Jakże pięknym i barwnym ptakiem jest szczygieł. Mimo występowania w naszym kraju przez cały rok, trudno go tak naprawdę podziwiać, z uwagi na jego płochliwość i dynamikę przemieszczania. Szczygły będąc w stadzie, nagle całą chmarą podrywają się do lotu, by nieopodal usiąść za chwilę stadnie w innym miejscu. Niestety urok i barwy tego ptaka można podziwiać jedynie z niewielkiej odległości, z uwagi na niewielkie jego rozmiary. Szczygieł jest nieco mniejszy od wróbla. Waga jego to kilkanaście gramów, przy rozpiętości skrzydeł około 20 centymetrów.
Z ostatniej chwili -09-2013
Tak, jak pisałem w pierwszym komentarzu, chyba najpiękniejsze są podczas lotu. Eksponują wówczas wszystkie swoje barwy dając przepiękny, barwny spektakl, zwłaszcza lecąc w stadzie. Wykonanie takich zdjęć o nie lada wyzwanie. Szczygieł to połowa wróbla pod względem wielkości i do tego chyba znacznie dynamiczniejsze od nich, a juz na pewno zdecydowanie płochliwsze. Przemieszczają się tak szybko i na takich obszarach, że czatownia chyba nie ma większego sensu. Trzeba bywać w terenie i wypatrzyć miejsca, które odwiedzają częściej i tam sie zamaskować. Ale czy uda się wówczas wykonać dynamiczne zdjęcia stada? Dodane zdjęcia szczygłów we wrześniu 2013 roku wprawdzie wykonane zostały ze znacznie mniejszej odległości, co pozwoliło na wykonanie portretowych ujęć szczygłów, ale niestety nie w godowych barwach. Szczygieł wykonany na płocie w maju jest nadal najwierniej ukazującym piękno tego ptaka. Jesienne barwy upierzenia ptaków rzadko nie są tak imponujące, jak na wiosnę, w okresie godowym. Niemniej jednak dodane zdjęcia znacznie wzbogaciły i urozmaiciły galerie, choć do docelowej jakości, jaką chciałbym osiągnąć jeszcze daleko.
Z ostatniej chwili – 02/2014 Nowa Zelandia
W Polsce, jak dotąd bez większego zadowolenia z mojej strony z wykonanych zdjęć tego gatunku.  Mają wartość raczej dokumentacyjną. A szkoda, bo to piękny i barwny ptak. W nowej Zelandii udało się też go zaobserwować, ale ilość i jakość zdjęć nie zachwyca, niemniej jednak dodałem kilka zdjęć tego ptaka. Szczygły były reintrodukowane na tereny Nowej Zelandii w roku 1860. I jak widać dobrze się tam mają.
Z ostatniej chwili 07/2014
W dość nietypowym miejscu, bo przy ruchliwej ulicy, na jabłoni udało się wykonać kilka zdjęć rodziny szczygłów. Rodziny, bo były tam dorosłe osobniki i ich tegoroczne potomstwo. Ptaki zaabsorbowane obecnością kota wydawały dźwięki, które udało się nagrać. Szkoda, że nagranie było zakłócane odgłosami przejeżdżających samochodów i grających w piłkę na boisku dzieci. Po dość żmudnej pracy nad ścieżką dźwiękową udało się oddzielić odgłos ptaków. Tak powstało moje nagranie odgłosów szczygłów i dodałem do galerii kilka zdjęć.
Z ostatniej chwili - Turcja 2 - 09/2014
Oj żeby było więcej czasu, to jakże piękne mogłoby powstać zdjęcia szczygła w kamienisto, sawannowym otoczeniu. Wysuszone krzewy, różne kolory skał i ten piękny wielokolorowy ptak. No cóż nie wszystko można mieć i nie na wszystko wystarcza czasu. Ale kilka zdjęć udało się dodać, szczygłów wykonanych w Turcji.
Z ostatniej chwili - 03/2015
Do docelowej jakości zdjęć jeszcze daleko, ale przebudowałem galerię, bo udało sie wykonać kilka ciekawszych, jak dotąd, zdjęć szczygłów.
Z ostatniej chwili – 01/2016
Dwie zasiadki w poranny mroźny dzień zaowocowały wykonaniem kilku zdjęć szczygłów. Każdego dnia, mimo wielowarstwowego ubrania, udało się wysiedzieć niecałe 3 godziny. Kilkunastostopniowy mróz oraz bezruch, nie pozwalały na dłuższe wyczekiwanie. Nastąpiły zmiany w prezentowanych zdjęciach.
Z ostatniej chwili – 05/2018 - Cypr
Z ostatniej chwili-11/2018 Wielka Brytania
Fotografowanie kań rudych na Gigrin farm odbywa się w godzinach popołudniowych. Na szczęście na farmie był karmnik, przy którym można było spędzić kilka godzin od rana i fotografować ptasią drobnicę. Wśród ptaków przybyłych do karmnika i jego okolicy pojawiały się m.in. szczygły. Powstało kilka zdjęć, które warto było dodać do galerii, która została przebudowana.

Nowa ZELANDIA- j. POLSKI

Turcja 2 - j.POLSKI