Tak jak pisałem w komentarzu do nowopowstałej galerii rokietniczki, wykonałem też tam zdjęcia nowego gatunku, jakim jest pierwiosnek. Zdjęcia powstały na plantacji uprawy wierzby energetycznej. Sądzę, że jeszcze nie raz będę próbował fotografować w takich miejscach, zwłaszcza na terenach zamkniętych, o ograniczonym i rzadkim przebywaniu ludzi i pojazdów. Przechodząc wzdłuż alejek wierzb słychać było, że wiele ptaków było zaskoczonych naszą obecnością i początkowo nawet nie daleko odfruwały. Tak, więc miejsce jest ciekawe, gęsta roślinność sprzyja występowaniu licznych populacji drobnego ptactwa. Trzeba będzie się jedynie zamaskować i zweryfikować co też tam za gatunki przebywają. Tym razem był to pierwiosnek, którego zdjęcia zainicjowały galerie tego gatunku na mojej witrynie. Mimo, że galeria nie jest jeszcze wypełniona nawet na pierwszej stronie galerii, to wykonane zdjęcia są zadowalającej jakości obrazując szczegóły upierzenia pierwiosnka. Jest więc zadowolenie z uwiecznienia nowego gatunku, niestety nie uzupełniony o nagranie dźwięku, ale do tego będzie trzeba wrócić wiosną, gdy w okresie godowym ptaki są bardziej skore do śpiewów i odgłosów niż jesienią.
Z ostatniej chwili 09/2013
Długo nie trzeba było czekać za zasileniem galerii pierwiosnka. Koniec września, objazd pól zaowocował wykonaniem zdjęć szczygła oraz pierwiosnka. Mijając kolejne pola, wzdłuż drogi polnej widać było, że porastające obrzeże drogi zakrzewienia pełne są ptasich lokatorów. Zatrzymałem samochód, uchyliłem szybę i czekam. Nie trzeba było długo czekać, aby zobaczyć, że tymi lokatorami są sikory bogatki, szczygły i pierwosnki. Dały się fotografować bez większych problemów. Kątem oka po prawej stronie zauważyłem duże skupisko przesiadujących na linii energetycznej szpaków. Ale coś dziwnego, jeden z ptaków był odmienny. Skierowałem teleobiektyw na szpaki, wśród których siedział srokosz. Szkoda, że tak daleko. Podziwiam tego małego drapieżnika, a to też gatunek, dla którego życzyłbym sobie radykalnej odmiany mojej galerii. Na słupach w odległości 200 metrów siedziały myszołowy. Z oddali słychać było głosy przepiórek, których mimo starań nie dostrzegłem. No cóż nie tym razem dla srokoszy i przepiórek. Tyle się działo, na pozornie jesiennym ściernisku. Wystarczy tylko trochę cierpliwości. Ale wróćmy do pierwiosnków. Pierwiosnki nie robiły nic sobie z obecności samochodu, do których pewnie były przyzwyczajone żyjąc w przydrożnych krzewach. Czuły się tam pewnie gospodarzami, bo co chwila przeganiały przylatujące tam bogatki. Wiosną wrócę do nich, ale głównie po nagranie dźwięku. Szczygły zawitały na kilka minut...
Z ostatniej chwili - 04-2014
Plener na którym powstały zdjęcia piegży, perkoza rdzawoszyjego, gęgawy zaowocował tez powstaniem kilku zdjęć pierwiosnka, a co ważniejsze w tym przypadku także nagraniem własnego dźwięku tego gatunku.
Z ostatniej chwili - 10/2014
Poszukując bobrów, w trzcinowisku nagle zainteresowane moją obecnością pojawiły się dwa pierwiosnki. Kilka zdjęć  w trzcinowym otoczeniu urozmaica dotychczasową galerię.
Z ostatniej chwili 06/2015
Pierwiosnki w Finlandii i Norwegi nietrudno było spotkać, zwłaszcza o poranku słychać było ich śpiew. Dodałem kilka zdjęć i zamieniłem nagranie ich odgłosu na lepszej jakości zapis.
Z ostatniej chwili - 04/2016
Wprawdzie galeria pierwiosnka nie należała do dokumentacyjnych, ale udało się wykonać zdecydowanie ciekawsze zdjęcia i te zastąpiły dotychczasowe. Także zamieniłem ścieżkę dźwiękową, bo pierwiosnek, podobnie jak cierniówka w długi weekend, pozwolił na długą sesję zdjęciową, gdzie o nagranie głosu i zdjęcia nie było trudno.
Z ostatniej chwili-05/2020
Po czterech latach zmiany w galerii pierwiosnka. Wprawdzie nie on był celem fotograficznej zasiadki, ale jedynym ptakiem, którego udało się w tym dniu sfotografować. Powstało kilka zdjęć, ciekawszych od dotychczasowych prezentowanych w galerii i nastąpiła przebudowa galerii.
Z ostatniej chwili-01/2022-Egipt
Z ostatniej chwili-02/2023-Gambia

W drodze na Nordcapp-j POLSKI

Body

W drodze na Nordcapp- tekst przewodni - Sikora północna
Galerie nowopowstałe:

1.Sikora północna. 2. Czeczotka tundrowa. 3. Drozd obrożny.
Zmiany w galeriach:
1.Muchołówka żałobna. 2. Brzegówka. 3. Jer. 4. Nurnik. 5. Bielik. 6. Ostrygojad. 7. Mewa trójpalczasta. 8. Mewa siodłata. 9. Świstun. 10. Cyraneczka. 11. Gągoł. 12. Czyż. 13. Pierwiosnek. 14. Kormoran czubaty. 15. Maskonur. 16. Alka. 17. Nurzyk. 18. Foka szara. 19. Renifer.   20. Wiewiórka ruda.

Egipt- POLSKI SPIS

GAMBIA- jezyk POLSKI

Body

Gambia-tekst wprowadzający - sierpodudek purpurowy
Galerie nowopowstałe:
PTAKÓW:

1.Sierpodudek purpurowy(T,G). 2.Dzierzbal kreskowany(G). 3.Toko senegalski. 4.Lelek ostrosterny. 5.Hałaśnik kreskowany. 6.Łowiec kameruński. 7.Dzierzyk szkarłatny(G). 8.Zaganiacz szczebiotliwy(T). 9.Kukal senegalski. 10.Turak zielonoczuby. 11.Wąsal zbroczony. 12.Astryld czerwonosterny. 13.Turkaweczka czarnodzioba. 14.Turak fioletowy. 15.Wróbel siwogłowy. 16.Sawanka kusa. 17.Zaganiacz płowy. 18.Wilgowiec czarnogłowy. 19.Dzięcioł popielaty. 20.Wikłacz czarnoskrzydły. 21.Amarantka cętkowana. 22.Kruczek. 23.Szponiastonóg zbrojny(G). 24.Błyszczak długosterny(G).25. Wydrzyk tęposterny.26.Tymal czarnogłowy.
SSAKÓW: 1.Kotawiec jasnonogi. 2.Gerezanka gwinejska.
GADÓW: Agama.
Zmiany w galeriach PTAKÓW:
1.Sęp brunatny(T). 2.Kania egipska(G). 3.Kania czarna. 4.Kruk srokaty. 5.Mewa szarogłowa. 6.Rybaczek wielki(T). 7.Rybaczek srokaty. 8.Kulon rzeczny(T). 9.Rybołów. 10.Amarantka czerwonodzioba. 11.Wężówka afrykańska. 12.Zimorodek malachitowy. 13.Łowiec kreskowany. 14.Kulik mniejszy. 15.Nektarnik piękny. 16.Motylik krasnouchy. 17.Mniszka srokata. 18.Wydrzyk ostrosterny. 19.Bilbil ogrodowy. 20.Wikłacz zmienny. 21.Czapla złotawa. 22.Drozd żółtodzioby. 23.Wikłacz czarnogardły. 24.Kormoran etiopski. 25.Synogarlica okularowa. 26.Żołna mała. 27. Synogarlica senegalska. 28.Czapla rafowa. 29.Pelikan różowy. 30.Toko nosaty. 31.Kraskówka afrykańska. 32.Drzewica białolica. 33.Rybitwa wielkodzioba. 34.Szczudłak. 35.Czajka szponiasta. 36.Kwokacz. 37.Łęczak. 38.Czapla modronosa 39.Żołna modrolica. 40.Aleksandretta obrożna. 41.Gołąb okularowy. 42.Ibis czczony. 43.Czajka płowa. 44.Rybitwa czubata. 45.Waruga.46.Pierwiosnek.

Gambia-FAUNA   Gambia FLORA   Gambia POZOSTAŁE