informacje
Największe utrapienie naszych sadowników, a przynamniej tych, którzy posiadają sady wiśniowe, czereśniowe, czy śliwkowe. A że szpaki mogą gromadzić się w dość duże stada, to i straty spowodowane ich żerowaniem mogą być duże. Z daleka niepozorny kontur tego ptaka, w zbliżeniu odkrywa urok niemal rajskich ptaków. Połyskujące odcienie zieleni, granatu, fioletu, brązu połączonych z białymi kropkami nadaje uroku temu gatunkowi. Niestety trudny w fotografowaniu mimo licznego występowania w naszym kraju. Intensywne, kontrastowe światło zaciera te barwy. Podobnie jak gawrona, kruka. Waga szpaka to niespełna 100 gramów, przy rozpiętości skrzydeł niespełna 40 centymetrów.
Z ostatniej chwili -12/2013
W zabieganej codzienności, aż się nie chce wierzyć, że do wykonania zdjęć szpaków trzeba było czatowni bielikowej, aby wykonać kilka ciekawych ujęć. Oczywiście nie dla nich tam się wybrałem, ale pojawiało się co chwila małe ich stadko, które wcale nie tak łatwo było sfotografować. Zaraz po przylocie ptaki żerowały, ale najmniejszy zryw jednego powodował, że wszystkie nagle odlatywały, by po kilku, kilkunastu metrach znów wylądować i wszystko powtórzyć. Szpaka, mimo, że jest pospolitym gatunkiem, wcale nie jest łatwo właściwie uwiecznić. Kontrastowe połyskujące barwy w jasnym oświetleniu dają za duży kontrast. Tym razem brak takiego oświetlenia był atrybutem dla zdjęć statycznych i kilka z nich dołączyło do prezentowanej galerii. O zdjęciach dynamicznych można było zapomnieć. Tak jak pisałem w komentarzu dla sójki, wielokrotnie próbowałem wykonać dynamiczne zdjęcia sójek i szpaków. Wszystko na nic. Trzeba będzie poczekać na warunki, w których światło nie jest kontrastowe, ale intensywne przynajmniej na tyle, że zdjęcia wyjdą ostre. A warto próbować, bo szpak w zbliżeniu i ze stonowanym kontrastem wydaje się wielobarwnym, pięknym ptakiem. Zobaczcie sami…
Z ostatniej chwili - 03/2015
Dodałem kilka zdjęć szpaków, a co najważniejsze udało się nagrać odgłos szpaka, a właściwie całego hałaśliwego ich stada. Niestety były bardzo płochliwe i galeria nie przechodzi jakieś radykalnej przemiany. Szkoda, bo ich ubarwienie na wiosnę jest imponujące. Niestety widać tylko z bliska całą paletę barw wiosennego upierzenia szpaka.
Z ostatniej chwili - 09/2020 - Helgoland Niemcy
Z ostatniej chwili - 09/2021 - Helgoland Niemcy
Helgoland- POLSKI 2020
Helgoland 09/2020– Niemcy-tekst przewodni głuptak
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Głuptak (T,G). 2. Szlamnik (T,G). 3.Piaskowiec. 4.Białorzytka. 5.Ostrygojad. 6. Biegus malutki (T). 7. Biegus zmienny. 8. Biegus rdzawy (T). 9.Kamusznik (G). 10.Czarnowron. 11.Biegus morski (T). 12.Szpak. 13. Sieweczka obrożna. 14. Piecuszek (T). 15.Świergotek łąkowy. 16.Pliszka siwa. 17.Mewa srebrzysta. 18.Kopciuszek. 19.Mewa żółtonoga. 20.Siewka złota. 21. Mewa trójpalczasta. 22.Pokląskwa. 23.Edredon. 24. Rybitwa czubata. 25. Wrona siwa. 26.Muchołówka żałobna.
Zmiany w galerii ssaków- 1. Foka szara (T). 2.Foka pospolita (T).
W galerii państw- Niemcy- 1. Helgoland. 2. Niemcy- FAUNA
Helgoland Niemcy - 09/2021 polski
Helgoland Niemcy - 09/2021 - tekst przewodni- Głuptak
Zmiany w galeriach:
1.Głuptak (T). 2.Piaskowiec (T). 3. Biegus malutki. 4.Biegus zmienny. 5.Siewka złota. 6.Kamusznik. 7.Sieweczka obrożna. 8.Białorzytka. 9. Szpak. 10. Muchołówka szara. 11. Ostrygojad. 12 . 13.Mewa srebrzysta. 14.Edredon. 15. Sokół wędrowny (T). 16. Foka szara. 17. Foka pospolita.