Kolejny niewielki przedstawiciel z rodziny łuszczaków. Masa jego ciała stanowi około kilkanaście gramów, tak więc jest o połowę mniejszy od wróbla pod tym względem. Rozpiętość skrzydeł to około 20 cm. Obserwowałem stado przemieszczających się czyży, niepokojone przez krogulca. Rzeczywiście ekwilibrystyka lotu i praca zespołowa była na tyle skuteczna, że krogulec musiał poszukać sobie innego posiłku, przynajmniej w tym dniu. Dawniej, podobnie jak szczygły, czyże były trzymane w klatkach, jako ptaki ozdobne, także ze względu na wydawany przyjemne odgłosy.
Z ostatniej chwili - mroźny styczeń 2014
Udało się wykonać kilka zdjęć czyży niedaleko miejsca żerowania gili. Kilka z bliska wykonanych zdjęć zmieniło dotychczasową galerię. Szkoda jedynie, ze były o dwa trzy metry wyżej niż fotografowane gile. Niebo w tle, zawsze daje gorszy efekt.
Z ostatniej chwili 06/2015
Wprawdzie w drodze na Nordcapp nie powstało wiele zdjęć czyża, ale była to okazja do uporządkowania i przebudowy dotychczasowej zawartości galerii.
Z ostatniej chwili-02/2018
Z kolejnego zaproszenia do karmnikowej czatowni i powstało kilka ciekawych zdjęć i tym razem czyża, które zmieniły dotychczasową zawartość galerii. Jurek, dziękuję za towarzystwo i zaproszenie. W tak komfortowych warunkach jeszcze nie fotografowałem wróblaków zimą.
Z ostatniej chwili- 11/2019
Czekając w czatowni za pojawieniem się krogulca, powstały zdecydowanie lepsze zdjęcia czyżów niż dotychczasowy mój dorobek w galerii tego gatunku. Przebudowałem galerię.