Mimo, iż wydaje się nam dość egzotyczna i niespotykana, pewnie za kilka lat wtopi się w nasz krajobraz i będzie powszechna. Bernikle należą do bardzo dynamicznych i skutecznych gatunków inwazyjnych. W Polsce widziałem je już kilka razy i zaczynają zachowaniem i występowaniem przypominać łabędzie. Nie boją się człowieka. Podchodzą podczas dokarmiania zimowego na bardzo bliskie odległości. Do tego jak dodamy, że w lęgu jest zazwyczaj kilka młodych (podobnie jak u łabędzi) oraz że to niemały ptak, to trwała jego ekspansja na terenie naszego kraju będzie faktem. Podobno udane lęgi bernikli w Polsce miały miejsce kilka lat temu. Waga bernikli może dochodzić do 6 kilogramów, a rozpiętość skrzydeł niespełna 2 metry. Tak, więc mało który drapieżnik w Polsce może jej zagrozić, zwłaszcza, że lubi przebywać w pobliżu siedzib ludzkich.
Z ostatniej chwili 04/2013
Dodałem kilka zdjęć bernikli kanadyjskiej w jej rodzimym środowisku. Zdjęcia wykonane były w zatoce rzeki Świętego Wawrzyńca pod  Montrealem. Tam były bardziej płochliwe niż te fotografowane w Polsce. Kilka zdjęć, które zasiliły galerię,  wykonanych w zimowej scenerii, z pewnego oddalenia, w  otoczeniu kry.
Z ostatniej chwili 10/2013
Tak jak pisałem w zeszłym roku (tekst startowy galerii), bernikle należą do gatunków inwazyjnych w Polsce. Moja wizyta w nowym ZOO w Poznaniu na Malcie potwierdza te wnioski. Rok temu zimą, w trudnych warunkach atmosferycznych, było ich kilka na dużych otwartych zbiornikach poznańskiego ZOO. Teraz dało się zaobserwować ich kilkanaście, lub bardziej kilkadziesiąt (20-30). Są mniej płochliwe od naszych krzyżówek, pierwsze podchodzą do jedzenia i są wytrzymałe na niskie temperatury. Tak więc staje się faktem zapowiedź ornitologów o ich ekspansji. Czy wyprą rodzime gatunki?  Czas pokaże.
Z ostatniej chwili / 04/2014 Szwecja
Wykonanie zdjęc bernikli kanadyjskiej w skandynawskiej (podobnej do kanadyjskiej) scenerii zaowocowało zmianami w galerii gatunku tego ptaka. Bernikle są też jak i u nas gatunkiem inwazyjnym, ale w scenerii borealnego lasu tam wręcz pasują do otoczenia. Tak, więc i tu zaszły nieplanowane zmiany w galerii bernikli
Z ostatniej chwili - 08/2017
Nadarzyła się okazja, aby sprawdzić czy nad Bałtykiem nie uda się spotkać jakichś ciekawych gatunków ptaków. Udało się wykonać kilka ciekawych zdjęć bernikli kanadyjskiej i nagrać ich głos. Z tym było gorzej niż ze zdjęciami. Bernikle trzymały się dość blisko, ale rzadko się odzywały. Z dwudziestokilkuminutowego nagrania udało się wyodrębnić kilka niemrawych odgłosów ptaków z dość uciążliwym akustycznym tłem morza. Galeria została przebudowana.