home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Wróblowe > Rokitniczka Acrocephalus schoenobaenus

informacje

Trzeba próbować w różnych plenerach, jeżeli chce się sfotografować wszystkie ptaki, jakie występują w Polsce. Tym razem wybór padł na uprawę wierzby energetycznej i to na tyłach dużej oczyszczalni ścieków w …, nieważne. Ważne, że udało się sfotografować wówczas dwa gatunki. Jeden to rokitniczka prezentowana w tej galerii, a drugi to zaganiacz, którego galerię uzupełniam. Szkoda, że moją uwagę przyciągnął od początku niewielki zbiornik wodny z licznymi wypłyceniami, na którym liczyłem, że podczas przelotów mogłoby pojawić się wiele ciekawych gatunków. Tymczasem zbiornik służył jako noclegowisko i tuż po wschodzie słońca wszystkie ptaki pływające opuściły zbiornik. Rozglądając się wokół zauważyłem „duży ruch” w zaroślach wierzby energetycznej. Postanowiłem obrócić obiektyw o 180 stopni i bez trudu udało się wykonać prezentowane zdjęcia. Rokitniczka jest bardzo podobna do osławionej kosztownym programem ochrony wodniczki. Rokitniczka to migrujący niewielki ptak. Rozpiętość skrzydeł rokitniczki to nie więcej niż 20 centymetrów, przy wadze około dziesięciu, kilkunastu gramów. Szkoda, że nie udało się nagrać śpiewu rokitniczki, ale zimny wrześniowy okres nie służył temu. Czas pokaże, czy uda się uzupełnić niniejszą galerię o własne nagranie dźwięku, a podobno jest bardzo piękny.
Z ostatniej chwili 08/2014
Zawsze ta sama radość, kiedy stara, "startowa" galeria, praktycznie jednego ujęcia zostaje zamieniona pełnowymiarową urozmaicona galeria danego gatunku. Tym razem kilka godzin "leżakowania" nad brzegiem przepięknego jeziora zaowocował zmianami w galerii m.in. rokitniczki i brodźca piskliwego. Rokitniczki co chwila rywalizowały o skrawek terenu z pliszkami, których było tam kilkanaście. Pliszkom przeszkadzał każdy mniejszy od nich intruz, także dzwońce, które zatrzymały się też tam na chwilę. Nie ma co, udane sierpniowe popołudniowe popołudnie...
Z ostatniej chwili – 05/2015
U podnóża stanowiska obserwacyjnego orlika krzykliwego były rozlewiska, wśród których bez trudu można było wykonać kilka zdjęć rokitniczki, a co ważniejsze, nagrać jej odgłos. Zachowywała wprawdzie dość sporą odległość, ale dodałem kilka zdjęć do galerii oraz własne nagranie dźwięku.
Z ostatniej chwili-05/2020
Tak  radykalne zmiany w galerii rokityniczki trzeba odnotować w informacjach i dodać galerię rokitniczki do nowości na mojej stronie. Dodane zostały moje jak dotąd najlepsze zdjęcia rokitniczki i galeria została przebudowana.
Z ostatniej chwili-05/2022 - Węgry
Do czatowni wodnej na Węgrzech poszedłem nie dla rokitniczki, czy zielonki, ale dla tamaryszki, bardzo podobnej do rokitniczki. Niestety tamaryszka nie pojawiła się, ale powstało kilka zdjęć rokitniczki.
Z ostatniej chwili- 06/2023

Nad jeziorem Majcz Wielki 06/2023

Nad jeziorem Majcz Wielki- tekst przewodni – Muchołówka mała.
Zmiany w galeriach ptaków:

1.Muchołówka mała (T,G). 2.Rybołów (T). 3.Śpiewak (T). 4.Gil. 5.Sójka. 6.Czubatka. 7.Sosnówka. 8.Dzięcioł duży. 9.Mazurek. 10.Gągoł. 11.Rudzik. 12.Kapturka. 13.Zięba. 14.Kos. 15.Kowalik. 16.Czarnogłówka. 17.Bogatka.  18.Trznadel. 19.Potrzos. 20.Rokitniczka.
Galeria nowopowstała: Jenot