Prezentowane zdjęcia reniferów wykonane były podczas pobytu w Norwegii. Stały przy drodze, nad jeziorkiem, nie zwracając uwagi na to, że są fotografowane. Dopiero, gdy podczas zbliżania się do nich uznały, że ta integracja nie dla nich, uciekły. Trochę podobna sytuacja jak u nas w przypadku saren, stojących na polach niedaleko drogi, z tą różnicą, że sarny, mimo, że są mniejszymi zwierzętami, nie pozwolą nam podejść tak blisko, jak to uczyniły renifery.
Z ostatniej chwili 06/2014 – Islandia
Na Islandii żyje niewielka populacja dzikich reniferów. Pierwotnie były one sztucznie sprowadzone na Islandię, po czym wypuszczone i pozostawione samym sobie. A że na Islandii nie ma drapieżnika, który mógłby zagrozić jego egzystencji i sprzyjające warunki środowiskowe, renifery mają się dobrze, co widać na załączonych zdjęciach. Ich imponujące poroże jest tak okazałe, że nie omieszkałem rozszerzyć dotychczasowej, skromnej galerii tego ssaka, jak dotąd składającej się ze zdjęć wykonanych wyłącznie w Norwegii.
Z ostatniej chwili 06/2015
Ze spotkaniem z reniferami w drodze na Nordcapp nie było problemów. Było ich dość sporo. Wędrowały w małych stadach wchodząc często na drogi, powodując utrudnienia w ruchu samochodów. Jedynym mankamentem podczas ich fotografowania było różowe oznakowanie ich przez hodowców, które nienaturalnie wyglądało w surowym podbiegunowym krajobrazie. Nastąpiła przebudowa galerii.
Z ostatniej chwili 07/2018 - Spitsbergen

Islandia-wykaz j.polski

W drodze na Nordcapp-j POLSKI

Body

W drodze na Nordcapp- tekst przewodni - Sikora północna
Galerie nowopowstałe:

1.Sikora północna. 2. Czeczotka tundrowa. 3. Drozd obrożny.
Zmiany w galeriach:
1.Muchołówka żałobna. 2. Brzegówka. 3. Jer. 4. Nurnik. 5. Bielik. 6. Ostrygojad. 7. Mewa trójpalczasta. 8. Mewa siodłata. 9. Świstun. 10. Cyraneczka. 11. Gągoł. 12. Czyż. 13. Pierwiosnek. 14. Kormoran czubaty. 15. Maskonur. 16. Alka. 17. Nurzyk. 18. Foka szara. 19. Renifer.   20. Wiewiórka ruda.

SPITSBERGEN WYKAZ POLSKI -07/2018