Dzięki biało-czarnemu upierzeniu, sroka jest bardzo charakterystycznym ptakiem, którego, trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Bardzo często zamieszkuje zurbanizowane tereny. Wbrew pozorom nie jest łatwa do fotografowania, z uwagi iż zachowuje dużą odległość od człowieka. Podobnie jak sójka należy do systemu wczesnego ostrzegania i donośnie skrzeczy gdy spostrzeże zagrożenie. Sroka jest wszystkożerna. Poluje na owady, ślimaki, pisklęta innych ptaków, czy małe ptaki, gryzonie do padliny i resztek jedzenia włącznie. Sroki ważą około 200 gramów, a ich rozpiętość skrzydeł przekracza 50 cm.
Z ostatniej chwili 12/2013
Dodałem kilka zdjęć srok wykonanych w czatowni bielikowej. Sroki, tak jak szpaki i sójki, nie były motywem przewodnim tego dnia, ale wykonane były niejako przy okazji bielikowej sesji. Moja galeria sroki, mimo że to popularny ptak, nie jest jakaś imponująca. Wykonałem wiele zdjęć, niestety większość była poruszona, albo niewłaściwej jakości. Nie należę do mistrzów obróbki zdjęciowej, wykorzystuję do tego celu jedynie podstawowe, popularne i proste narzędzia. Zatem najlepiej wykonać po prostu dobre zdjęcie i minimalnie je tylko skorygować. Niestety bardzo niewiele jest takich ujęć, a może apetyt rośnie w miarę jedzenia? I pewnie tak jest, że chciałoby się, aby galerie z dokumentacyjnymi zdjęciami odeszły w zapomnienie. Aby doprowadzić do takiego stanu jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. Niemniej jednak kilka zdjęć uznałem za udane i zasiliły galerię, dopełniając pierwszą galerię (24 zdjęcia - galerii startowej). Ciekawą obserwacją związaną ze srokami jest to, że przynajmniej w Poznaniu jest ich znacznie więcej niż widywało się przed laty. Nie wiem z czego to wynika, ale walczą z mniejszymi miejskimi gatunkami o pokarm, często je po prostu zabijając. Próbowaliśmy zaopiekować się grubodziobem zaatakowanym przez srokę, która na oczach córki została na tyle poturbowana, że nie była już zdolna do lotu. Mimo cieplarnianych warunków w domu nie doczekała świtu. Sroki, nie mając w miejskiej przestrzeni wielu naturalnych wrogów, chyba będą systematycznie zwiększać swoja liczebność. Jakie skutki to jednak przyniesie trudno wyrokować i nie mnie to oceniać.
Z ostatniej chwili 05/2017
Podobnie jak z galerią wrony siwej i galeria sroki została przebudowana zdjęciami wykonanymi podczas wyczekiwania na drapieżniki.
Z ostatniej chwili-11/2020
Mimo, że sroki latają często w okolicy w której mieszkam to do wykonania dobrych zdjęć najlepsza jest jednak czatownia. Tak też było tym razem i galeria została przebudowana.