home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Wróblowe > Dzierlatka Galerida cristata

informacje

Pierwsze zdjęcia dzierlatki wykonałem zimą. Była niespecjalnie płochliwa. Powoli zbliżałem się do niej, a ona wprawdzie kątem oka mnie obserwowała, to nie uciekała zbyt daleko, zachowując zawsze dystans około 10-ciu metrów. Nie należy do barwnych ptaków, ale łatwo ja rozróżnić po czubku na głowie. Jest nieco większa od wróbla. Masa jej ciała to około 50 gramów, przy rozpiętości skrzydeł przekraczającej 30 cm.
Z ostatniej chwili - Turcja2 09/2014
Dzierlatki pojawiały się przed samą czatownią najczęściej nad ranem. Fotografowane były z 5-7 metrów i oczywiście wówczas, gdy nie było innych drapieżników  w zasięgu wzroku. Dotychczasowa uboga galeria zimowej scenerii zostaje znacznie wzbogacona i uzupełniona.
Z ostatniej chwili-03/2021
W tym roku w okolicach Poznania często dało się zaobserwować kilka żerujących dzierlatek. Wychodząc z marketu, pakując zakupy widziałem żerujące ptaki pomiędzy samochodami na parkingu. Ciekawe, czy było ich tak dużo tego roku, czy pamiętały jeszcze czasy, że kilka lat temu było tam pole, gdzie żerowały?  Zjeżdżając na polne, nie utwardzone drogi też dało się zaobserwować dzierlatki. Takiej okazji poprawienia galerii nie można przegapić zwłaszcza, że galeria dzierlatki nie była modyfikowana prawie od 7 lat i pozostawiała wiele do życzenia. Tym razem fotografowałem prawie pod domem. Na oddalonym kilkaset metrów od domu polu postanowiłem spróbować wykonać ciekawsze zdjęcia dzierlatek. Te potencjalne, łatwe do wykonania „przymarketowe” zdjęcia  na asfalcie, nie wchodziły w grę. Pierwsza godzina to rozczarowanie, bo nie było ani jednego ptaka. Ale jak to w fotografii przyrodniczej bywa, warto być cierpliwym i trochę poczekać. W drugiej godzinie przyleciało kilka ptaków i nie były płochliwe. Oczywiście zachowywały dystans 5-10 metrów, ale to już wystarczyło aby wykonać najlepsze moje, jak dotąd zdjęcia dzierlatki. Galeria została radykalnie przebudowana. Ze starej zawartości wiele nie pozostało i w nowej odsłonie wreszcie, po prawie 7 latach, trafia do nowości.
Z ostatniej chwili-12/2021
Dzierlatki mają się dobrze! W tym samym miejscu w którym fotografowałem je w marcu spotkałem wiele dzierlatek w grudniu. Tym razem powstały zdjęcia w scenerii zimowej, które póki co dodałem na końcu galerii.
Z ostatniej chwili-09/2022
Z ostatniej chwili-03/2023-Maroko

Maroko-język POLSKI

MAROKO-tekst przewodni- Wróbel pustynny (T)
Galerie nowopowstałe:
PTAKÓW:

1.Wróbel pustynny(T). 2.Gilak pustynny. 3.Puchacz pustynny. 4.Raróg górski(T). 5.Skowroniak. 6.Pokrzewka saharyjska(G). 7.Skowron pustynny(G) 8.Górniczek mały. 9.Pleszka algierska. 10.Gilak ciemnogłowy. 11.Białorzytka Maghrebska. 12.Rudorzytka. 13.Stepówka piaskowa(G). 14.Trznadel saharyjski. 15.Skowronik rudawy. 16.Pokrzewka algierska. 17.Tymal saharyjski(G). 18.Lelek egipski. 19.Dzięcioł algierski. 20.Sroka gołooka. 21.Białorzytka czarnogardła.
SSAKÓW: 1. Arui grzywiasta. 2.Gundia berberyjska.
GADY: Duméril's fringe-fingered lizard
Zmiany w galeriach:
PTAKÓW:

1.Białorzytka saharyjska(T). 2.Białorzytka pustynna. 3.Białorzytka żałobna. 4.Pliszka górska. 5.Górniczek. 6.Pójdźka. 7.Pustułka. 8.Dzierlatka iberyjska. 9.Dzierlatka. 10.Modraszka kanaryjska. 11.Skowrończyk krótkopalcowy. 12.Wrończyk. 13.Wieszczek. 14.Góropatwa berberyjska. 15.Bogatka. 16.Sierpówka. 17.Kulczyk. 18.Kopciuszek. 19.Krogulec. 20.Bilbil ogrodowy. 21.Zięba. 22.Pliszka siwa. 23.Głuszek. 24.Wróbel. 25.Kruk pustynny. 26.Wróbel śródziemnomorski. 27.Kazarka rdzawa. 28.Gołąb skalny. 29.Jerzyk mały. 30.Skowronik piaskowy.31.Sokół wędrowny.

MAROKO FAUNA          SAHARA (T)                      GÓRY ATLAS                    MAROKO KRAJOBRAZ

MARRAKESZ                 MARRAKESZ MEDINA         MAROKO FLORA               MAROKO POZOSTAŁE