Dokumentacyjne zdjęcia inicjujące powstanie galerii sokoła wędrownego, mam nadzieję, że szybko zostaną uzupełnione lub wymienione na lepsze. Sokół wędrowny pokazał się raz, na chwilę podczas fotografowania susłów moręgowych. Nadzieja na uzupełnienie zdjęć jest wielce prawdopodobna, bo zasięg występowania sokoła jest bardzo szeroki, patrząc nawet na mapę świata. Występuje w obu Amerykach, Afryce, Azji i Australii i oczywiście w Europie. Jak to często u drapieżników bywa, samice są cięższe od samców i mogą osiągać wagę około 1,3 kilograma. Rozpiętość skrzydeł to niespełna jeden metr. Jest więc nieco cięższy od fotografowanego niedawno sokoła brunatnego w Australii. Ma nieco inne preferencje łowcze od niego. Poluje w locie, atakuje swoje ofiary pikując na nie w powietrzu z zawrotną prędkością przekraczającą 300 km/h. Posiada nawet specjalne zastawki w swoim układzie oddechowym, aby podczas takich prędkości ciśnienie powietrza nie uszkodziło jego płuc. Tak, więc powstała druga galeria sokoła na mojej witrynie.
Z ostatniej chwili-03/2016
Znów przypadkowe zdjęcia trafiają do mojej galerii. Szkoda, że wątpliwej, dokumentacyjnej jakości, bo  sokół wędrowny to piękny ptak. W tej galerii niestety trudno będzie o jakieś radykalne zmiany. Sokół, tym razem, przysiadł na falochronie portu na Helu. Kiepskie światło, do tego konwerter 2X, bardzo mocne kadrowanie - może być gorzej?
Z ostatniej chwili-09/2021 – Helgoland
Po pięciu latach nastąpiło kolejne moje spotkanie z sokołem wędrownym. Niestety tak samo nieefektywne jak poprzednie. Ale spotkanie z takim gatunkiem trzeba odnotować w informacjach przy galerii tego gatunku. Tak naprawdę były dwa spotkania. Fotografując siewkowce na plaży sokół dokonał nalotu, po którym wszystkie ptaki w panice poderwały się do lotu. W ułamek sekundy plaża opustoszała. Podczas drugiego przelotu autofocus niestety nie zdążył wyostrzyć. Dodałem, póki co, dwa kiepsko ostre zdjęcia na pamiątkę spotkania, a sama galeria zostaje nadal dokumentacyjną.
Z ostatniej chwili-05/2022- Dubrownik-Chorwacja
Dodaję kolejne zdjęcie dokumentacyjne sokoła wędrownego. Tym razem sokół spłoszył mi wszystkie jerzyki z zabytkowego portu w Dubrowniku. Było trochę przed wschodem słońca, a więc nie było warunków na dobre zdjęcie, no i w tle znów niebo.
Z ostatniej chwili-03-2023-Maroko

Turcja 1-wykaz-j.POLSKI

Maroko-język POLSKI

Body

MAROKO-tekst przewodni- Wróbel pustynny (T)
Galerie nowopowstałe:
PTAKÓW:

1.Wróbel pustynny(T). 2.Gilak pustynny. 3.Puchacz pustynny. 4.Raróg górski(T). 5.Skowroniak. 6.Pokrzewka saharyjska(G). 7.Skowron pustynny(G) 8.Górniczek mały. 9.Pleszka algierska. 10.Gilak ciemnogłowy. 11.Białorzytka Maghrebska. 12.Rudorzytka. 13.Stepówka piaskowa(G). 14.Trznadel saharyjski. 15.Skowronik rudawy. 16.Pokrzewka algierska. 17.Tymal saharyjski(G). 18.Lelek egipski. 19.Dzięcioł algierski. 20.Sroka gołooka. 21.Białorzytka czarnogardła.
SSAKÓW: 1. Arui grzywiasta. 2.Gundia berberyjska.
GADY: Duméril's fringe-fingered lizard
Zmiany w galeriach:
PTAKÓW:

1.Białorzytka saharyjska(T). 2.Białorzytka pustynna. 3.Białorzytka żałobna. 4.Pliszka górska. 5.Górniczek. 6.Pójdźka. 7.Pustułka. 8.Dzierlatka iberyjska. 9.Dzierlatka. 10.Modraszka kanaryjska. 11.Skowrończyk krótkopalcowy. 12.Wrończyk. 13.Wieszczek. 14.Góropatwa berberyjska. 15.Bogatka. 16.Sierpówka. 17.Kulczyk. 18.Kopciuszek. 19.Krogulec. 20.Bilbil ogrodowy. 21.Zięba. 22.Pliszka siwa. 23.Głuszek. 24.Wróbel. 25.Kruk pustynny. 26.Wróbel śródziemnomorski. 27.Kazarka rdzawa. 28.Gołąb skalny. 29.Jerzyk mały. 30.Skowronik piaskowy.31.Sokół wędrowny.

MAROKO FAUNA          SAHARA (T)                      GÓRY ATLAS                    MAROKO KRAJOBRAZ

MARRAKESZ                 MARRAKESZ MEDINA         MAROKO FLORA               MAROKO POZOSTAŁE