Zdjęcia łęczaka powstały podczas fotografowania rybitwy białoskrzydłej. Niestety i odległość i światło pozostawały wiele do życzenia. Tak, więc niniejsze zdjęcia inicjują galerię, ale mają charakter dokumentacyjny. Przyjdzie jeszcze czas na fotografowanie go w porannym świetle z mniejszej odległości i zasilenie niniejszej galerii. Łęczaki zamieszkują podmokłe tereny, gniazdują na ziemi. Waga łęczaka to około 75 gramów, przy rozpiętości skrzydeł 75 cm.
Z ostatniej chwili- 08-2013
Dzięki ciekawemu miejscu, właściwemu zamaskowaniu łęczak czuł się tak swobodnie, że nieraz podchodził za blisko, w każdym razie na tyle, że obiektyw nie był w stanie złapać ostrości, nie mówiąc już, że łęczak się w kadrze nie mieścił mimo swej filigranowej wielkości. Jak przystało na rodzinę siewkowców łęczaki są bardzo płochliwe i byle powód przyczynia się do ich ucieczki. Na szczęście powracały, by dać sobie zrobić zdjęcie, które w moim przypadku są najlepszymi tego gatunku. Tak więc, jest progres w przedstawianiu tego gatunku, miejmy nadzieję, że na tym nie koniec.
Z ostatniej chwili 04/2015-Malta
Łęczak to kolejny gatunek, który dało się zaobserwować podczas odpoczynku na Malcie w trakcie jego przelotu do Europy (patrz tekst świstunka leśna). Dodałem zdjęcia, które wprowadzają odmienność w dotychczasowej galerii.
Z ostatniej chwili - 08/2015
W oczekiwaniu na biegusa arktycznego i kwokacza powstało kilka zdjęć łęczaka. Nastąpiła przebudowa galerii.
Z ostatniej chwili-09/2021
Wreszcie po 6 latach nastąpiło dość nieoczekiwane spotkanie z łęczakiem. Ptak pojawił się na chwilę przed obiektywem a, że światło w tym dniu było dobre to udało się zrobić kilka ciekawych zdjęć. Galeria doczekała się przebudowy.
Z ostatniej chwili -11/2022- Zambia
Z ostatniej chwili - Botswana -11/12-2022
Z ostatniej chwili-02/2023-Gambia