home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Sowy > Pójdźka Athene noctua

informacje

Na pierwszy rzut oka  niepozorna, niewielka miejscowość, jakich wiele w Polsce. To co ją wyróżnia to fakt, że upodobały ją sobie pójdźki. Czyni z niej niesamowite miejsce. Dookoła toczy się normalne życie, chodzą ludzie, przejeżdżają samochody, a w niedalekiej odległości przelatują, polują pójdźki. Pełna harmonia pomiędzy cywilizacją a światem przyrody, ba można powiedzieć symbioza. Sowie polowania znacznie zmniejszają lokalną populację gryzoni, a sama obecność sów nie jest uciążliwa. Pierwsze moje zaskoczenie i zdziwienie, kiedy zatrzymałem samochód na posesji i po wyjściu z niego to to, że zauważyłem w kalenicy domu siedzącą sowę. Pójdźka przyglądała się naszemu przybyciu i przygotowaniom do fotografowania. Znów taaaakI bliski kontakt z przyrodą i to jakim gatunkiem- gatunkiem sowy. No cóż już na wejściu tak duże zaskoczenie, ale było niczym w porównaniu z tym co się działo później, podczas naszych warsztatów fotograficznych. Powstało tak wiele, tak różnych zdjęć do wieczora tego dnia, że trudno było nawet planować taki scenariusz zdarzeń. A wszystko znów dzięki życzliwości pewnego miłośnika przyrody, zwłaszcza miłośnika jej skrzydlatych przedstawicieli. Cezary, dziękuję za zaproszenie bo fotografowanie w takim gronie, w takim stylu robienie takich zdjęć i to jeszcze z nie pospolitym gatunkiem występującym w Polsce, to chyba kwintesencja fotografii przyrodniczej i najlepiej spędzonego wolnego czasu. Pójdźki przyzwyczajone do człowieka zachowywały wprawdzie pewna odległość od nas, ale na tyle nie dużą, że wiele z prezentowanych zdjęć jest niewiele kadrowanch. Przygotowując zdjęcia do galerii pójdźki na mojej stronie, naprawdę trudno było zdecydować, które zdjęcia do niej trafią. Starałem się też nie przesadzić z ilością prezentowanych zdjęć, ale ostatecznie od przybytku głowa nie boli. Poza tym kto wie kiedy i czy będzie następne spotkanie z pójdźką, patrząc chociażby na ograniczenia czasowe i rzadkość występowania tego ptaka oraz chęć obcowania z innymi, nowymi gatunkami. Pójdźka wprawdzie jest większa od sóweczki, ale nie należy grona do wielkich sów. Waga pójdźki nie przekracza 200 gramów, przy rozpiętości skrzydeł niecałych 60 centymetrów. Zapraszam go galerii...
Z ostatniej chwili-05/2022 - Węgry
Wprawdzie na Węgry pojechałem dla kobczyków, ale jak w ich sąsiedztwie mieszka pójdźka to nie można było sobie odmówić zrobienia kilku zdjęć, tym razem statycznych. Powstało też nagranie głosu sowy.
Z ostatniej chwili-03/2023-Maroko

Maroko-język POLSKI

MAROKO-tekst przewodni- Wróbel pustynny (T)
Galerie nowopowstałe:
PTAKÓW:

1.Wróbel pustynny(T). 2.Gilak pustynny. 3.Puchacz pustynny. 4.Raróg górski(T). 5.Skowroniak. 6.Pokrzewka saharyjska(G). 7.Skowron pustynny(G) 8.Górniczek mały. 9.Pleszka algierska. 10.Gilak ciemnogłowy. 11.Białorzytka Maghrebska. 12.Rudorzytka. 13.Stepówka piaskowa(G). 14.Trznadel saharyjski. 15.Skowronik rudawy. 16.Pokrzewka algierska. 17.Tymal saharyjski(G). 18.Lelek egipski. 19.Dzięcioł algierski. 20.Sroka gołooka. 21.Białorzytka czarnogardła.
SSAKÓW: 1. Arui grzywiasta. 2.Gundia berberyjska.
GADY: Duméril's fringe-fingered lizard
Zmiany w galeriach:
PTAKÓW:

1.Białorzytka saharyjska(T). 2.Białorzytka pustynna. 3.Białorzytka żałobna. 4.Pliszka górska. 5.Górniczek. 6.Pójdźka. 7.Pustułka. 8.Dzierlatka iberyjska. 9.Dzierlatka. 10.Modraszka kanaryjska. 11.Skowrończyk krótkopalcowy. 12.Wrończyk. 13.Wieszczek. 14.Góropatwa berberyjska. 15.Bogatka. 16.Sierpówka. 17.Kulczyk. 18.Kopciuszek. 19.Krogulec. 20.Bilbil ogrodowy. 21.Zięba. 22.Pliszka siwa. 23.Głuszek. 24.Wróbel. 25.Kruk pustynny. 26.Wróbel śródziemnomorski. 27.Kazarka rdzawa. 28.Gołąb skalny. 29.Jerzyk mały. 30.Skowronik piaskowy.31.Sokół wędrowny.

MAROKO FAUNA          SAHARA (T)                      GÓRY ATLAS                    MAROKO KRAJOBRAZ

MARRAKESZ                 MARRAKESZ MEDINA         MAROKO FLORA               MAROKO POZOSTAŁE