Niespełna 3 metry rozpiętości skrzydeł, waga może przekraczać 12 kilogramów. Potężny, piękny ptak. Sępy kasztanowate były bardzo bojaźliwe i siadały po lewej stronie czatowni, w znacznej odległości godzinami obserwując czatownię i okolicę. Każdego dnia były śmielsze i zmniejszały odległość , a tym samym powstawały coraz lepsze zdjęcia. Oczywiście, sępy, jak to sępy żerują na padlinie. Pozostawiona padlina początkowo była wykorzystywana też przez inne zwierzęta, ale na noc miała być chowana. Jej przeznaczenie to jednak nęcisko dla ptaków i tylko ptaków żerujących za dnia. Niestety organizator warsztatów, próbując wieczorem zabrać padlinę sprzed czatowni, musiał zmienić plany w tym zakresie, gdyż właśnie do kolacji zasiadły przy niej dwa niedźwiedzie, które nie zamierzały rezygnować ze swoich planów wobec pozostawionego mięsa. Sami tego nie widzieliśmy, ale rano następnego dnia świt ukazał, pozostałości po uczcie niedźwiedzi. Tak, więc nasze nęcisko, mocno uszczuplone, ale nadal spełniające swoją funkcję, bo sępy przyleciały. Na szczęście, sępy nabierające zaufania, kilka razy, podeszły tak blisko, że 600 mm obiektyw pokazywał już tylko samą sylwetkę ptaka, a podczas jego odlotu w kadr, nie mieściły się jego skrzydła. Tu powstawała duża trudność w fotografowaniu, bo raz ptak miał metr wysokości, raz 3 metry rozpiętości skrzydeł.  Jeżeli siedział i obserwował z oddali, to brakowało ogniskowej, aby wykonać zdjęcia. Jeżeli przyleciał przed czatownię, warto mieć już obiektyw 300 milimetrowy. Nie radzę niczego zmieniać podczas fotografowania, bo może być to tożsame z zakończeniem fotografowania, przynajmniej w tym dniu.  Wszystkie ptaki były bardzo bojaźliwe i ostrożne, a jakakolwiek zmiana, ruch powodował, że niebo było czarne od kruków i srok, a przerwa w fotografowaniu mogła trwać kilka godzin. Sępy wielokrotnie przelatywały nad czatownią zaabsorbowane obserwowaniem tego co działo się przy padlinie, z głową skierowaną w dół. Ich lot był na bardzo niskiej wysokości, tak że nie było problemów z wykonaniem zdjęć. Oczywiście niebieskie tło nieba to nie moja ulubiona kompozycja, ale zamieściłem też kilka takich zdjęć, dla ukazania piękna szybującego ptasiego giganta. Dodałem też kilka zdjęć sępa ze sroką, czy krukiem dla zbudowania skali porównawczej i oddania wielkości tego ptaka. Sroki i kruki zawsze były w okolicy tych ptaków, bez względu, czy siedziały na ziemi, czy szybowały w powietrzu. Niestety sępy kasztanowate należą do rzadkich gatunków i ich liczebność na świecie to około 1000 par.
Z ostatniej chwili - 06/2016 Mongolia
Można powiedzieć, że najczęściej widywaliśmy sępy właśnie tego gatunku. W Mongolii żyją przez cały rok. Są najmniejsze spośród sępów, które można zaobserwować w Mongolii. Czasami z samochodu widać było na stepie 8 ptaków żerujących na padlinie. Ciekawa było lokalizacja gniazd sępów kasztanowatych. W terenie, gdzie nie występują drzewa, czy w niedostępnych miejscach w górach, sępy budowały na niewielkich półkach skalnych swoje masywne gniazda. Wprawdzie dostęp do takiego gniazda jest trudny, ale pokonując kilkanaście metrów skalistego zbocza można byłoby dojść do gniazda czy od prawej, czy od lewej strony. Cały występ skalny miał do kilkunastu metrów wysokości i był wybrzuszeniem na bezkresnych równinach. Takich gniazd widzieliśmy 5. Powstało na tyle dużo zdjęć, że nastąpiła przebudowa przeładowanej dotąd galerii sępa kasztanowatego na mojej stronie.
Z ostatniej chwili - 09/2017
Sęp kasztanowaty w Hiszpanii należy chyba do rzadkości. Pośród wielu sępów płowych pojawiły się tylko dwa sępy kasztanowate. Ale trzecie moje spotkanie, a właściwie spotkania, bo było ich kilka, trzeba zaliczyć do udanych, bo powstało kilka dynamicznych ujęć sępa w locie, takich jakie najbardziej lubię. Galeria została przebudowana, urozmaicona i trafia do nowości.

Link do diaporamy Sępy - na YouTube (tu kliknij)

Turcja 2 - j.POLSKI

Mongolia - wykaz j. POLSKI

Body

Mongolia tekst wprowadzający - pustynnik
Galerie nowopowstałe:

PTAKI: 1.Pustynnik (T,G)2.Sęp himalajski(T)3.Bielik wschodni(T) 4.Żuraw stepowy (T) 5.Myszołów mongolski (T) 6.Uhla zajatycka(T) 7.Nagórnik (T) 8.Raróg (T).9.Orzeł przedni (T).10.Sikora lazurowa (G,T).11.Górniczek (T,G).12.Wrończyk (T, G)13.Kalandra mongolska (T).14.Mewa mongolska (T,G).15.Gęś tybetańska (T,G).16.Kobczyk amurski (T,V).17.Wróbel skalny (T,G).18.Trznadel białogłowy (T,V).19.Białorzytka pustynna (T,G).20.Drzemlik.21.Dzierzba pustynna (T).22.Remiz jasnogłowy (T,G).23.Sieweczka stepowa (T).24.Pliszka cytrynowa (T).25.Świergotek szponiasty. 26.Sieweczka pustynna (T).27.Hełmiatka (T).28.Pleszka chińska (T).29.Błotniak wschodni (T).30.Gęś łabędzionosa (T).31.Świstunka brunatna.32.Muchołówka rdzawogardła.33.Jerzyk białorzytny (T). 34.Trzciniak grubodzioby.35.Muchołówka brunatna.36.Kawka srokata.37.Cyranka.38.Skowrończyk mongolski.
SSAKI: 1.Koń Przewalskiego (T). 2.Suseł długoogoniasty (T,G).3.Gazela mongolska (T).4.Lis stepowy (T).5.Baktrian-wielbłąd dwugarbny (T). 6.Jak (T).7.Świstak stepowy (T).8.Szczekuszka mongolska.
GADY: 1. Krągłogłówka różnobarwna. 2. Wąż diony (T).
PŁAZY: Ropucha mongolska.
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Sęp kasztanowaty (T).2.Kania czarna (T, G ).3.Świstunka ałtajska (T,G).4.Świergotek tajgowy.(T,G).5 Biegus malutki (T).6.Świerszczak melodyjny (T).7.Kobuz (T).8.Słowik rubinowy (T,G).9.Czarnowron (T,G).10.Świstunka złotawa (T).11.Szczudłak (T,G). 12.Kazarka rdzawa (T).13.Sieweczka morska (T).14.Czapla siwa (T).15.Dudek (T).16.Sęp płowy (T).17.Świstunka północna.18.Jerzyk.19.Ohar.20.Łabędź krzykliwy.21.Orłosęp (T).22.Orzeł stepowy.23.Perkoz rogaty. 24.Rybitwa białoskrzydła. 25.Szablodziób. 26.Białorzytka płowa.27.Kamusznik.28.Kormoran.29.Białorzytka.30.Gągoł.31.Krwawodziób. 32.Mazurek.33.Skowronek.
Przejdź do galeri: MONGOLIA -FAUNA                  MONGOLIA- DIAPORAMA