Prezentowane zdjęcie rybołowa wykonane było przypadkowo i jak sądzę, podczas ich przelotów, a nie w okolicy gdzie występują. Fotografując na stawach hodowlanych, nagle zobaczyłem nad głową sylwetkę dużego ptaka drapieżnego. Zdążyłem wykonać zdjęcie, by w domu się dopiero przekonać, że jest to rybołów. Ten duży ptak drapieżny jest obecnie skrajnie nieliczny. Szacuje się, że jest ich w Polsce już zaledwie kilkadziesiąt par. Sam w sobie jest trudnym obiektem westchnień fotografów przyrody i to nie tylko z powodów jego rzadkości. Zasadniczo łowi ryby i uchwycenie go w locie podczas ataku na wielohektarowych jego łowiskach, jest chyba bardziej przypadkiem niż planowanym, przygotowanym fotografowaniem. Polecam inne galerie fotograficzne z rybołowami, bo to przepiękne ptaki. Jego rozpiętość skrzydeł dochodzi do 1,8 meta, a waga ciała nie przekracza 2 kg. Rybołowy można też podziwiać w całym okresie lęgowym, dzięki estońskim kamerom pokazującym on-line życie w gnieździe tych ptaków. Poniżej linki.
http://pontu.eenet.ee/player/kalakotkas.html
Z ostatniej chwili 12/2015
Jest wiele powodów, aby zaliczyć wyjazd na Kostarykę do bardzo udanych. Prócz oczywiście kwezala herbowego i jeszcze kilku gatunków, to wiele powodów do radości dają wykonane zdjęcia rybołowa. A to dlatego, że dotychczas galerię rybołowa od lat stanowiło jedno dokumentacyjne zdjęcie. Taaaaaki ptak na mojej stronie nie miał lepszego portfela zdjęć do czasu przybycia nad Ocean Spokojny na wybrzeżu Kostaryki. Fotografując pelikany, co chwila widać było szybującego rybołowa. Wreszcie, pomyślałem, zamknie się kolejna dokumentacyjna, jednozdjęciowa galeria. Wyprawy na północ Europy „na rybołowa” należą do dość kosztownych i dlatego wyprawa była odkładana w czasie. A tu nagle takie niespodziewane spotkanie przy okazji fotografowania pelikana i kormorana oliwkowego. Były powody do zadowolenia, ale wiedziałem, że to jeszcze nie te zdjęcia. Cieszył fakt poprawy i zmian w galerii, ale nazajutrz czekała nas dopiero wielka niespodzianka. Pływając w ujściu rzeki, trochę przed zachodem słońca zobaczyłem w oddali siedzącą czarną sylwetkę ptaka. Odległość była duża, wiec nałożyłem konwerter, wykonałem zdjęcie i powiększam na ekranie, aby sprawdzić co to za ptak. Nie zauważyłem wcześniej zlewającego się z otoczeniem, siedzącego trochę na prawo od kormorana - rybołowa. Podpłynęliśmy bliżej. Ptak siedział spokojnie i powstały zdjęcia lepszej jakości, ale jeszcze nie w takim świetle, w jakim by się chciało. Co ważniejsze rybołowy nawoływały się wzajemnie i nagrałem ich głos. To dopiero gratka, mieć w galerii nagranie głosu drapieżnika! Ale to nie wszystko. Odpłynęliśmy dalej i w idealnym zachodzącym słońcu siedzi posilający się rybą rybołów. Powstają zdjęcia, które oddają należycie urok i piękno tego ptaka. Myślałem, że to koniec, a tu jeszcze po chwili dwa spotkania z rybołowem. Jeden siedzący z pelikanami i jeden samotny, na wysuszonej gałęzi, z której wkrótce odleciał. Ze wszystkich tych spotkań powstały zdjęcia, które nie tyle zmieniły galerię rybołowa na mojej stronie, co ją zbudowały. Stare zdjęcie dokumentacyjne trafia do archiwum, a galeria rybołowa zmienia się nie do poznania.
Z ostatniej chwili – 04/2017
Pisząc relacje z Kostaryki nie kryłem swojego zadowolenia ze zmian, jakie zaszły w galerii rybołowa. Nie wiem jak oddać emocje związane z weekendowym fotografowaniem rybołowa podczas jego polowania, bo było to niesamowite spotkanie z niesamowitym ptakiem w zwyczajnym miejscu, nad jednym z tysięcy polskich jezior. Powstało wiele dynamicznych zdjęć tego przepięknego ptaka w jego środowisku naturalnym - nad jeziorem, podczas porannego polowania. Galeria zmieniła się nie do poznania i będzie pewnie długo jedną z ciekawszych na mojej stronie. A wszystko dzięki Krzysztofowi, którego serdecznie pozdrawiam i ślę podziękowania za stworzenie takich warunków do obserwacji i zrobienia ciekawych zdjęć zwierząt naszej fauny. Naszej fauny, bo na rybołowie się nie skończyło… Fotografowanie rybołowa to kilka godzin od wschodu słońca, ale czasami wystarczyć może jedna godzina. Ptak, który podjął kilka ryb, wobec zaspokojenia głodu, już nie poluje. Jak zwykle trzeba mieć trochę szczęścia, trochę refleksu, ale tym razem w kilku próbach powstało wiele zdjęć, które w pełni oddają urok tego ptaka i tworzą niepowtarzalną galerię na mojej stronie. Rybołowy w pełni zaakceptowały niedalekie sąsiedztwo ludzi, które tym razem jest chyba dla tych ptaków błogosławieństwem. W przeciwnym razie najprawdopodobniej zostałyby wyparte przez bieliki, które są chyba największym zagrożeniem dla rybołowów w tej okolicy.
Z ostatniej chwili 05-2017
Tak naprawdę celem tego wyjazdu był orlik krzykliwy. Ale, że orliki krzykliwe podobno częściej pojawiają sie nieco później niż o świcie, to o wschodzie słońca udało się znów podziwiać i uwiecznić kilka nalotów rybołowa. Nastąpiła wymiana kilku dotychczasowych zdjęć na ciekawsze, wprowadzające urozmaicenie galerii.
Z ostatniej chwili -03/2019-Kuba
Każde spotkanie z tym niesamowitym ptakiem trzeba odnotować w informacjach, no i w miarą łaskawości losu dodać kolejne zdjęcia do galerii. Zdjęcia tym razem nie powstały jakieś spektakularne, ale powstały po wyjściu z samochodu, która wiodła wzdłuż brzegu morza. Rybołów zawisał nad wodą, niczym pustułka, po czym nagle następował atak. Widzieliśmy kilka takich sytuacji. Niestety z uwiecznieniem tego było już gorzej. Jeżeli doszedł do wniosku, że nie nastąpi atak w tym miejscu nad którym zawisał, nagle przeleciał o jakieś sto metrów i wszystko się powtarzało. Takie obserwacje pozostają w pamięci.
Z ostatniej chwili - Etiopia-12/2019
Z ostatniej chwili-01/2022-Egipt
O tym trzeba napisać. W Polsce to bardzo nieliczny gatunek i trudny w fotografowaniu bez odpowiedniej czatowni. Tymczasem w Egipcie to co zobaczyłem po obserwacji rybołowów mnie zaszokowało. Widywałem rybołowy już w innych krajach, ale tam ptaki nie były tak blisko i nigdy nie akceptowały tak bliskiej odległości człowieka. Na Egipskich Malediwach (Hamata) jest kilka wysp, a właściwie wysepek. Praktycznie na każdej z nich widziałem gniazdo rybołowa i to gdzie- na ziemi! Do jednej z takich wysp podpłynęliśmy i można było na nią zejść. Wyspę można było obejść całą w kilkadziesiąt minut, a były na niej trzy gniazda rybołowów. Niesamowite, niespotykane i zamieściłem kilka zdjęć to ilustrujących. Rybołowy tak się przyzwyczaiły do człowieka, że podczas naszego pobytu na wyspie (kilkadziesiąt osób) kopulowały. Inny rybołów usiadł na wydmie i powoli się do niego zbliżałem wykonując coraz to lepsze zdjęcia. W końcu podszedłem tak blisko, że ptak był w pełnym kadrze i dalsze zmniejszanie odległości nie miało sensu. Ptak przyglądał się mi spokojnie i nie odleciał. To dopiero było bliskie spotkanie. Widać, że niczym nie niepokojone (inne drapieżniki) dobrze się mają na wyspach mimo obecności człowieka, bo wokół krystalicznie czysta woda a pod jej powierzchnią tysiące ryb. Czy to nie raj dla rybołowa?
Z ostatniej chwili-03/2022 Meksyk
Nie wykonałem jakiś ciekawych zdjęć rybołowa w Meksyku, ale trzeba napisać o powszechności występowania tego ptaka w Meksyku, przynajmniej na półwyspie Jukatańskim. Widywałem go przelatującego nad plażą pełną turystów. Jego akceptacja człowieka jest doprawdy zaskakująca. Na jednej z wysp, gdzie licznie przybywają turyści było miejsce, gdzie można było na grillu przygotować posiłki, a obok miejsce do ich spożywania dla kilkudziesięciu osób. Miejsce to było jedynie osłonięte dachem na szczycie którego (kilka metrów nad głowami turystów) miał gniazdo rybołów. Niesamowite, że ciągła obecność człowieka i to w odległości kilku, kilkunastu metrów nie przeszkadza jemu w skutecznym wyprowadzaniu lęgów…
Z ostatniej chwili-02/2023-Gambia
Z ostatniej cjwili-06-2023 - Nad jeziorem Majcz Wielki

Galeria rybołowa od jakiegoś czasu należy do moich ulubionych, dynamicznych, ciekawych galerii. Ale jak to często mówię, wszystkie galerie można poprawić, uzupełnić, „czy mam do poprawy” to i galerię rybołowa można poprawić mimo, ze już należy do moich ulubionych. Tak się też stało i tym razem, dodałem kilka nowych dynamicznych zdjęć rybołowa. Tym razem było trudniej, bo nie było tak wiele nalotów rybołowa, jak to miało miejsce podczas mojego ostatniego spotkania z tym ptakiem w tym samym miejscu. Rybołowa można chyba fotografować bez końca, zwłaszcza, że to nie takie łatwe zrobienie zdjęć, podczas ataku który trwa sekundy. Nie z każdego nalotu powstają zawsze zdjęcia. Każdy atak rybołowa jest nieco inny, w nieco innych warunkach oświetleniowych i jakby nie było ograniczeń czasowych to trudno o znudzenie w fotografowaniu rybołowa. Nie chce się wierzyć że na Malcie marzeniem każdego myśliwego jest zabić rybołowa podczas przelotów. Rybołowa u Krzyśka podziwiają dziesiątki ludzi co roku, jak nie setki. Wiele pozytywnych emocji z obcowania z naturą tych miłośników przyrody, może zostać zniszczone, tylko dlatego, że jeden, miłośnik odbierania życia, musi po prostu strzelić, zabić. Zabijane ptaki na Malcie często wpadają do morza i tak kończy się ich żywot. Ptak który w innej części Europy jest pod ochroną, dba się o jego siedliska, podziwia się go i fascynuje wielu ludzi w innej części może być bezkarnie zabity. Kiedy to się skończy? Dla mnie to wyjątkowy, wspaniały ptak i spotkanie z rybołowem zawsze trzeba odnotować w informacjach no i rybołów trafia do nowości z kilkoma nowymi zdjęciami.

Kostaryka spis polski

Body

Kostaryka - tekst wprowadzający - Kwezal Herbowy
PTAKI- galerie nowopowstałe:
1.Kwezal herbowy. 2.Rakojad (G) 3.Kacykowiec aztecki (G). 4.Arasari obrożny. 5.Chruścielak szaroszyji. 6.Czakalaka szarogłowa. 7.Tukan brązowodzioby (G). 8.Złotniczek. 9.Długoszpon żółtoczelny. 10.Kacykowiec grubodzioby. 11.Pelikan brunatny. 12.Penelopa rdzawobrzucha. 13.Seledynek. 14.Szmaragdzik brązowosterny. 15. Węglik krawatowy. 16.Błękitniczek czerwononogi. 17.Nektareczek błękitny. 18.Piranga ognista. 19.Piranga pąsowa. 20.Rudzianka wielka (G) 21.Sóweczka kreskowana (G) 22.Tangarka modrolica. 23. Ametyścik cienkodzioby. 24.Czapla śnieżna (G) 25.Czarnostrząb leśny. 26.Drozd brązowawy. 27.Drzewica czarnobrzucha. 28.Dzięciur żołędziowy (G) 29.Haczykodziobek śniady. 30.Jedwabniczka długosterna. 31.Kleszczojad bruzdodzioby. 32.Pieprzojad szmaragdowy. 33.Piłodziób czarnogardły. 34.Pleszówka przepasana. 35.Rudaczek kryzowany. 36.Strzyż rdzawokarkowy. 37.Sylfik czarnoczuby. 38.Szczudłak białobrewy. 39.Tanagra palmowa. 40.Tangarka niebieska (G) 41. Widłogonek modrobrzuchy. 42. Wilgowron meksykański (G). 43.Cukrownik modrolicy. 44.Dzięciur pstry. 45.Gołąbczak różowy. 46.Habia czerwonogardła. 47.Kormoran oliwkowy. 48.Pustelnik długodzioby. 49.Tangarka cytrynowa. 50.Tapiranga szkarłatno-czarna. 51.Ara żółtoskrzydła (G) 52.Brązowronka. 53.Czapla śniada. 54. Czapla trójbarwna. 55.Dzięcioł jasnodzioby. 56.Fioletek. 57.Gołąbeczek aztecki. 58.Kacyk północny. 59.Kacyk krótkodzioby. 60.Kolcosterek zielony. 61.Organka zielonawa. 62.Organka białorzytna. 63.Puszczyk czarnolicy. 64.Stokowczyk szaropierśny. 65.Sułtanka amerykańska. 66.Syczoń tropikalny. 67.Tapiranga maskowa. 68.Trogon krasnodzioby. 69.Tygryska nagobroda. 70.Uszatek zielony. 71.Cukrownik niebieski. 72.Empidonka żółtobrzucha. 73.Fibik czarny. 74.Goleńczyk ciemny. 75.Ibis biały. 76.Ibis zielony. 77.Kacyk bananowy. 78.Karakara jasnogłowa. 79.Klinodziobek szary. 80.Lasówka rdzawoboczna. 81.Perłowiec rdzawy. 82.Rybaczek amazoński. 83. Ślepowron żółtoczelny. 84.Ślimakojad czerwonooki. 85.Tyran melancholijny. 86.Zaroślak białołbisty. 87.Zieleniec białobrewy.
88.Bekarda maskowa. 89.Bentewi kreskowany. 90.Bentewi szarogłowy. 91.Bentewi wielkodzioby.(G) 92.Brodziec ciemnorzytny. 93.Brodziec plamisty. 94.Brylancik niebieskogardły. 95.Chronka pręgowana.(G) 96.Czapla modra. 97.Czyż żółtobrzuchy. 98.Dzięciur czerwonołbisty. 99.Dzięciur płomiennogłowy. 100.Empidonka czarnogłowa. 101.Gołębiak białoskrzydły. 102.Kaniuk amerykański. 103.Koronówka czarnolica. 104.Koronówka płowosterna. 105.Lasówka nadwodna. 106.Lasówka oliwkowa. 107.Malachicik purpurowogardły. 108.Nadobniczka namorzynowa. 109.Piłodziób szerokodzioby. 110.Srokal białogardły. 111.Stokowczyk białopierśny. 112.Szmaragdolotka andyjska. 113.Tęczanka złotobrewa. 114.Trogon czarnogłowy. 115.Trogon wyżynny. 116.Tukan tęczodzioby. 117.Warzęcha różowa. 118.Zapylak fioletowy. 119.Ziarnołusk płowogardły. 120.Bentewi krasnociemieniowy. 121.Błotowiec. 122.Cytrynka czarnouzda. 123.Drozd górski. 124.Drzewiarz kreskowany. 125.Drzewiarz perełkowany. 126.Czapla zielona. 127.Gołąbczak czerwonodzioby. 128.Jaszczurnik. 129.Kacyk żółtodzioby. 130.Koliberek rubinobrody. 131.Bekardzik falisty. 132.Koronówka rdzawoucha. 133.Lanio nadbrzeżny. 134.Łaźczyk brązowy. 135.Malachicik białogardły. 136.Muchołap panamski. 137.Myszołów szerokoskrzydły. 138.Nadobniczka drzewna. 139.Piłodziób rdzawy.(G) 140.Pleszówka ciemnogłowa. 141.Polniczka. 142.Pręgostrzyżyk rzeczny. 143.Tęgosterzyk większy. 144.Tyranek szary. 145.Wilsonka mała. 146.Wireonek cytrynowy. 147.Wojak krawatowy. 148.Zebrzak wielkodzioby. 149.Ziarnojadek kruczy. 150.Brodacz czerwonogłowy. 151.Czyż mały. 152.Diamencik czarnobrzuchy. 153.Drozd smolisty. 154.Drozdek rudy. 155.Drozdek szarolicy. 156.Elenia górska. 157.Grdacz czarny. 158.Jaskółeczka niebiesko-biała. 159.Koronówka szarogrzbieta. 160.Krępomrowiec czarnolicy. 161.Kubanik większy. 162.Kwiaciarek rudosterny. 163.Lasówka ognistogardła. 164.Lasówka złotoskrzydła. 165.Łaziec kreskowany. 166.Leśniak białobrzuchy. 167.Mieczonos ciemnogłowy. 168.Mrówiaczek łupkowy. 169.Piłodziób modrogłowy. 170.Piona białoczelna. 171.Pokutnik rdzawy. 172.Pustelnik zielony. 173.Rudotyran oliwkowy. 174.Strojnogłowik białogardły. 175.Strojnogłowik wielkodzioby. 176.Szmaragdzik plantacjowy. 177.Tangarka łuskowana. 178.Tapiranga kostarykańska. 179.Wodówka południowa. 180.Wodówka północna. 181.Wielkonóg. 182.Wojak obrożny. 183.Ziarnojadek samotny. 184.Ziarnołusk ciemnogłowy. 185.Ziarnołusk szary. 186.Ziemnołuszcz białouchy. 187.Fregata wielka. 188.Bentewi koroniasty. 189.Bentewi maskowy. 190.Diamencik pręgosterny. 191.Tyranka cynamonowa. 192.Kacyk kasztanowaty.
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Bentewi wielki. 2.Czajka miedziana. 3.Czapla biała. 4.Strzyżyk śpiewny. 5.Czapla złotawa. 6.Myszołowczyk.(G) 7.Pasówka obrożna(G). 8.Rybołów (G). 9.Sępnik czarny. 10.Sępnik różowogłowy.11.Cukrzyk bananowy. 12.Elenia żółtobrzucha.13.Dzięcioł czerwonoczuby.
Gady - galerie nowopowstałe:
1.Bazyliszek płatkogłowy. 2.Bazyliszek pręgowany. 3.Legwan czarny. 4.Legwan zielony (zmiany). 5.Krokodyl amerykański.
Płazy - galerie nowopowstałe: Drzewołaz karłowaty.
Ssaki - galerie nowopowstałe:
1.Leniwiec dwupalczasty. 2.Kapucynka czarnobiała. 3.Ostronos białonosy. 4.Wiewiórka zmienna. 5.Wyjec płaszczowy.(G) 6.Kieszennik dwupręgi.(G)

Przejdź do galerii: KOSTARYKA- FAUNA     DIAPORAMA-Kostaryka

KUBA- język POLSKI

Body

Kuba 03/19’- tekst wprowadzający – Koliber hawański
Galerie nowopowstałe ptaków:
1.Koliberek hawański(T,G). 2.Flaming karmazynowy(G). 3.Sóweczka kubańska(T,G). 4.Błyskotek modrogłowy. 5.Pilik czerwonodzioby(T,G). 6.Jaszczurkojad duży. 7.Płaskodziobek kubański(T,G). 8.Zapatak(G). 9.Amazonka kubańska.10.Drozd karaibski(G). 11.Syczek kreskowany. 12.Konura kubańska(G). 13.Czapla rdzawoszyja. 14.Kacyk kubański(G). 15.Strzyżyk kubański(T,G). 16.Dzięcioł krzywodzioby(G). 17.Mewa karaibska. 18.Oskomik zielony. 19.Złocik kubański(T,G). 20.Lelek kubański. 21.Błyskotek zielonogłowy. 22.Cyranka modroskrzydła(G). 23.Dzięciur antylski. 24.Gołąbeczek malutki. 25.Pustułka amerykańska(G). 26.Lasówka kasztanowogłowa. 27.Lasówka czarnowąsa. 28.Lasówka obrożna. 29.Lasówka granatowa. 30.Lasówka szkarłatna. 31.Lasówka złotogłowa(G). 32. Lasówka rdzawolica. 33.Wilgowron czarny(T,G). 34.Sieweczka krzykliwa. 35.Wrona kubańska(G). 36.Epoletnik brązowoskrzydły(G). 37.Wireonek białooki(G). 38.Piwik karaibski. 39.Platynka szarogłowa. 40.Platynka żółtogłowa. 41.Błyskotek szaroczelny(G). 42.Starzyk granatowy. 43.Wireonek kubański. 44.Wrona palmowa(G). 45.Wireonek wąsaty(G). 46.Tyran zmiennosterny. 47.Czerniczka. 48. Drzewica karaibska. 49.Bekaśnica. 50.Pelikan dzioborogi. 51.Rybitwa królewska. 52.Cytrynka czarnolica. 53.Brodziec piegowaty(G). 54.Brodziec żółtonogi. 55.Gilówka czarna. 56.Przedrzeźniacz ciemny. 57.Przedrzeźniacz północny(G). 58.Czarnostrzab brunatny(G). 59.Tyran szary. 60.Rybaczek popielaty. 61.Muchołap szary. 62.Krogulec kubański. 63.Pstroszka. 64. Wężówka amerykańska. 65.Szlamiec krótkodzioby. 66. Gołębiak cynamonowy.
Galerie nowopowstałe gadów:
1.Anolis kubański. 2.Anolis brązowy. 3.Anolis zielony.
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Perkoz grubodzioby(T). 2.Sępnik różowogłowy(T). 3.Kubanik większy. 4.Kleszczojad gładkodzioby. 5.Kamusznik.6.Wojak obrożny.7.Czapla trójbarwna. 8.Czapla zielona.9.Rybołów(T). 10.Sułtanka amerykańska. 11.Szczudłak białobrewy(G). 12.Gołębiak białoskrzydły(G). 13.Gołębiak karoliński. 14.Lasówka nadwodna. 15.Ibis biały. 16.Płaskonos.17.Piaskowiec. 18.Błotowiec.19.Siewnica.
Zobacz też:
Kuba FAUNA   Kuba FLORA   Kuba -Hawana   Samochody Kubańczyków   Santa Clara   Hawana-Fusterlandia
   Kuba- Diaporama

ETIOPIA wykaz POLSKI

Body

Etiopia 11/12-2019-Tekst wprowadzający-Turak etiopski
Galerie nowopowstałe:
PTAKÓW:
1.Turak etiopski(E,G,T). 2.Stepówka prążkowana(T). 3.Drop arabski(T). 4.Błyszczak królewski 5. Brodal czarnogardły(G). 6.Abisyniak (E,G). 7.Turak białouchy (G). 8.Rączak mały. 9.Amadyna obrożna. 10.Struś szaroskóry. 11. Wdówka płowosterna(G). 12.Wdówka rajska. 13.Kruk grubodzioby(E,G). 14.Szareczka uboga(E,G). 15.Rudowodnik(E). 16.Błyszczak stalowy(G). 17.Afrykanka żółtogłowa(E,G). 18.Afrotrogon zielony(G). 19.Wąsal etiopski (E,G). 20. Nierozłączka czarnoskrzydła(E,G). 21.Czajka czarnoczuba. 22.Kruk somalijski.23. Frankolin etiopski(E). 24.Brodal perełkowany(G). 25.Dzioboróg abisyński. 26.Kraska abisyńska. 27.Uszatka etiopska.28.Puszczyk pręgowany. 29.Ibis koralikowy(E). 30.Etiopka(E,T). 31.Puchacz przylądkowy(T). 32.Żołna szkarłatna. 33. Głowaczek mały(G). 34.Pustynka białoucha. 35.Czajka czarnogłowa(E). 36.Kulczyk czarnogłowy(E) 37.Czagra czerwonogardła. 38.Nektarnik fioletowy. 39.Dzierzbik złoty. 40.Żołna zielona. 41.Wróbel szary. 42.Drozd żółtodzioby. 43.Hałaśnik bury. 44.Dzierzba białorzytna. 45.Dzierzba białoczelna. 46.Dzierzba czarnoczelna. 47.Mucharka czarna(G). 48.Kruk kusy. 49.Drozd kroplisty. 50.Kulczyk etiopski. 51.Szareczka ciemna. 52.Wdówka atłasowa. 53.Błyszczak niebieskouchy. 54.Świergotek gładki. 55.Białorzytka pstra.56.Wikłacz mały. 57.Błyszczak strojny. 58.Afrykanka krasnopierśna. 59.Drozd okularowy. 60.Tymal rdzawy. 61.Sóweczka sawannowa. 62.Wilga czarnogłowa (G). 63.Błyszczak białogłowy. 64.Hałaśnik maskowy. 65.Gołąb białokryzy(E). 66.Kaczuszka afrykańska. 67.Tymal białorzytny. 68.Kukal niebieskogłowy. 69.Dzięcioł szarogłowy. 70.Kulon rzeczny. 71. Czarnodudek ciemnodzioby. 72.Wikłacz okularowy. 73.Wąsal szkarłatny. 74.Wąsal czerwonogardły. 75.Puchacz szary. 76.Astryld czerwonoskrzydły. 77.Nagórnik mały. 78.Syczek bialolicy. 79.Wikłacz rdzawolicy. 81.Trznadel smużkowany. 81.Drozdoń okularowy. 82.Wojownik wspaniały. 83.Mniszka srokata. 84. Pełziec afrykański. 85.Popielatka żółtobrzucha.86.Sierpodudek kenijski.
SSAKÓW:1.Gereza abisyńska. 2.Kotawiec zielonosiwy. 3.Protel grzywiasty. 4.Pawian płaszczowy. 5.Oryks pręgoboki.6.Gazelka pręgogłowa. 7.Niala górska (E). 8.Afrowiórka gładka. 9.Zając płowy. 10.Guziec pustynny.
GADÓW: Waran stepowy
Zmiany w galeriach:
PTAKÓW:

1.Czajka szponiasta (G). 2.Sęp brunatny(T). 3.Waruga (T). 4.Wrona przylądkowa (G). 5.Sekretarz. 6.Czajka koroniasta (G). 7.Gromadnik siwogłowy(G). 8.Gołąb okularowy (G). 9. Błyszczak rudobrzuchy(G).10.Bielik afrykański(T,G). 11.Gęsiówka egipska(G). 12.Marabut afrykański(G). 13.Motylik krasnouchy(G).14.Ścierwnik. 15.Kulczyk kreskowany. 16.Bocian białobrzuchy. 17.Dropik senegalski. 18.Dzioborożec srebrnolicy(T). 19.Białorzytka płowa. 20.Dziergacz białobrewy. 21.Dudek(T). 22.Rączak ozdobny. 23.Toko nosaty. 24.Czarnodudek czerwonodzioby. 25.Turkaweczka czarnogardła. 26.Sokolik czerwonooki. 27.Dropik bladoczuby. 28.Toko białogrzbiety. 29.Dzierzba rudogłowa. 30.Amarantka czerwonodzioba. 31.Wikłacz czerwonodzioby. 32.Błotniak stepowy. 33.Dzięciolik moręgowany. 34.Hałaśnik białobrzuchy. 35.Pliszka żółta. 36.Drozd abisyński 37.Wikłacz akacjowy. 38.Orzeł stepowy. 39.Wikłacz zmienny(G). 40.Kania czarna. 41.Czajka czarnoskrzydła. 42.Kania egipska. 43.Kląskawka afrykańska. 44.Szlarnik białooki. 45.Wikłacz złotoczelny. 46.Orzełek. 47.Turkawka żałobna. 48.Dzierlatka iberyjska. 49.Myszołów białobrzuchy. 50.Frankolin żółtogardły. 51.Drop olbrzymi. 52.Toko czarnoskrzydły. 53.Muchodławka wspaniała. 54.Brodal czerwonouchy. 55.Dziwogon żałobny. 56.Żołna mała. 57.Kukal białobrewy. 58.Synogarlica senegalska. 59.Smolarek rdzawobrzuchy. 60.Białorzytka. 61.Bawolik białogłowy. 62.Bąkojad czerwonodzioby(T). 63.Prinia myszata(G). 64.Wdówka białobrzucha. 65.Bilbil ogrodowy.66.Drzewica białolica(G). 67.Palmodrozd plamisty. 68.Sęp afrykański. 69.Jastrzębiak popielaty.70.Czarnotek rudoskrzydły. 71.Owadożer palmowy. 72.Drozdówka jasna. 73.Błyszczak purpurowosterny. 74.Kukułka czarno-biała. 75.Sęp plamisty. 76.Kraska kreskowana. 77.Czepiga rudawa. 78.Puchacz mleczny. 79.Rybaczek srokaty. 80.Łowiec jasny. 81.Synogarlica okularowa(G). 82.Ibis czczony. 83.Długoszpon afrykański. 84.Złotokos białobrewy. 85.Kureczka czarna. 86.Beczak zielonogrzbiety. 87.Ibis białowąsy. 88.Stepówka brunatnobrzucha. 89.Synogarlica czerwonooka. 90.Dzierzba białobarkowa. 91.Nektarnik szkarłatny. 92.Dławigad afrykański. 93.Łowiec kreskowany. 94.Perlica. 95.Dzierzba srokoszowata. 96.Wróbel kasztanowaty. 97.Wężówka afrykańska. 98.Nektarnik piękny. 99.Pelikan różowy. 100.Kormoran etiopski. 101.Mewa szarogłowa. 102.Czapla modronosa. 103.Krętogłów afrykański. 104.Dymówka. 105.Srebrzanka hotentocka. 106.Żuraw(T). 107.Kruk srokaty. 108.Lelek wysmukły. 109.Pelikan mały. 110.Rybołów. 111.Nektarnik czarnoskrzydły. 112.Zimorodek malachitowy. 113.Białoczub białorzytny. 114.Łowiec szarogłowy. 115.Synogarlica popielata. 116. Nagórnik. 117.Pleszka.118. Jastrzębiak mały. 119.Błotniak łąkowy.
SSAKÓW:1.Wilk złoty. 2. Szakal czaprakowy.
GADÓW:1.Żółw lamparci. 2.Krokodyl nilowy.

ETIOPCZYCY portrety dzieci             ETIOPCZYCY portrety dorośli           ETIOPCZYCY pozostałe      
ETIOPIA KRAJOBRAZ          ADDIS ABEBA       ETIOPIA FAUNA     ETIOPIA FLORA      ETIOPIA POZOSTAŁE

ETIOPIA- diaporama

Egipt- POLSKI SPIS

MEKSYK - spis POLSKI

Body

MEKSYK- tekst przewodni- Modrowronka jukatańska
GALERIE NOWOPOWSTAŁE:
PTAKÓW:

1.Modrowronka jukatańska(T,G). 2.Modrowronka zielona. 3.Dzięciur jukatański. 4.Trogon obrożny. 5. Cyklara gujańska. 6.Czarnobłysk krzykliwy(G). 7.Przedrzeźniacz siwy (G). 8. Strzyżyczek. 9.Sieweczka skąpopłetwa. 10.Piłodziób żółtopierśny. 11.Gołąbczak karaibski. 12.Kacyk duży. 13.Kacyk maskowy. 14.Organka żółtogardła. 15.Lasówka żółtoczelna. 16.Mieczonos meksykański. 17.Łaźczyk rdzawy. 18.Lasówka szarogrzbieta. 19.Lasówka czarnogardła. 20.Szczotkogłówka. 21.Lasówka bura. 22.Granatówka szarogardła. 23.Ciszek oliwkowy(G). 24.Ciszek zielonawy. 25.Łuszcz strojny. 26.Złocik widłosterny(T). 27.Empidonka siwa. 28.Wireonek namorzynowy. 29.Lasówka złotawa. 30. Szmaragdzik cynamonowy(T). 31.Czakalaka północna(G). 32.Tęgoster północny.
SSAKÓW : Czepiak czarnoręki.
GADÓW :1.Waran czarny.  2.Rose Bellied Lizard (T)
SKORUPIAKÓW : Karaibski krab pustelnik.
Zmiany w galerii
PTAKÓW:

1.Mewa karaibska. 2.Pelikan brunatny. 3.Brodziec plamisty. 4.Trogon czarnogłowy. 5.Wilgowron meksykański(T). 6.Czapla śniada. 7.Rybołów(T). 8.Czapla śnieżna. 9.Habia czerwonogardła. 10.Tyran melancholijny. 11.Bentewi krasnociemieniowy. 12.Ziarnousk ciemnogłowy(G). 13.Błękitniczek czerwononogi. 14.Konura oliwkowa. 15.Chronka pręgowana(G). 16.Kleszczojad bruzdodzioby. 17.Pstroszka. 18.Piaskowiec. 19.Piranga pąsowa. 20.Fregata wielka(G). 21.Czapla zielona. 22.Rudzianka wielka. 23.Bekarda maskowa. 24. Gołąbeczek cynamonowy. 25. Kormoran oliwkowy. 26. Wireonek białooki. 27.Kamusznik. 28.Przedrzeźniacz ciemny. 29.Drozdek rudy. 30.Lasówka szkarłatna. 31.Sóweczka kreskowana. 32. Kubanik większy. 33.Wodówka północna. 34.Błotowiec. 35.Rybitwa królewska. 36.Siewnica. 37.Bentewi wielki. 38.Tangarka niebieska. 39.Dzięcioł czerwonoczuby. 40.Leśniak białobrzuchy. 41. Ziarnołusk szary. 42.Drozd brązowawy. 43.Piłodziób czarnogardły. 44.Kacyk żółtodzioby.
SSAKÓW : Wyjec płaszczowy
GADÓW: Legwan czarny.
TULUM                             COBA                                CHICHEN ITZA                 PLAYA del CARMEN
MEKSYK FAUNA             MEKSYK FLORA               MEKSYK POZOSTAŁE    

GAMBIA- jezyk POLSKI

Body

Gambia-tekst wprowadzający - sierpodudek purpurowy
Galerie nowopowstałe:
PTAKÓW:

1.Sierpodudek purpurowy(T,G). 2.Dzierzbal kreskowany(G). 3.Toko senegalski. 4.Lelek ostrosterny. 5.Hałaśnik kreskowany. 6.Łowiec kameruński. 7.Dzierzyk szkarłatny(G). 8.Zaganiacz szczebiotliwy(T). 9.Kukal senegalski. 10.Turak zielonoczuby. 11.Wąsal zbroczony. 12.Astryld czerwonosterny. 13.Turkaweczka czarnodzioba. 14.Turak fioletowy. 15.Wróbel siwogłowy. 16.Sawanka kusa. 17.Zaganiacz płowy. 18.Wilgowiec czarnogłowy. 19.Dzięcioł popielaty. 20.Wikłacz czarnoskrzydły. 21.Amarantka cętkowana. 22.Kruczek. 23.Szponiastonóg zbrojny(G). 24.Błyszczak długosterny(G).25. Wydrzyk tęposterny.26.Tymal czarnogłowy.
SSAKÓW: 1.Kotawiec jasnonogi. 2.Gerezanka gwinejska.
GADÓW: Agama.
Zmiany w galeriach PTAKÓW:
1.Sęp brunatny(T). 2.Kania egipska(G). 3.Kania czarna. 4.Kruk srokaty. 5.Mewa szarogłowa. 6.Rybaczek wielki(T). 7.Rybaczek srokaty. 8.Kulon rzeczny(T). 9.Rybołów. 10.Amarantka czerwonodzioba. 11.Wężówka afrykańska. 12.Zimorodek malachitowy. 13.Łowiec kreskowany. 14.Kulik mniejszy. 15.Nektarnik piękny. 16.Motylik krasnouchy. 17.Mniszka srokata. 18.Wydrzyk ostrosterny. 19.Bilbil ogrodowy. 20.Wikłacz zmienny. 21.Czapla złotawa. 22.Drozd żółtodzioby. 23.Wikłacz czarnogardły. 24.Kormoran etiopski. 25.Synogarlica okularowa. 26.Żołna mała. 27. Synogarlica senegalska. 28.Czapla rafowa. 29.Pelikan różowy. 30.Toko nosaty. 31.Kraskówka afrykańska. 32.Drzewica białolica. 33.Rybitwa wielkodzioba. 34.Szczudłak. 35.Czajka szponiasta. 36.Kwokacz. 37.Łęczak. 38.Czapla modronosa 39.Żołna modrolica. 40.Aleksandretta obrożna. 41.Gołąb okularowy. 42.Ibis czczony. 43.Czajka płowa. 44.Rybitwa czubata. 45.Waruga.46.Pierwiosnek.

Gambia-FAUNA   Gambia FLORA   Gambia POZOSTAŁE