Prezentowane zdjęcia samicy gągoła wykonane było zimą podczas wyprawy na Hel do Władysławowa. Niestety, nie udało się uwiecznić samca, który ma barwniejsze upierzenie i dopełnił by galerię tego gatunku. Trzeba będzie, więc za tym poczekać i to pewnie nie krótko, zwłaszcza że gągoły nie należą do popularnych kaczek w naszym kraju. Gągoły podobnie jak mandarynki i nurogęsi jaja wysiadują w dziupli na drzewie i to czasami kilkanaście metrów nad ziemią. Dla lotnych ptaków to niewielka wysokość i żaden problem, ale dla nowo, co wyklutego gągoła, skok z takiej wysokości to nie lada wyczyn i ryzyko. Tak więc, już w pierwszej dobie, po przyjściu na świat pociech, ich rodzice nie mało wymagają od nich. Ryzykowny i niebezpieczny skok z wysokości i droga w kierunku zbiornika, gdzie znajduje się jedzenie, albo śmierć głodowa w dziupli. Pierwszy dzień na tym świecie, niektórych stworzeń, nie zawsze jest beztroski. Oczywiście żaden z tych gatunków nie drąży dziupli sam, lecz wykorzystuje już wydrążone otwory. Waga gągoła to około kilogram, samce nie przekraczają 1,5 kilograma, przy rozpiętości skrzydeł około 75 cm.
Z ostatniej chwili – 02/2013
Tak jak z wyprawy na Hel udało się przywieść pierwsze zdjęcia samicy gągoła, tak jak zimowej wyprawy do Świnoujścia udało się przywieść pierwsze zdjęcia samca gągoła i to w niemałej ilości. Wprawdzie nie jest to jeszcze docelowa jakość zdjęć, ale galeria znacznie się wzbogaciła. Niestety kiepskie światło i co jakiś czas pojawiający się gapie, powodowały iż gągoły zachowywały duży dystans, w następstwie którego nie można było wykonać zdjęć, jakie by się chciało widzieć w tej galerii. A samce gągoła i bielaczka, to wdzięczny i dość trudny temat do fotografowania.
Z ostatniej chwili - 05/2013
Dwa zasilenia galerii. Pierwsze to wykonane zdjęcia w drodze na miejsce czatowania dzięcioła zielonego. Drugie to podczas wycieczki rowerowej gągoły przebywały na przydrożnym stawie. Dwa samce i trzy samice. Oczywiście odpowiedniego sprzętu do wykonania zdjęć nie miałem przy sobie. Wróciłem po trzech godzinach i na stawie przebywała już tylko jedna samica. Ale kilka zdjęć zasiliło galerię.
Z ostatniej chwili - 11/2013
Niespodziewanie udało sie wykonać kilka nowych ujęć gągoła i to prawie w samym centrum Poznania, a dokładniej na Warcie przepływającej przez Poznań. Gągoły pływały wśród krzyżówek dając sobie wykonać kilka zdjęć. Niestety nie dopisało tym razem światło i wiele zdjęć wyszło nieostrych, mimo wysokiego ISO. Ale, są na tyle ciekawe w zestawieniu z dotychczasowymi zdjęciami galerii, że postanowiłem radykalnie przebudować galerię i pokazać je w nowościach. Zapraszam.
Z ostatniej chwili - 12/2013
Dodano kilka zdjęć. Tym razem nie dopisały gągoły. Chyba po przylocie stały się mniej ufne i trzymały się dość daleko. Miejsce to samo jak w komentarzu powyżej (11/2013).
Z ostatniej chwili - 06/2015
Dodałem kilka zdjęć gągoła samotnie pływającego niedaleko miejscowości Rovaniemi w Finlandii. Niestety gągoł był bardzo nieśmiały i nie powstało wiele zdjęć.
Z ostatniej chwili 06/2016 - Mongolia
Z ostatniej chwili-01/2022
Dodałem kilka zdjęć gągoła do galerii zrobionych podczas wyczekiwania za bielaczkami. Mimo, że zdjęcia wprowadzają urozmaicenie do galerii, to nadal nie zmienia się jej status.
Z ostatniej chwili-06/2023

W drodze na Nordcapp-j POLSKI

Body

W drodze na Nordcapp- tekst przewodni - Sikora północna
Galerie nowopowstałe:

1.Sikora północna. 2. Czeczotka tundrowa. 3. Drozd obrożny.
Zmiany w galeriach:
1.Muchołówka żałobna. 2. Brzegówka. 3. Jer. 4. Nurnik. 5. Bielik. 6. Ostrygojad. 7. Mewa trójpalczasta. 8. Mewa siodłata. 9. Świstun. 10. Cyraneczka. 11. Gągoł. 12. Czyż. 13. Pierwiosnek. 14. Kormoran czubaty. 15. Maskonur. 16. Alka. 17. Nurzyk. 18. Foka szara. 19. Renifer.   20. Wiewiórka ruda.

Mongolia - wykaz j. POLSKI

Body

Mongolia tekst wprowadzający - pustynnik
Galerie nowopowstałe:

PTAKI: 1.Pustynnik (T,G)2.Sęp himalajski(T)3.Bielik wschodni(T) 4.Żuraw stepowy (T) 5.Myszołów mongolski (T) 6.Uhla zajatycka(T) 7.Nagórnik (T) 8.Raróg (T).9.Orzeł przedni (T).10.Sikora lazurowa (G,T).11.Górniczek (T,G).12.Wrończyk (T, G)13.Kalandra mongolska (T).14.Mewa mongolska (T,G).15.Gęś tybetańska (T,G).16.Kobczyk amurski (T,V).17.Wróbel skalny (T,G).18.Trznadel białogłowy (T,V).19.Białorzytka pustynna (T,G).20.Drzemlik.21.Dzierzba pustynna (T).22.Remiz jasnogłowy (T,G).23.Sieweczka stepowa (T).24.Pliszka cytrynowa (T).25.Świergotek szponiasty. 26.Sieweczka pustynna (T).27.Hełmiatka (T).28.Pleszka chińska (T).29.Błotniak wschodni (T).30.Gęś łabędzionosa (T).31.Świstunka brunatna.32.Muchołówka rdzawogardła.33.Jerzyk białorzytny (T). 34.Trzciniak grubodzioby.35.Muchołówka brunatna.36.Kawka srokata.37.Cyranka.38.Skowrończyk mongolski.
SSAKI: 1.Koń Przewalskiego (T). 2.Suseł długoogoniasty (T,G).3.Gazela mongolska (T).4.Lis stepowy (T).5.Baktrian-wielbłąd dwugarbny (T). 6.Jak (T).7.Świstak stepowy (T).8.Szczekuszka mongolska.
GADY: 1. Krągłogłówka różnobarwna. 2. Wąż diony (T).
PŁAZY: Ropucha mongolska.
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Sęp kasztanowaty (T).2.Kania czarna (T, G ).3.Świstunka ałtajska (T,G).4.Świergotek tajgowy.(T,G).5 Biegus malutki (T).6.Świerszczak melodyjny (T).7.Kobuz (T).8.Słowik rubinowy (T,G).9.Czarnowron (T,G).10.Świstunka złotawa (T).11.Szczudłak (T,G). 12.Kazarka rdzawa (T).13.Sieweczka morska (T).14.Czapla siwa (T).15.Dudek (T).16.Sęp płowy (T).17.Świstunka północna.18.Jerzyk.19.Ohar.20.Łabędź krzykliwy.21.Orłosęp (T).22.Orzeł stepowy.23.Perkoz rogaty. 24.Rybitwa białoskrzydła. 25.Szablodziób. 26.Białorzytka płowa.27.Kamusznik.28.Kormoran.29.Białorzytka.30.Gągoł.31.Krwawodziób. 32.Mazurek.33.Skowronek.
Przejdź do galeri: MONGOLIA -FAUNA                  MONGOLIA- DIAPORAMA