Nurzyka polarnego fotografowałem na kolonii ptaków usytuowanym na urwisku skalnym z nurzykiem i alką. Od nurzyka różni go tak naprawdę niewiele, bo nieco bardziej masywny dziób, z wyraźną białą pręgą na nim oraz nieco ciemniejsze ubarwienie głowy i grzbietu (praktycznie czarne). Wielkością nurzyk i nurzyk polarny są bardzo podobne, bo waga ich wynosi około kilograma, przy rozpiętości skrzydeł około 70 centymetrów. Populację  ich na Islandii szacuje się na 330 tys. osobników. Nagranie dźwięku, jest nagraniem odgłosu koloni, składającej się z nurzyków, nurzyków polarnych i alk.
Z ostatniej chwili – Islandia 06/2018
Tak naprawdę dla niego wróciłem po czterech latach na stromy klif, na którym gniazda miały nurzyki polarne, nurzyki, alki, maskonury, mewy trójpalczaste i fulmary. Dotychczasowych kilka dokumentacyjnych zdjęć tworzyło galerię tego gatunku na mojej stronie. Tym razem okazało się, że nie ma wiele gniazdujących osobników tego gatunku, ale światło było lepsze. Powstały nowe, lepsze zdjęcia. Mogłem teraz poświęcić więcej czasu na wykonanie dynamicznych zdjęć alk, nurzyków, mew trójpalczastych. Tym razem światło zagrało, ptaki dopisały, gorzej z moim refleksem niezbędnym do uwiecznienia powracających do kolonii ptaków…
Z ostatniej chwili - 07/2018 - Spitsbergen
Mimo starań nie udało się dotrzeć do kolonii nurzyków polarnych, tak jak się udało w przypadku alczyków. Ale na szczęście było kilka spotkań z nurzykami polarnymi na Spitsbergenie i galeria została przebudowana. Kilka naprawdę bliskich spotkań na brzegu morza, kilka ujęć w locie i kilka takich obejmujących otoczenie właściwie prezentują tego ptaka i środowisko, w którym żyje. Galeria nurzyka wreszcie zmieniła swój status z dokumentacyjnej.

Islandia-wykaz j.polski

ISLANDIA 06-2018 POLSKI

SPITSBERGEN WYKAZ POLSKI -07/2018