home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Wróblowe > Rudzik Erithacus rubecula

informacje

Chyba najlepsze zdjęcia rudzikowi wykonałem w temperaturze -10 0C. Wtedy ubolewałem, że nie chciał w tej mierze ze mną współpracować, gdy zaobserwowałem go w swoim ogrodzie. Ale może przez to będę pamiętał jak siedząc w siarczystym mrozie, chyba sam rudzik też miał dość mrozu i mimo, że nie byłem zamaskowany, podchodził do ziarna leżącego ode mnie na odległość 6-8 metrów, dając sobie wykonać takie zdjęcia. Sprawę mi utrudniał strzyżyk, który doszedł do wniosku, ze ziarna leżą na jego terytorium i bezskutecznie próbował przeganiać sikory i rudzika. Sam rudzik wyglądał w porze zimowej, jak większość ptaków w tym czasie, jak skaczący, zaokrąglony pączek, z cieniutkimi nóżkami. Latem, nie musi chronić się przed zimnem i jego sylwetka jest dużo bardziej smukła. Wielkością rudzik jest nieco mniejszy od wróbla. Jego waga to niespełna 20 gramów, przy rozpiętości skrzydeł około 20 cm. Można go nawet spotkać w większych ogrodach i parkach.
Z ostatniej chwili - 09/2013
Tak jak pisałem w komentarzu do nowopowstałej galerii rokietniczki, dodane zdjęcia zaganiacza powstały na plantacji uprawy wierzby energetycznej. Sądzę, że jeszcze nie raz będę próbował fotografować w takich miejscach, zwłaszcza na terenach zamkniętych, o ograniczonym i rzadkim przebywaniu ludzi i pojazdów. Przechodząc wzdłuż alejek wierzb słychać było, że wiele ptaków było zaskoczonych naszą obecnością i początkowo nawet nie daleko odlatywały. Tak, więc miejsce jest ciekawe, gęsta roślinność sprzyja występowaniu licznych populacji drobnego ptactwa. Trzeba będzie się jedynie zamaskować i zweryfikować co też tam za gatunki przebywają. Tym razem był to zaganiacz, który wzbogacił dotychczas ubogą galerę tego gatunku i powstała galeria rokietniczki. Mimo, że galeria nie jest jeszcze wypełniona nawet na pierwszej stronie galerii (12 zdjęć z 24), to wykonane zdjęcia są bezsprzecznie lepsze od dotychczasowych. Jest więc progres, niestety nie uzupełniony o nagranie dźwięku, ale do tego będzie trzeba wrócić wiosną, gdy w okresie godowym ptaki są bardziej skore do śpiewów i odgłosów niż jesienią.
Z ostatniej chwili - 05/2015
Wracając znad Morskiego Oka, w odległości kilku metrów od szlaku zobaczyłem rudzika. Piękne malownicze miejsce, w którym pozuje rudzik nie obawiający się turystów. Ustawiłem statyw i wykonałem jedno zdjęcie, ale jakże ciekawe, wprowadzające urozmaicenie do mojej galerii tego gatunku.
Z ostatniej chwili-04/2016
Galeria została przebudowana. Stało sie to za sprawą naprawdę bliskiego spotkania z rudzikiem w parku w Irlandii. Rudzik podchodził tak blisko, że nie dało sie już zrobić ostrego zdjęcia (obiektyw ostrzy od 4,5 metra). Powstało tyle dobrych zdjęć, że wymagało to zmian w galerii.
Z ostatniej chwili- 11/2017 - Hiszpania
Rudzików przed czatownią w Hiszpanii pojawiało się tak dużo, że nie sposób było nie wprowadzić kilku do galerii.
Z ostatniej chwili- 04/2021
Nie on miał w tym dniu być fotografowany, ale skoro miał takie parcie na szkło trzeba było to wykorzystać, zwłaszcza, że galeria rudzika, jak dotąd, do okazałych nie należała. Powstało kilka ciekawych zdjęć i galeria została przebudowana i uzupełniona o zdjęcia, które powstały pomiędzy ostatnią przebudową galerii. Radykalną przebudowę galerii trzeba zaprezentować w nowościach.
Z ostatniej chwili-06/2023
Z ostatniej chwili-09-2021-Włochy

Nad jeziorem Majcz Wielki 06/2023

Nad jeziorem Majcz Wielki- tekst przewodni – Muchołówka mała.
Zmiany w galeriach ptaków:

1.Muchołówka mała (T,G). 2.Rybołów (T). 3.Śpiewak (T). 4.Gil. 5.Sójka. 6.Czubatka. 7.Sosnówka. 8.Dzięcioł duży. 9.Mazurek. 10.Gągoł. 11.Rudzik. 12.Kapturka. 13.Zięba. 14.Kos. 15.Kowalik. 16.Czarnogłówka. 17.Bogatka.  18.Trznadel. 19.Potrzos. 20.Rokitniczka.
Galeria nowopowstała: Jenot