W Stambule w Turcji to chyba gatunek inwazyjny. Naturalnie występuje w środkowej Afryce i Indiach. Dość ciekawe, że siedziała w Stambule w miejscach dość zatłoczonych przez turystów, ale dość wysoko na drzewach. Nigdy nie zdecydowałem się na hodowle aleksandretty, bo ma podobno upodobania niszczenia wolier, a przy tym jest dość hałaśliwa. Nie nadaje się do zewnętrznej hodowli wolierowej, gdyż nie przetrzymałaby zimowych mrozów. Tak, więc moje doświadczenia w hodowli wolierowej dotyczyły papug australijskich i azjatyckich, nie afrykańskich (patrz tekst zeberka australijska). Niemniej jednak, kolejny przedstawiciel papugowatych trafia do mojej galerii. Aleksandretta obrożna osiąga wagę do 170 gramów, przy rozpiętości skrzydeł niespełna połowy metra.
Z ostatniej chwili – 08/2014 Fuerteventura.
Podobnie jak w przypadku skowrończyka małego, aleksandretta pokazała się tylko raz i to na chwilę. Ale, że dotychczasowy zbiór zdjęć tego ptaka jest skromny i nieciekawy, to i te dwa zdjęcia wnoszą pewne urozmaicenie. Aleksandrettę udało się sfotografować podczas sesji z mnichami nizinnymi
Z ostatniej chwili - 08/2016 - Grecja
Historia dodania kolejnego zdjęcia do galerii tego gatunku na mojej stronie przypomina tą ze zdjęciami wykonanymi w Turcji. W parku w Atenach usłyszałem głos aleksandretty. Po chwili udało się ją zlokalizować i wykonać kolejne dokumentacyjne zdjęcie.
Z ostatniej chwili -12/2018 Sri Lanka
Z ostatniej chwili-02/2023-Gambia