home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Siewkowe > Rybitwa czubata Thalasseus sandvicensis

informacje

Kolejna galeria zaczynająca się na dobre na jednym i to dokumentacyjnym zdjęciu. Miejmy nadzieję, że zdjęcie jest na tyle wyraźne, że dobrze rozpoznany został gatunek rybitwy, z założenia młodego osobnika. Niestety, rybitwa usiadła na brzegu, na dosłownie kilka minut i bezpowrotnie odleciała. Odległość i światło pozostawiały wiele do życzenia i daleko tym zdjęciom do zdjęć wykonanych w tym miejscu batalionom czy biegusom. Rybitwa przy stosunkowo niewielkiej wadze, bo około 100 gramów posiada imponującą rozpiętość skrzydeł około jednego metra. Miejmy nadzieję, że uda się jeszcze wykonać zadowalające zdjęcia rybitwy oraz jej głosu, bo obok mew, należy do hałaśliwych ptaków naszego wybrzeża, ale jakże charakterystycznych.
Z ostatniej chwili - 04-2014
Oby częściej następowały taaakie przemiany w moich galeriach. Z praktycznie jedno-zdjęciowej galerii powstała pełnowymiarowa galeria dokumentująca przepiękne sceny rybitwowego poranka na Helu. Mało tego udało się nagrać głos temu towarzyszący. Samce demonstrowały pokaz swojej sprawności w łowieniu ryb. Wsłuchując się w nagranie dźwięku dołączone do galerii, co jakiś czas słychać wyraźny plusk wody. To nurkujące z powietrza do wody samce w pogoni za rybami. Spadały naprawdę szybko i prawie zawsze wynurzały sie z rybą w dziobie. Samice siedzące na falochronie bacznie się temu przyglądały. Samce powracały z ryba na falochron, badając przychylność samic. Te które ulegały ich wdziękowi i sprawności w łowieniu ryb pożywiały sie świeżo złowioną rybą. Odtrącenie samca zawsze kończyło się połknięciem ryby przez niego samego. Nic na kredyt i piękne oczy, jak widać w rybitwowym świecie. Sama proza i pragmatyzm życia codziennego. Zapraszam...
Z ostatniej chwili- 07-2015
Sąsiadem fotografowanych w Holandii szablodziobów były rybitwy czubate. Było ich wiele, ale swą liczebnością na pewno nie przewyższały kolonii mewy śmieszki. Niestety odległość i warunki świetlne nie pozwoliły wykonać satysfakcjonujących zdjęć. Dodałem tylko kilka.
Z ostatniej chwili- 09/2017
Nie jest to jeszcze cztero-gwiazdkowa galeria, ale podczas fotografowania nad Bałtykiem we wrześniu udało się wykonać najlepsze jak dotąd zdjęcia rybitwy czubatej. Nastąpiła przebudowa galerii
Z ostatniej chwili-07/2018 – Bułgaria
Kilka dynamicznych zdjęć rybitwy czubatej udało się wykonać w Bułgarii. Galeria została przebudowana.
Z ostatniej chwili-09/2020 – Helgoland
Z ostatniej chwili-02/2023-Gambia

GAMBIA- jezyk POLSKI

Gambia-tekst wprowadzający - sierpodudek purpurowy
Galerie nowopowstałe:
PTAKÓW:

1.Sierpodudek purpurowy(T,G). 2.Dzierzbal kreskowany(G). 3.Toko senegalski. 4.Lelek ostrosterny. 5.Hałaśnik kreskowany. 6.Łowiec kameruński. 7.Dzierzyk szkarłatny(G). 8.Zaganiacz szczebiotliwy(T). 9.Kukal senegalski. 10.Turak zielonoczuby. 11.Wąsal zbroczony. 12.Astryld czerwonosterny. 13.Turkaweczka czarnodzioba. 14.Turak fioletowy. 15.Wróbel siwogłowy. 16.Sawanka kusa. 17.Zaganiacz płowy. 18.Wilgowiec czarnogłowy. 19.Dzięcioł popielaty. 20.Wikłacz czarnoskrzydły. 21.Amarantka cętkowana. 22.Kruczek. 23.Szponiastonóg zbrojny(G). 24.Błyszczak długosterny(G).25. Wydrzyk tęposterny.26.Tymal czarnogłowy.
SSAKÓW: 1.Kotawiec jasnonogi. 2.Gerezanka gwinejska.
GADÓW: Agama.
Zmiany w galeriach PTAKÓW:
1.Sęp brunatny(T). 2.Kania egipska(G). 3.Kania czarna. 4.Kruk srokaty. 5.Mewa szarogłowa. 6.Rybaczek wielki(T). 7.Rybaczek srokaty. 8.Kulon rzeczny(T). 9.Rybołów. 10.Amarantka czerwonodzioba. 11.Wężówka afrykańska. 12.Zimorodek malachitowy. 13.Łowiec kreskowany. 14.Kulik mniejszy. 15.Nektarnik piękny. 16.Motylik krasnouchy. 17.Mniszka srokata. 18.Wydrzyk ostrosterny. 19.Bilbil ogrodowy. 20.Wikłacz zmienny. 21.Czapla złotawa. 22.Drozd żółtodzioby. 23.Wikłacz czarnogardły. 24.Kormoran etiopski. 25.Synogarlica okularowa. 26.Żołna mała. 27. Synogarlica senegalska. 28.Czapla rafowa. 29.Pelikan różowy. 30.Toko nosaty. 31.Kraskówka afrykańska. 32.Drzewica białolica. 33.Rybitwa wielkodzioba. 34.Szczudłak. 35.Czajka szponiasta. 36.Kwokacz. 37.Łęczak. 38.Czapla modronosa 39.Żołna modrolica. 40.Aleksandretta obrożna. 41.Gołąb okularowy. 42.Ibis czczony. 43.Czajka płowa. 44.Rybitwa czubata. 45.Waruga.46.Pierwiosnek.

Gambia-FAUNA   Gambia FLORA   Gambia POZOSTAŁE