Powstałe zdjęcia inicjujące niniejszą galerię nigdy nie były efektem kormoranowej  "zasadzki" fotograficznej, czy wyczekiwaniu w czatowni. Portretowe zdjęcie kormorana wykonałem podczas rowerowej wycieczki po półwyspie helskim. Siedział ociężały z wypełnionym wolem, do tego stopnia rozleniwiony, że pozwolił mi podejść na kilka metrów i wykonać prezentowane zdjęcia. Poza tym udało się wykonać kilka zdjęć, które mają charakter dokumentacyjny. Waga kormorana zwyczajnego dochodzi do 3,5 kilograma, przy rozpiętości skrzydeł około 1,5 metra.
Z ostatniej chwili -  09/2013
Było dla mnie dużym zaskoczeniem, kiedy to leżąc na plaży o poranku zobaczyłem po lewej stronie gromadzące się stado kormoranów. Początkowo wyglądało to niegroźnie, ale w ciągu pół godziny przyleciało setki, a może ponad tysiąc kormoranów. Mimo dużej odległości stado nie mieściło się w 4 kadrach z 600-tką przykręconą do korpusu! Ciągle nadlatywały tworząc szpaler, który początkowo był skierowany do brzegu, później zaś w kierunku morza. Obserwując płynące w takim szyku setki ptaków, dało się zaobserwować, że niektóre z nich co chwila nurkują, by po chwili wynurzać się z wody z rybą w dziobie. Może to taka technika  stadnego połowu. A może po prostu dojrzały ławicę ryb, którą skutecznie przetrzebiły. Zapewniam, że wschód słońca, opary mgły w tle z tysiącem kormoranów tego się nie da zapomnieć. Niestety widok trudny w fotografowaniu. Z jednej strony chciało by się pokazać wszystkie ptaki i z 600 milimetrów przejść na 200, a może 50. Z drugiej zaś strony zbliżenie z wskakującymi do i z wody kormoranami, pełne dynamiki byłoby też ciekawe. Do tego drugiego ujęcia trzeba byłoby jeszcze zmniejszyć odległość lub nałożyć konwerter.
Z ostatniej chwili 10/2013
Podczas niedzielnego spaceru szukałem tematów fotograficznych na pierwszy konkurs fotograficzny mojej córki. Wybraliśmy się do Nowego Zoo w Poznaniu na Malcie, gdzie liczyłem na sfotografowanie ptactwa wodnego i „parkowych” ptaków, które mimo, że dzikie, dadzą się tam łatwiej sfotografować.  Tak, jak pisałem we wstępie do strony, zamieszczam wyłącznie zdjęcia dzikich zwierząt. Jeżeli zamieściłem zdjęcia zwierząt w niewoli, to jest to wyraźnie wyartykułowane. Nie ukrywam mojego zaskoczenia, gdy zobaczyłem na dużym zbiorniku kolonię dzikich kormoranów. W oddali dało się też zaobserwować stojące przy brzegu czaple siwe. Towarzystwo pelikanów w niczym im nie przeszkadzało. Widać wielkość zbiornika, oddalenie zwiedzających, spowodowało iż kormorany zasiedliły „wybieg” dla pelikanów. Stąd też pochodzi moje nagranie dźwięków kolonii kormoranów. Niczym nie skrępowane kormorany przelatywały swobodnie pomiędzy zbiornikami, co jakiś czas przekomarzając się o zajęcie lepszego miejsca na drzewach, które są chyba nadmiernie przez nie eksploatowane. Polecam to miejsce, bo w takiej ilości, z tak niewielkiej odległości obserwowanie dzikich kormoranów jest rzadkością w Polsce. Fotografując pojedyncze kormorany na stawach hodowlanych, nie dało się zmniejszyć odległości, aby wykonać ciekawe zdjęcia. Tylko czatownia była sposobem na wykonanie zdjęć. A tu proszę taaaaka niespodzianka podczas niedzielnego spaceru. Pierwszymi fotograficznymi zdobyczami córki w tym dniu były sójka, kowalik i sikora bogatka. Mysikróliki okazały się za szybkie do za wolno pracującego autofocusa Lumixa. Wykonane moje zdjęcia znacznie zmieniły zawartość galerii kormoranów i nagranie własnego dźwięku tego ptaka. Zmian jest na tyle dużo, że mimo iż nie jest to nowy gatunek, trafił do nowości mojej strony.
Z ostatniej chwili- 02/2014 Nowa Zelandia
Fotografując w Nowej Zelandii kormorana białolicego nieopodal widać było kilka kormoranów zwyczajnych. Były znacznie mniej ufne od kormorana białolicego i w chwili, gdy zrozumiały, że powoli zbliżam się do nich, poderwały się do lotu. Tak więc, galeria nie jest zasilona w jakieś ciekawe ujęcia, ale ciekawym jest, że te ptaki, które można spotkać w Polsce także i tu, „na końcu świata” można spotkać. Wszystkich Nowozeladczyków przepraszam, za ten koniec świata, ale z Europejskiej perspektywy, tak właśnie to wygląda.
Z ostatniej chwili - 04/2014 Turcja
Galeria kormorana zwyczajnego należy do dość licznych, ale siedząc na skałach przy ujściu Bosforu kilkakrotnie kormorany przelatywały tak blisko, że nie sposób było wykonać kilka zdjęć. A, że strona ma charakter mojego pamiętnika i zdjęcia ukazują piękne zbliżenie w locie tego ptaka, to trafiają do galerii tego gatunku. Te zimowe zdjęcia wykonane były na Helu, a okupione były dużym wysiłkiem i zmarznięciem. Teraz to czysty relaks i przyjemność. Słoneczny ciepły dzień i oczekiwanie za ptakami mogło trwać bez końca... Teoretycznie, bo chęć zobaczenia nowych gatunków wzięła górę. I dobrze, bo dokumentacyjnie, ale powstała dzięki temu nowa galeria - galeria orlika krzykliwego.
Z ostatniej chwili - 10/2014
Dodałem kilka zdjęć stadnie polujących kormoranów. Niesamowity widok ptasiej organizacji zbiorowego polowania.
Z ostatniej chwili-09/2015
Komentarz-patrz tekst wprowadzający siewnica. Nastąpiła przebudowa galerii.
Z ostatniej chwili-06/2016- Mongolia
Z ostatniej chwili-01/2022
Spotkań z kormoranami było już wiele, ale te zrobione w styczniu 2022 roku wprowadzają urozmaicenie galerii. Kormoran złowił rybę i przez dłuższy czas sprawdzał, czy go jest w stanie przełknąć. Męczył ją długo, po czym ją wypuścił. Czy przeżyła? nie wiem, kormoran na pewno jej nie zjadł.

Turcja 1-wykaz-j.POLSKI

Nowa ZELANDIA- j. POLSKI

Mongolia - wykaz j. POLSKI

Body

Mongolia tekst wprowadzający - pustynnik
Galerie nowopowstałe:

PTAKI: 1.Pustynnik (T,G)2.Sęp himalajski(T)3.Bielik wschodni(T) 4.Żuraw stepowy (T) 5.Myszołów mongolski (T) 6.Uhla zajatycka(T) 7.Nagórnik (T) 8.Raróg (T).9.Orzeł przedni (T).10.Sikora lazurowa (G,T).11.Górniczek (T,G).12.Wrończyk (T, G)13.Kalandra mongolska (T).14.Mewa mongolska (T,G).15.Gęś tybetańska (T,G).16.Kobczyk amurski (T,V).17.Wróbel skalny (T,G).18.Trznadel białogłowy (T,V).19.Białorzytka pustynna (T,G).20.Drzemlik.21.Dzierzba pustynna (T).22.Remiz jasnogłowy (T,G).23.Sieweczka stepowa (T).24.Pliszka cytrynowa (T).25.Świergotek szponiasty. 26.Sieweczka pustynna (T).27.Hełmiatka (T).28.Pleszka chińska (T).29.Błotniak wschodni (T).30.Gęś łabędzionosa (T).31.Świstunka brunatna.32.Muchołówka rdzawogardła.33.Jerzyk białorzytny (T). 34.Trzciniak grubodzioby.35.Muchołówka brunatna.36.Kawka srokata.37.Cyranka.38.Skowrończyk mongolski.
SSAKI: 1.Koń Przewalskiego (T). 2.Suseł długoogoniasty (T,G).3.Gazela mongolska (T).4.Lis stepowy (T).5.Baktrian-wielbłąd dwugarbny (T). 6.Jak (T).7.Świstak stepowy (T).8.Szczekuszka mongolska.
GADY: 1. Krągłogłówka różnobarwna. 2. Wąż diony (T).
PŁAZY: Ropucha mongolska.
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Sęp kasztanowaty (T).2.Kania czarna (T, G ).3.Świstunka ałtajska (T,G).4.Świergotek tajgowy.(T,G).5 Biegus malutki (T).6.Świerszczak melodyjny (T).7.Kobuz (T).8.Słowik rubinowy (T,G).9.Czarnowron (T,G).10.Świstunka złotawa (T).11.Szczudłak (T,G). 12.Kazarka rdzawa (T).13.Sieweczka morska (T).14.Czapla siwa (T).15.Dudek (T).16.Sęp płowy (T).17.Świstunka północna.18.Jerzyk.19.Ohar.20.Łabędź krzykliwy.21.Orłosęp (T).22.Orzeł stepowy.23.Perkoz rogaty. 24.Rybitwa białoskrzydła. 25.Szablodziób. 26.Białorzytka płowa.27.Kamusznik.28.Kormoran.29.Białorzytka.30.Gągoł.31.Krwawodziób. 32.Mazurek.33.Skowronek.
Przejdź do galeri: MONGOLIA -FAUNA                  MONGOLIA- DIAPORAMA