Kolejna już zimowa wyprawa w rejon Zatoki Puckiej zakończyła się powstaniem galerii nowych gatunków, m.in. biegusa morskiego. Czy była to tak naprawdę zimowa wyprawa? Wprawdzie pozostało kilka dni do Nowego Roku, ale panowała zawsze dodatnia temperatura, co jak na tę porę roku, jest dość osobliwe i bardziej charakterystyczne dla okresu wiosennego. Wiał silny wiatr, na tyle silny, że statywu z teleobiektywem lepiej aby nie pozostawiać samemu sobie. Idąc w kierunku falochronu na Helu spotkaliśmy bratnią duszę- ornitologa z lunetą obserwacyjną. Od razu, z zadowoleniem na twarzy poinformował, że na falochronie wypatrzył dwa biegusy morskie. Odległość była nie do zaakceptowania do wykonania zadowalających zdjęć, ale powstało już pierwsze zdjęcie dokumentacyjne. Przeszliśmy na falochron i ku naszej uciesze biegusy nic sobie nie robiły z naszej obecności. Zmniejszenie odległości z kilkudziesięciu metrów do 5-8 zmieniło radykalnie zmieniło jakość powstających zdjęć. Biegusy żywią się maleńkimi bezkręgowcami, które żyją przy brzegu lub właśnie na betonowych falochronach. Szkoda, że nie dało się wykonać zdjęć w tej pierwszej scenerii, bo efekt kolorowych drobin piasku, spotęgował by jeszcze wrażenia estetyczne wykonywanych zdjęć (zobacz galerię piaskowca). Ale nie ma co grymasić, bo biegusy morskie należą do grona bardzo nielicznie zalatujących ptaków do naszego kraju. Zamieszkują Europę północną, wybrzeża Grenlandii i Ameryki Północnej oraz północną Syberię. Waga biegusa morskiego to około 100 gramów, przy rozpiętości skrzydeł około 40 centymetrów. Bardzo dokładnie, w poszukiwaniu pożywienia, penetrowały zakamarki umocnień falochronu. Co chwila przeskakiwały z jednego elementu umocnienia brzegu na drugi. Niestety nie zawsze było to dogodne do wykonania zdjęć. Powstało kilka ciekawych ujęć, zwłaszcza podczas uderzania fal o falochron i rozbryzgujących wokół biegusów wodę.  Jak na galerię „startową” i rzadkość występowania tego gatunku w Polsce, efekt, przynajmniej dla mnie, jest bardzo zadowalający. Warto też powiedzieć, że jest to już piąty prezentowany gatunek biegusa w mojej galerii. Zdjęć jest na tyle dużo, że chyba oddają charakter środowiska występowania i zachowań tego gatunku, na czym mi zawsze zależy w prezentowaniu zwierząt. Ale dość już opowieści zapraszam do galerii.
Z ostatniej chwili 06/2014 – Islandia
Będąc nad morzem, a w drodze na miejsce fotografowania fok, na chwilę zatrzymałem się i wykonałem zdjęcia biegusa morskiego i sieweczki obrożnej żerujących pośród tego wszystkiego, co wyrzuciło morze na brzeg. Na Islandii było to moje jedyne spotkanie z tymi ptakami. Zdjęcia galerii startowej tego gatunku pokazują ptaki siedzące na falochronie, tak więc zdjęcia wykonane później, na kolorowej, piaszczystej plaży, wprowadzają ciekawe urozmaicenie w dotychczasowej galerii.
Z ostatniej chwili - 07/2018 - Spitsbergen
Najczęściej, obok zmiennego, występujący biegus na Svalbardzie. Było to dla mnie duże zaskoczenie, bo liczyłem, że wśród żerujących nad brzegiem morza ptaków, w takim miejscu, trafią się jakieś inne gatunki - a tu konsekwentnie nic! Idąc na niezamieszkałej przez człowieka wyspie do kolonii nurzyków polarnych, dosłownie spod nóg wystartował nam biegus morski. Ptak nie oddalił się na dużą odległość, napuszył się i powoli poruszając się udawał rannego. Już wiedzieliśmy, dlaczego tak robi. Spłoszyliśmy go z gniazda, w którym chyba przed chwilą przyszedł na świat młody biegus morski. Jeszcze częściowo znajdował się w skorupce jajka. Niestety nie powstały żadne zdjęcia z tego spotkania, bo było tylko kilka stopni powyżej zera i mżył deszcz. Szybko więc oddaliliśmy się, po czym troskliwy rodzic wrócił do gniazda jak tylko odeszliśmy na kilka metrów.
Z ostatniej chwili-09/2020 - Helgoland
Biegus morski i biegus malutki byli najrzadszymi obserwowanymi ptakami podczas naszego 4-ro dniowego pobytu na Helgolandzie. Obserwowaliśmy pojedyncze ptaki. Szkoda, że biegus morski był wyłącznie na mniejszej wyspie. Brązowawe tła na skalistym wybrzeżu wprowadziłyby urozmaicenie galerii. To było moje czwarte spotkanie z biegusem morskim, co widać patrząc na urozmaicona galerię.

Islandia-wykaz j.polski

SPITSBERGEN WYKAZ POLSKI -07/2018

Helgoland- POLSKI 2020