Ostrygojady zaliczane są w Polsce do ptaków zalatujących. Niestety prezentowane zdjęcia nie były wykonane w Polsce, lecz w Norwegii i Szkocji. Tam występują dość powszechnie, przynajmniej na tyle, że zdjęcia wykonane były bez maskowania i bez użycia długich telleobiektywów. Można go spotkać na brzegu morza, gdzie penetruje plażę , na swoich czerwonych nogach, niczym bocian, w poszukiwaniu pożywienia. Wielkością do bociana mu daleko bo waży około 0,5 kg, a jego rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 80 cm (bocian 3kg, 2m).
Z ostatniej chwili – 06/2014 Islandia
Tu nastąpiła radykalna zmiana galerii. Po starym wystroju nie pozostał ślad. Ilość i łatwość fotografowania ostrygojadów na Islandii pozwoliła na wykonanie szeregu zdjęć, które zdystansowały dotychczasowe, które trafiają do archiwum. Zdumiewające jak blisko dróg, chodników, czy innych łatwo dostępnych i uczęszczanych miejsc ostrygojady budują na ziemi swoje gniazda. Widziałem ostrygojady, które wysiadywały swoje jaja dosłownie kilka metrów od parkingu i ruchliwego turystycznego przejścia do wodospadu. Innym razem ostrygojad prowadził swoje młode w odległości kilkunastu metrów ode mnie. Gdy jednak podejdzie się za blisko, rodzice przeradzają się w wytrwałych obrońców swojego gniazda. Najpierw próbują odciągać od miejsca wysiadywania jaj, albo przebywania młodych, później lotem nurkującym markują ataki na intruza. Z nagraniem głosu też nie było problemu.
Z ostatniej chwili 06/2015
W drodze na Nordcapp dało się co jakiś czas zaobserwować ostrygojady. A że udało się wykonać kilka dynamicznych zdjęć dorosłych ptaków oraz pisklęcia ostrygojada, wzbogaciły one dotychczasową galerię tego gatunku.
Z ostatniej chwili-09/2020 - Helgoland
Z ostatniej chwili-09/2021 - Helgoland

Islandia-wykaz j.polski

W drodze na Nordcapp-j POLSKI

Body

W drodze na Nordcapp- tekst przewodni - Sikora północna
Galerie nowopowstałe:

1.Sikora północna. 2. Czeczotka tundrowa. 3. Drozd obrożny.
Zmiany w galeriach:
1.Muchołówka żałobna. 2. Brzegówka. 3. Jer. 4. Nurnik. 5. Bielik. 6. Ostrygojad. 7. Mewa trójpalczasta. 8. Mewa siodłata. 9. Świstun. 10. Cyraneczka. 11. Gągoł. 12. Czyż. 13. Pierwiosnek. 14. Kormoran czubaty. 15. Maskonur. 16. Alka. 17. Nurzyk. 18. Foka szara. 19. Renifer.   20. Wiewiórka ruda.

Helgoland- POLSKI 2020