home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Pelikanowe > Czapla siwa Ardea cinerea

informacje

Najczęściej spotykana czapla w Polsce. Niestety bardzo płochliwa i trudna do uwiecznienia. Żeruje chyba w stałych miejscach, do których się przyzwyczaja i jakakolwiek zmiana powoduje kilkugodzinne obserwacje zmian, jakie zaszły w jej otoczeniu. Będąc, jak sądzę, dobrze zamaskowanym, przez kilka godzin fotografowałem bociana czarnego. W tle stały dwie czaple, które trzymały się w odległości kilku metrów od brzegu sadzawki. Nie podeszły bliżej i nie dały się sfotografować. Innym razem podobna historia. Czapla wylądowała, chwilę popatrzyła, wykonałem jej dosłownie jedno zdjęcie, po czym odleciała. Sądzę, że aby wykonać dobre zdjęcia tego gatunku, trzeba będzie chyba jesienią w miejscu ich letniego występowania postawić czatownię, którą one przez kolejne miesiące zaakceptują, po czym będzie można je swobodnie fotografować. Czapla to dość duży ptak, bo wagą może przekroczyć 2 kilogramy, przy rozpiętości skrzydeł ponad 1,5 metra. Żywi się, podobnie jak bocian, czyli wszystkim co może złapać i zjeść. Od ryb po myszy, węże, owady. Ciekawym jest obserwacja polującej czapli na ryby. Zamiera niemal w bezruchu, będąc bardzo skoncentrowana na nadpływających rybach, po czym błyskawicznie atakuje. Kiedyś, będąc na rybach, na komercyjnym zbiorniku, miałem przyjemność obserwowania takiego ataku. Sam od 3 godzin próbowałem bezskutecznie złowić rybę, a zaobserwowałem, jak na drugim brzegu zbiornika (30 m) nagle usiadła czapla, chwilę zastygła w bezruchu, po czym wyciągnęła z wody sporej wielkości rybę. W czasach łagodnych zim, czaple nie odlatują od nas i można je, mocno przemarznięte , spotkać na polach, czy w sąsiedztwie nie zamarzniętych zbiorników.
Z ostatniej chwili- 07/2013
Po roku postanowiłem sprawdzić skraj podmokłej łąki, gdzie kilkukrotnie udało się rok temu sfotografować bociana czarnego. Już wtedy przylatujące tam czaple siwe stały nieruchomo w znacznej odległości nieufnie przyglądając się mojemu maskowaniu lub żerującemu bocianowi czarnemu. Mimo, iż wcześniej została postawiona siatka maskująca, a wejście do czatowni nastąpiło w nocy, jedna czapla, która przyleciała, przez godzinę od świtu przeszła kilka metrów, i to w kiepskim świetle, wyciągając dwie ryby z wody, po czym odleciała. Nie wiem, czy nie zaakceptowała czatowni, czy się najadła? To nieistotne. Ważne, że udało się zrobić kilka zdjąć zasilających galerię czapli siwej.
Z ostatniej chwili 10/2013
Tak, jak pisałem wcześniej, czapla siwa należy do bardzo nieufnych i płochliwych ptaków. Nawet dobre maskowanie nie gwarantuje efektu wykonania zadowalających zdjęć. Najmniejszy, za szybki ruch obiektywu i po plenerze. Kilka dodanych zdjęć udało się wykonać na otwartych zbiornikach Maltańskiego ZOO. Czapli jest tam rzeczywiście sporo, jednak nie pozwalają zmniejszyć odległości na tyle, aby wykonać lepsze zdjęcia. Obserwowane przez chwilę z kilkudziesięciu metrów podrywają się do lotu. Nawet zimą, podczas mrozu nie dały zmniejszyć dzielącego nas dystansu. Niemniej jednak kilka udanych ujęć dołączyłem do galerii.
Z ostatniej chwili 05-2014
Trochę cierpliwości, trochę szczęścia zamaskowanie i stara galeria niemal odchodzi w całości do archiwum. A to wszystko za sprawą kilku ujęć czapli z niewielkiej odległości. Miały być czernice, głowieńki, a najlepsze zdjęcia udało się wykonać czapli siwej. Szkoda, że nie dopisała pogoda, a właściwie światło. Te same zdjęcia w barwie "ciepłego"  wschodzącego słońca byłyby diametralnie lepsze. Zmiany są na tyle istotne, że czapla trafia do nowości. Zapraszam...
Z ostatniej chwili - Turcja2- 09/2014
Dodałem kilka zdjęć czapli siwej w locie. Żerowała z warzęchami, czaplami nadobnymi, czaplami modronosymi i kazarkami. Fotografowałem tym razem będąc znacznie wyżej od ptaków, a więc zdjęcia w locie są niejako na równi z ptakiem tworząc ciekawą perspektywę.
Z ostatniej chwili – 04/2015
No cóż, miały być siewkowce, a udało się wykonać ciekawe zdjęcia czapli siwej. Wybudowana jesienią czatownia przez zimę czekała na pierwsze jej  wykorzystanie. Niestety niski poziom wód spowodował, że siewkowce się nie pojawiły. Liczyłem też na kropiatkę, którą w towarzystwie łęczaków  fotografowałem w tej okolicy niestety z dalekiego dystansu. Na pociechę kilka zdjęć czapli siwej trafia do galerii.
Z ostatniej chwili - 07/2015
Wracając z nieudanej próby sfotografowania przepiórki, po ulewnym deszczu o zachodzie słońca udało się wykonać w niesamowitym świetle kilka zdjęć czapli siwych i czapli białych. Takie zdjęcia musiały zasilić galerię tych ptaków na mojej stronie. I chyba tak miało być, bo na skutek zwalonego drzewa po ulewie musiałem zawrócić i wybrać dłuższą drogę powrotną. Bez tego utrudnienia nie powstały by tak ciekawe zdjęcia czapli.
Z ostatniej chwili- 06/2016- Mongolia
Czaple siwe urozmaicały nam wielogodzinne wyczekiwanie na bielika wschodniego, czy uhlame garbonose. Raz stado czapli polowało wraz z kilkudziesięcioma kormoranami. Chyba wybraliśmy dobre miejsce, bo na niewielkiej płyciźnie jeziora wiele się działo. Niestety, warzęchy, które też nas odwiedziły, pojawiły sie raz na krótko i nie udało sie wykonać zdjęć. Czaple natomiast były czasami tak blisko, że nie mieściły się w kadrze. Był powód do przebudowy galerii czapli siwej na mojej stronie.
Z ostatniej chwili- 12/2018- Sri Lanka
Z ostatniej chwilii-09/2019
Galeria czapli siwej od dawna należała do moich ulubionych galerii. A że nie ma takiej galerii, której nie dałoby się poprawić, uzupełnić ciekawszymi zdjęciami, skorzystałem z zaproszenia Tadeusza, który pokazał mi miejsce, w którym można spotkać czaple siwe, białe, zimorodka i, przy dużym szczęściu, bociana czarnego. Tadeusz, serdecznie dziękuję za zaproszenie i pozdrawiam. Tym razem postanowiłem nagrać film z polowania czapli siwej. Jest to pierwsza taka moja próba uzupełnienia galerii fotograficznej filmem. Sam film zamieszczony jest na YouTube i podaję adres, który jest jednocześnie linkiem do mojego filmu https://www.youtube.com/watch?v=jmN9utBw7yM. Samo polowanie czapli siwej polega na zamarciu w bezruchu na kilka, kilkanaście minut i wyczekiwaniu na rybę. Są bardzo czujne mimo skupienia na polowaniu i jakikolwiek ruch z mojej strony kończył sesję fotograficzną, a właściwie filmową. Dodałem też kilka zdjęć do galerii.
Z ostatniej chwili – 09-2021
Znów przypadek spowodował radykalne zmiany w galerii czapli siwej. Tym razem czekaliśmy na pojawienie się bąka. Czapla siwa, jak zwykle bardzo ostrożna podchodziła coraz bliżej, dokonywała nalotów nad czatowniami. To wystarczyło aby wykonać dynamiczne, ciekawe ujęcia, tego przepięknego ptaka. Galeria została radykalnie przebudowana. Halina (link), dziękuję za zaproszenie. Jeszcze się nie zdarzyło, aby w twoich czatowniach coś ciekawego się nie wydarzyło. Miał być bąk, a były czaple, brodziec, kwokacz i jeszcze kilka innych ptaków. Niesamowity dzień, dziękuję!
Z ostatniej chwili – 05-2022-Węgry

Mongolia - wykaz j. POLSKI

Mongolia tekst wprowadzający - pustynnik
Galerie nowopowstałe:

PTAKI: 1.Pustynnik (T,G)2.Sęp himalajski(T)3.Bielik wschodni(T) 4.Żuraw stepowy (T) 5.Myszołów mongolski (T) 6.Uhla zajatycka(T) 7.Nagórnik (T) 8.Raróg (T).9.Orzeł przedni (T).10.Sikora lazurowa (G,T).11.Górniczek (T,G).12.Wrończyk (T, G)13.Kalandra mongolska (T).14.Mewa mongolska (T,G).15.Gęś tybetańska (T,G).16.Kobczyk amurski (T,V).17.Wróbel skalny (T,G).18.Trznadel białogłowy (T,V).19.Białorzytka pustynna (T,G).20.Drzemlik.21.Dzierzba pustynna (T).22.Remiz jasnogłowy (T,G).23.Sieweczka stepowa (T).24.Pliszka cytrynowa (T).25.Świergotek szponiasty. 26.Sieweczka pustynna (T).27.Hełmiatka (T).28.Pleszka chińska (T).29.Błotniak wschodni (T).30.Gęś łabędzionosa (T).31.Świstunka brunatna.32.Muchołówka rdzawogardła.33.Jerzyk białorzytny (T). 34.Trzciniak grubodzioby.35.Muchołówka brunatna.36.Kawka srokata.37.Cyranka.
SSAKI: 1.Koń Przewalskiego (T). 2.Suseł długoogoniasty (T,G).3.Gazela mongolska (T).4.Lis stepowy (T).5.Baktrian-wielbłąd dwugarbny (T). 6.Jak (T).7.Świstak stepowy (T).8.Szczekuszka mongolska.
GADY: 1. Krągłogłówka różnobarwna. 2. Wąż diony (T).
PŁAZY: Ropucha mongolska.
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Sęp kasztanowaty (T).2.Kania czarna (T, G ).3.Świstunka ałtajska (T,G).4.Świergotek tajgowy.(T,G).5 Biegus malutki (T).6.Świerszczak melodyjny (T).7.Kobuz (T).8.Słowik rubinowy (T,G).9.Czarnowron (T,G).10.Świstunka złotawa (T).11.Szczudłak (T,G). 12.Kazarka rdzawa (T).13.Sieweczka morska (T).14.Czapla siwa (T).15.Dudek (T).16.Sęp płowy (T).17.Świstunka północna.18.Jerzyk.19.Ohar.20.Łabędź krzykliwy.21.Orłosęp (T).22.Skowrończyk mały.23.Orzeł stepowy.24.Perkoz rogaty.25.Rybitwa białoskrzydła. 26.Szablodziób. 27.Białorzytka płowa.28.Kamusznik.29.Kormoran.30.Białorzytka.31.Gągoł.32.Krwawodziób. 33.Mazurek.
Przejdź do galeri: MONGOLIA -FAUNA       MONGOLIA- DIAPORAMA

Sri Lanka - SPIS- jezyk Polsk

Kur cejloński- tekst wprowadzający z wyprawy na Sri Lankę.
Galerie nowopowstałe:
PTAKÓW

1.Kur cejloński(T,G), 2.Kitta ozdobna (G). 3.Płomykówka(T). 4.Paw indyjski(T,G). 5.Drozdoń plamoskrzydły. 6.Szlarnik cejloński. 7.Dzioborożec cejloński (G). 8.Ketupa bosonoga(T). 9.Kulon wielkodzioby(G). 10.Kuropatwiak cejloński(G). 11.Bielik białobrzuchy (T).12.Kukal jasnodzioby. 13.Zwisłogłówka złotawa (G,T).14.Sóweczka prążkowana (T,G). 15. Mniszka kapturowa(G). 16.Bagiewnik białopierśny (G). 17.Kukal zmienny (G). 18.Wojownik Indyjski(G). 19.Syczek cejloński. 20.Gębal cejloński. 21.Dławigad indyjski. 22.Czapla siodłata. 23.Pelikan indyjski. 24.Wachlarzówka białobrewa. 25.Szczeciak złotolicy. 26.Szczeciak granatowy(G). 27.Aleksandretta większa(G). 28.Dżunglotymal cejloński (G). 29.Treon żółtolicy.  30. Niltawa trójbarwna. 31.Kukuła białobrzucha 32.Wężówka indyjska. 33.Sułtan szkarłatny. 34.Bilbil czerwonoplamy 35.Sułtan żółtogrzbiety. 36.Dżunglak cynamonowy. 37.Syczek długouchy. 38.Bilbil żółtouchy(G).  39.Dżunglotymal szaroczelny. 40.Dziwogon wstęgopióry. 41.Sóweczka cejlońska. 42.Żołna obrożna. 43.Aleksandretta zielonoszyja. 44.Zielenik dekański. 45.Dziwogon białobrzuchy. 46 Muchodławka rajska. 47.Bączek cynamonowy. 48.Pasterz. 49.Pstrogłów nakrapiany. 50.Bekas syberyjski. 51.Skowroniec indyjski. 52.Dzioborożec orientalny. 53.Łowiec niebieskoskrzydły. 54.Kruczodzierzb krótkosterny. 55.Mniszka białorzytna. 56.Ibis siwopióry. 57.Prinia płowa. 58.Dżunglotymal żółtodzioby. 59.Kukułka czarno-biała. 60.Puszczyk brunatny. 61.Muchołówka kaszmirska. 62. Czajka brunatna. 63.Jaskółka cejlońska. 64. Jerzyk mały. 65.Sędzioł malabarski(T). 66. Kulon indyjski. 67.Nektarnik długodzioby. 68.Pliszka leśna. 69.Gołąb liliowy(T). 70.Opocznik. 71.Rybitwa białowąsa. 72.Kukiel zwyczajny. 73.Krogulec mały. 74.Kurtaczek bengalski. 75.Prinia indyjska. 76.Kormoran indyjski. 77.Pustynka szarawa. 78.Treon zielonolicy. 79.Kukułka siwobrzucha. 80.Żwirowiec mały. 81.Kurtnik czarnoczelny. 82. Muchołówka białogardła.83.Pstrogłów żółtoczelny. 84. Nektarnik żółtobrzuchy. 85.Przepiórnik prążkowany. 86.Muszkatela miedziana. 87.Trzciniak głośny. 88.Prinia dżunglowa. 89.Paskownik zmienny. 90. Dzięcioł żółtoczuby. 91.Nektarnik stalowy. 92.Wężojad czubaty. 93.Trzmielojad czubaty.94.Modrzyk siwogłowy (T).
SSAKÓW:
1.Słoń cejloński. 2.Aksis czytal. 3.Zając czarnoszyi. 4.Hulman czubaty. 5. Makak rozczochrany. 6.Pasecznik palmowy (G). 7.Wiewióra cejlońska. 8.Kanczylek żółtopręgi. 9.Bawół indyjski. 10. Mangusta ruda. 11.Szakal złocisty.
GADÓW:
1. Agama Wiegmana.2. Zmiennogama pospolita. 3. Krokodyl różańcowy. 4.Sri Lanka Agama. 5. Trwożnica cejlońska(T). 6.Waran bengalski. 7.Waran paskowany.8. Indian rat snake.
Zmiany w galerii:
PTAKÓW

1. Czapla purpurowa. 2.Czajka indyjska (G), 3.Aleksandretta obrożna (G), 4.Sroczek zmienny (G), 5.Wilga złotogrzbieta(G), 6.Kania bramińska. 7.Żołna modrosterna(T). 8.Purpurek ognisty. 9.Synogarlica perłoszyja (G). 10.Miedzianka szmaragdowa. 11.Majna brunatna. 12.Kleszczak azjatycki. 13.Rybaczek srokaty. 14.Dzierzba brązowa. 15..Mniszka muszkatowa. 16.Łowiec krasnodzioby. 17.Długoszpon chiński. 18.Drzewica indyjska. 19.Czapla biała. 20.Czapla czarnonoga. 21.Kraska orientalna. 22.Warzęcha. 23.Bączek żółtawy. 24.Krawczyk zwyczajny. 25.Komarówka szarogłowa. 26.Ostrolot palmowy. 27.Pstrogłów żółtogardły. 28.Czapla nadobna. 29. Zimorodek. 30.Wróbel(T). 31.Bocian białoszyi. 32.Dymówka. 33.Świergotek szponiasty. 34.Krwawodziób. 35.Brodziec pławny. 36.Biegus malutki. 37.Ślepowron. 38.Rybitwa wielkodzioba. 39.Żołna wschodnia(T). 40.Chwastówka. 41.Czapla siwa. 42.Kormoran skromny.43.Wrona wielkodzioba(G). 44.Wikłacz złotogłowy. 45.Bilbil czarnoczuby 46.Kląskawka czarna.47. Prinia śniada.
SSAKÓW: Rudawka wielka (G).
Sri Lanka FAUNA             Sri Lanka FLORA               Sri Lanka KWIATY           Sri Lanka KRAJOBRAZ        Sri Lanka -DIAPORAMA

Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea
Ardea cinerea