczka.
Galeria nowopowstała: Jenot