home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Blaszkodziobe > Łabędź niemy Cygnus olor

informacje

Łabędzia niemego w Polsce nikomu chyba nie trzeba przedstawiać, jego występowanie jest tak powszechne i zawdzięcza to chyba dużej płodności (5-9 jaj/piskląt) oraz przystosowania się do bliskiego kontaktu z człowiekiem. Pamiętać należy, że to duży ptak i zbliżanie się do niego, szczególnie, gdy opiekuje się młodymi, czy wysiaduje jaja jest wręcz niebezpieczne. Łabędzie posiadają imponującą rozpiętość skrzydeł przekraczającą 2,3 metra przy wadze dochodzącej do 15 kilogramów!. Z racji wielkości łabędzie podrywają się do lotu i lądują wyłącznie na wodzie, przy czym start zawsze odbywa się pod wiatr. Cięższym, lotnym ptakiem od łabędzia, niestety już wymarłym w naszym kraju, były dropie. Nie zdążyły się przystosować do zmian, jakie zaszły w naszym otoczeniu. Mówiąc o łabędziach, nie sposób wspomnieć o ich dokarmianiu. Pamiętajcie jednak, że chleb, im i ich środowisku szkodzi. Widziałem w zimowej scenerii, łabędzie siedzące obok stert chleba! O następstwach takiego „dokarmiania” pisałem w tekście o kaczkach krzyżówkach - zapraszam do lektury.
Z ostatniej chwili -09/2013
Wreszcie udało się wykonać kilka ciekawych zdjęć tego dużego i powszechnie występującego ptaka. Łabędzie pojawiły się o wschodzie z młodymi w oparach porannej mgły. Niestety światła za mało, aby to uwiecznić. Ale, ze nie przemieszczały się to spokojnie można było poczekać, aż zmienią się warunki oświetleniowe i tym razem się udało. Najpierw o poranku, później w nieco już intensywniejszym świetle podczas startu i lądowania. Na szczęście światła było już tyle dużo, że czasy były na tyle krótkie że dało się technicznie wykonać zdjęcia, ale barwa światła była jeszcze ciepła i efekt jest, dla mnie, oszałamiający. Dlatego też nastąpiła radykalna przebudowa galerii i część starych zdjęć już opuściła witrynę. Miejmy nadzieję, ze z czasem wszystkie gatunki doczekają się takiej jakościowej prezentacji, zwłaszcza w dynamicznych ujęciach, a dokumentacyjne zdjęcia nie będą miały miejsca na tomkalfoto.pl. Kto wie, może za 10, 15 lat?, przy moich możliwościach czasowych będzie to realne?.
Z ostatniej chwili 08/2014
Dodałem kilka zdjęć porannej toalety łabędzia w czerwonym kolorze wschodu słońca.
Z ostatniej chwili - 04/2017
Podczas wyczekiwania na płaskonosy i głowienki powstało kilka ciekawych zdjęć łabędzia. Galeria została przebudowana.
Z ostatniej chwili - 09/2019
We wrześniu 2018 roku spóźniłem się na największą falę przelotów ptaków w Mikoszewie. Ale w Mikoszewie zawsze są ptaki i przy odrobinie szczęścia ze światłem, zawsze uda się wykonać ciekawe ujęcia gatunków, które udało się już kiedyś wcześniej fotografować. Tym razem, prócz szlamnika i brodźca śniadego udało się wykonać ciekawsze ujęcia łabędzia niemego. Na brzegu morza, w odległości kilku metrów przebywało kilkadziesiąt niczym nie niepokojonych ptaków. Powstało nagranie odgłosów łabędzi niemych. Galeria po dwóch latach została przebudowana i trafia do nowości.

Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor
Cygnus olor