Tak, jak opisywałem przy okazji gawrona, czy kawki fotografowanie ptaków, które na pierwszy rzut oka są całe czarne, jest specyficzne i bardzo trudne, to w przypadku kruków jest to najtrudniejsze. A to dlatego, że połyskującej barwie czerni towarzyszy najmniejsze tonowanie koloru pokryw piór w kolor granatowy, czy fioletowy. Trudność fotografowania kruków polega też na ich rzadkości. Rzadko widać kruki, które dały by się fotografować w parkach czy terenach miejskich. Większość fotografowanych kruków powstała przy „okazji” fotografowania bielików z czatowni. Mimo iż było wiele okazji ku temu, szybciej w takich warunkach wykonać ładne i ciekawe zdjęcie bielika niż kruka. Są bardzo ostrożne i nieufne. Najpiękniej dają się zaobserwować na wiosnę na polach. W okresie godowym wykonują skomplikowane lotnicze pokazy, zajmując się sobą bez reszty. Niestety uchwycenie tego na tle nieba jest bardzo trudne i mało efektywne. Te obserwacje musicie sami zobaczyć i zachować w pamięci. Kruk to dość duży ptak, jak na nasze warunki. Waga jego dochodzi do 1,5 kilograma, a rozpiętość skrzydeł nawet do 1,5 metra.
Z ostatniej chwili-10/2013
Nie dodałem wprawdzie żadnych zdjęć kruków w październiku ale z tego okresu pochodzi własne nagranie dźwięków kruków. O wschodzie słońca czekając na jelenie w okresie rykowiska widać było, że po prawej stronie od ambony zbierały się kruki. Posilały się jakąś padliną i niestety, z nastaniem lepszych warunków do fotografowania, najedzone odleciały. Nic nie stało na przeszkodzie, aby nagrać ich odgłosy, podobnie jak myszołowów. Szkoda, że później przeganiały bielika i nie można było zrobić im kilku zdjęć podczas posiłku i lotu.
Z ostatniej chwili – 08/2014 Fuerteventura.
Nie mogłem sobie odmówić urozmaicenia galerii kruka kilkoma zdjęciami tego ptaka w scenerii pustynnego otoczenia. Zdjęcia powstały podczas poszukiwań hubar na Fuerteventurze.
Z ostatniej chwili - Turcja 09/2014
Mam wielkie zadowolenie z przebudowy galerii kruków. Tak, jak pisałem w pierwszym tekście o krukach nie jest on łatwy w jego uwiecznieniu. Kruków o świcie pojawiała się setka przed czatownią. Bardzo czujne, płochliwe i jakiekolwiek ruchy obiektywów musiały być bardzo powolne, aby nie przerwać sesji zdjęciowej. Kruki były dobrym zwiastunem, bo ich widok, zawsze przyciągał inne ptaki drapieżne, a więc te dla których wybraliśmy się do czatowni. Trudno było o czysty, elegancki kadr, ale w końcu po wielu próbach w porannym, ciepłym świetle udało się wykonać kilka udanych, niekontrastowych zdjęć. Galeria zmienia swoje oblicze i pokazuje tego ptaka w pustynnym krajobrazie Fuertewentury, ale także w otoczeniu m.in. sępów, psa. Ciekawym jest, że jeden z kruków na prawym skrzydle miał jedno białe pióro i tylko ten kruk towarzyszył jedynemu przelotowi sępa płowego. Lepszej jakości zdjęcia, ciekawe, krucze towarzystwo, jednym słowem zmiany w galerii tego gatunku. Zapraszam…
Z ostatniej chwili 11/2016
Udało się wreszcie wykonać kilka ciekawych ujęć kruków w stonowanym świetle podczas wyczekiwania na orła przedniego. Było ono niezbędne dla pokazania urody tego ptaka. A że zdjęć było wiele i było z czego wybierać, nastąpiła przebudowa galerii.
Z ostatniej chwili -06/2017
Dodałem kilka dynamicznych ujęć kruków wykonanych podczas wyczekiwania wilków i niedźwiedzi z czatowni z Bieszczad.
Z ostatniej chwili -06/2019 - Hiszpania
Z ostatniej chwili-11/2020
Tym razem, przed czatownią bielikową, światło było idealne do fotografowania kruków, choć czasami zbyt mało intensywne. Niemniej jednak powstało kilka ciekawych ujęć kruków, które warto dodać do galerii, celem jej urozmaicenia. Nastąpiła przebudowa galerii i galeria kruka trafia do nowości.
Z ostatniej chwili-10/2024