home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Szponiaste > Krogulec Accipiter nisus

informacje

Piękny, rzadko spotykany, niewielki nasz ptak drapieżny. Jest rzeczywiście piękny, choć trudno wykonać jemu zadowalające zdjęcia. Jest, jak na drapieżnika przystało, bardzo szybki, a jak już przysiądzie wypatrując zdobyczy, to jest to dość wysoko umieszczony punkt obserwacyjny. Raz miałem przyjemność, będąc w czatowni bielikowej obserwować „przekomarzanie” się krogulca z dwoma srokami. Ptaki goniły się z gałęzi na gałąź. Niestety ich wielkość, szybkość, a zwłaszcza odległość do mnie i południowe światło nie pozwoliło wykonać należnych jemu jakościowo zdjęć. Krogulec żywi się najczęściej mniejszymi od siebie ptakami, takimi jak wróble i sikory. Samica krogulca jest prawie raz cięższa od samca, a jej waga to niespełna 300, gramów, samca 150. Rozpiętość skrzydeł to około 70 centymetrów.
Z ostatniej chwili – 08/2013
Jedno dokumentacyjne zdjęcie podczas oczekiwania na bobry. Nie ta odległość, pod światło, wysokie ISO, jednym słowem recepta na kiepskie zdjęcie. Miejmy nadzieję, że z czasem tak piękny ptak doczeka się galerii na miarę myszołowa, bielika. Na razie jest to zbiór przypadkowo wykonanych zdjęć dokumentacyjnych.
Z ostatniej chwili-10/2013
Zmiany jakie nastąpiły w galerii dzięcioła zielonego są podobne do zmian jakie nastąpiły w galerii krogulca. Dotychczasowe pojedyncze, przypadkowe zdjęcia miały charakter dokumentacyjny. Te, jakie powstały podczas oczekiwaniem za jeleniami na ambonie, są ciekawsze i lepsze od dotychczasowych. Nie tworzą jeszcze galerii, jakie mają bieliki, myszołowy czy dropie, ale progres w tej materii cieszy, zwłaszcza jako superata rykowiska. Kto wie, czy zimą nie nadarzy się okazja wykonania lepszych zdjęć krogulca, zwłaszcza, za często pojawia się wówczas przy karmnikach. Czas pokaże..
Z ostatniej chwili -01/2016
No cóż, zmiany w niektórych galeriach powstają na przestrzeni lat, no i z jakością tych zmian mogłoby być lepiej. Tak jest z galerią krogulca. Kolejne, pojedyncze zdjęcie trafia do galerii, z tą różnicą, że jest wykonane z niewielkiej odległości i znacznie lepszej jakości niż dotychczasowe. Krogulec pojawił się znienacka, w południe, w mroźny dzień ( - 10 stopni) i na szczęście udało się wykonać satysfakcjonujące zdjęcie.
Z ostatniej chwili - 09/2017
W tej galerii jest więcej informacji o spotkaniach z krogulcem niż samych zdjęć. Tym razem  nie było wiele lepiej. Latał jak błyskawica i o dynamicznych zdjęciach można zapomnieć. Krogulec miał niewielką potyczkę z czarnowronem, ale nie mierzył sił na zamiary, bo inicjatywę przejął wkrótce czarnowron i krogulec uciekał czym prędzej. Jednak na chwilę usiadł niedaleko naszej czatowni i powstały chyba moje najlepsze, jak dotąd, zdjęcia krogulca. Z miejsca, gdzie droczył się z czarnowronami, udało się też nagrać kilka odgłosów krogulca. Zmiany są, ale nie na tyle radykalne, aby krogulec trafił do nowości.
Z ostatniej chwili-12/2020
Pojawił się w parku w Łazienkach w Warszawie niespodziewanie i na szczęście udało się zrobić zdjęcie. Galeria krogulca nadal posiada status dostatecznej mimo dodania kilku nowych zdjęć. Przepiękny ptak do którego na przestrzeni lat jakoś nie mam szczęścia. Kto wie, czy i kiedy przyjdzie ten czas, że powstaną wreszcie dobre zdjęcia krogulca na mojej stronie…
Z ostatniej chwili- 02/2021
Od ponad ośmiu lat  buduję galerię krogulca i nie mogę nadal nadać jej  statusu bardzo dobrej, a szkoda bo to piękny, niesamowity ptak. Mimo, że należy do powszechnych gatunków w Polsce bo jego populacja to kilkadziesiąt tysięcy osobników ( 40-80 tys.) trudny jest do fotografowania. Tylko w tym roku widziałem go 3 krotnie. Ostatnio podczas fotografowania makolągw. Wykonałem kilka zdjęć i nagle całe stado poderwało się do lotu. Wtedy zobaczyłem go i jego akrobacje powietrzne za uciekającym stadem. Niesamowita zwinność, szybkość. Nie wiem jaki trzeba mieć refleks i sprzęt, aby to uwiecznić. Polecam film BBS One pięknie przedstawiający sprawność łowiecką, lotniczą krogulca. Niesamowity film...

https://www.youtube.com/watch?v=Ra6I6svXQPg        kliknik w link

W zeszłym roku tak zapędził się w pogoni za stadem wróbli, że zlekceważył moją obecność i usiadł na świerku rosnącym przy tarasie w odległości 4 metrów ode mnie- gdybym miał wówczas aparat…Tak sobie można te obserwacje wymieniać, ale zrobić dobre zdjęcia nadal nie było okazji przez te wszystkie lata i galeria posiadała ostatecznie zawartość dostatecznej jakości zdjęć. Tak było do lutego 2021, kiedy to zadzwonił Tadeusz i zaprosił mnie na próbę sfotografowania krogulca (Tadeusz dziękuję i pozdrawiam - link). Próbę, bo jak stare przysłowie głosi „ Każdy karmnik swojego krogulca ma” to jeszcze nie gwarantowane, że uda się tam zrobić zdjęcia. Pojawiał się dość regularnie, ale nie zawsze siadał przed obiektywem, a jedynie można było zaobserwować jego atak na dokarmiane ptaki. Taki atak to ułamek sekundy, a więc znów obserwacje, a nie zdjęcia. Kilka godzin obserwacji i udało się. Na trzy przyloty krogulca w okolicę karmnika raz usiadł i trwało to kilka sekund. Ptak przeskakiwał pomiędzy konarami i to wystarczyło, aby wykonać kilka poprawnych zdjęć – wreszcie!  Powstały praktycznie wyłącznie zdjęcia krogulca. Powód to stres dokarmianych ptaków. Były tak spięte na myśl, że krogulec może się pojawić w każdej chwili, że szybki lot do karmnika, pobranie nasiona i ucieczka w ustronne miejsce. W takich warunkach można tylko poobserwować mazurki, jery, sikory, rudziki, kosy czy sierpówki a nie wykonywać ciekawe zdjęcia. Dokarmiam też ptaki, ale nie są aż tak  przestraszone jak te przy Tadeuszowym karmniku.
Wreszcie fotografowanie, wreszcie zmiany na stronie. Galeria krogulca nie jest jeszcze bardzo dobrą galerią, ale takie spotkanie i dodanie najlepszych jak dotąd moich zdjęć trzeba odnotować w nowościach.
Koronawirusowae spowolnienie spowodowało, brak możliwości fotografowania na wyjazdach i  wreszcie znalazł się czas na wykonanie diaporam z moimi zdjęciami. Zapraszam na YouTuba, zamieściłem ich tam ich kilkadziesiąt.

https://www.youtube.com/channel/UC8PJawqqt_-MyNfgC5rw1DQ/videos  -kliknij w link

Z ostatniej chwili-12/2021
Mimo, że kilka razy spłoszył mi wszystkie ptaki, sam też dał sobie zrobić kilka zdjęć. Niestety przelot na tle nieba.

Z ostatniej chwli-04/2022
Tym razem spotkanie było przy moim tarasie. Duże zaskoczenie, bo chciałem fotografować piegże i mazurki. Jak pojawił się krogulec to już wiedziałem dlaczego nic wcześniej się nie pojawiło przed moim obiektywem. Usiadł tak blisko, że ledwie mieścił się w kadrze. Niestety cześć sylwetki ptaka przesłonił gałęzie.
Z ostatniej chwli-04/2022
Tym razem spotkanie było przy moim tarasie. Duże zaskoczenie, bo chciałem fotografować piegże i mazurki. Jak pojawił się krogulec to już wiedziałem dlaczego nic wcześniej się nie pojawiło przed moim obiektywem. Usiadł tak blisko, że ledwie mieścił się w kadrze. Niestety cześć sylwetki ptaka przesłonił gałęzie.
Z ostatniej chwili-03/2023-Maroko

Maroko-język POLSKI

MAROKO-tekst przewodni- Wróbel pustynny (T)
Galerie nowopowstałe:
PTAKÓW:

1.Wróbel pustynny(T). 2.Gilak pustynny. 3.Puchacz pustynny. 4.Raróg górski(T). 5.Skowroniak. 6.Pokrzewka saharyjska(G). 7.Skowron pustynny(G) 8.Górniczek mały. 9.Pleszka algierska. 10.Gilak ciemnogłowy. 11.Białorzytka Maghrebska. 12.Rudorzytka. 13.Stepówka piaskowa(G). 14.Trznadel saharyjski. 15.Skowronik rudawy. 16.Pokrzewka algierska. 17.Tymal saharyjski(G). 18.Lelek egipski. 19.Dzięcioł algierski. 20.Sroka gołooka. 21.Białorzytka czarnogardła.
SSAKÓW: 1. Arui grzywiasta. 2.Gundia berberyjska.
GADY: Duméril's fringe-fingered lizard
Zmiany w galeriach:
PTAKÓW:

1.Białorzytka saharyjska(T). 2.Białorzytka pustynna. 3.Białorzytka żałobna. 4.Pliszka górska. 5.Górniczek. 6.Pójdźka. 7.Pustułka. 8.Dzierlatka iberyjska. 9.Dzierlatka. 10.Modraszka kanaryjska. 11.Skowrończyk krótkopalcowy. 12.Wrończyk. 13.Wieszczek. 14.Góropatwa berberyjska. 15.Bogatka. 16.Sierpówka. 17.Kulczyk. 18.Kopciuszek. 19.Krogulec. 20.Bilbil ogrodowy. 21.Zięba. 22.Pliszka siwa. 23.Głuszek. 24.Wróbel. 25.Kruk pustynny. 26.Wróbel śródziemnomorski. 27.Kazarka rdzawa. 28.Gołąb skalny. 29.Jerzyk mały. 30.Skowronik piaskowy.31.Sokół wędrowny.

MAROKO FAUNA          SAHARA (T)                      GÓRY ATLAS                    MAROKO KRAJOBRAZ

MARRAKESZ                 MARRAKESZ MEDINA         MAROKO FLORA               MAROKO POZOSTAŁE